Prejsť na obsah
Výskum a reporty

Výskum a reporty

Priemerný vek vozového parku v Európe: porovnanie krajín EÚ a vplyv na servis a diely

Osobné autá v EÚ mali v roku 2024 priemerne 12,7 roka. Porovnanie krajín a vplyv na kapacitu autoservisov, servisné zákazky a sklad dielov.

Kľúčové zistenia

  • Osobné autá v EÚ mali v roku 2024 priemerne 12,7 roka. V roku 2023 to bolo 12,5 roka (ACEA).
  • Rozdiely medzi krajinami sú takmer desaťročné. Najmladší park malo v roku 2024 Luxembursko s 8,2 roka, najstarší Grécko so 17,8 roka (ACEA).
  • Veľké servisné trhy sa výrazne líšia. V roku 2024 predstavoval priemer v Nemecku 10,6 roka, vo Francúzsku 11,5 roka, v Taliansku 13,0 roka a v Španielsku 14,5 roka (ACEA).
  • S vekom auta sa údržba presúva do nezávislých servisov. Podľa prieskumu nemeckého trhu za rok 2025 vykonávali značkové servisy 86 % údržby áut mladších ako tri roky. Pri autách starých šesť a viac rokov pripadlo 56 % údržby na nezávislé prevádzky a 39 % na značkové servisy.
  • Park EÚ tvorilo v roku 2024 približne 256 miliónov osobných áut. Benzín poháňal 49,2 % z nich a nafta 38,4 % (ACEA). Väčšina zákaziek a skladu dielov preto aj naďalej stojí na spaľovacích autách rôznych generácií.

Priemerný vek vozového parku v Európe pomáha odhadnúť, aká práca čaká autoservisy a predajcovské siete v nasledujúcich rokoch. Staršie autá potrebujú popri pravidelnej údržbe aj opravy súčastí, ktoré sa menia až po dlhšej prevádzke. Zároveň pri nich zákazník častejšie porovnáva cenu opravy s hodnotou auta. Pre vedenie servisu preto vek parku súvisí s nákupom dielov, obsadením dielne aj s tým, ako servisný poradca pripravuje a dáva schvaľovať ponuku.

Aký je priemerný vek vozového parku v Európe?

Priemerný vek osobných áut v EÚ dosiahol v roku 2024 podľa správy ACEA 12,7 roka. O rok skôr predstavoval 12,5 roka. Park teda medziročne zostarol, hoci doň priebežne pribúdali nové autá. V roku 2024 v ňom bolo približne 256 miliónov osobných áut. Benzínový motor malo 49,2 % z nich, naftový 38,4 %.

Pre servis je podstatné rozlišovať celý prevádzkovaný park a nové registrácie. Predaje ukazujú, aké autá do parku prichádzajú. Park opisuje oveľa širšiu základňu áut, ktoré chodia na údržbu a opravy. Rozdiel dobre ukazujú elektromobily. Vo vozovom parku EÚ mali v roku 2024 podiel 2,3 %, v nových registráciách za január – september 2026 už 22,7 % (ACEA). Čo to znamená pre dielňu, rozoberá samostatný článok o elektromobiloch vo vozovom parku.

Európsky priemer slúži ako orientácia. Servis, ktorý obsluhuje veľkého firemného zákazníka, môže mať výrazne mladšiu skladbu zákaziek než nezávislá dielňa v tej istej krajine. Do prevádzkového plánu preto popri štatistikách patrí aj história vlastných opráv, spotrebovaných dielov a odpracovaného času.

Túto históriu vedie v Omneticu modul Workshop. Servisnú zákazku sleduje od ponuky cez príjem vozidla, diely a plánovanie až po fakturáciu. Ponuka, diely a vyúčtovanie tak zostávajú pri jednej zákazke a nevedú sa v oddelených podkladoch.

Ako sa líši vek osobných áut medzi krajinami EÚ?

Pre servisnú sieť s pobočkami vo viacerých krajinách sú rozdiely medzi trhmi podstatnejšie než priemer EÚ. Rovnaká ponuka údržby, rovnaký sklad dielov a rovnaké rozdelenie kapacity neobstoja zároveň na trhu s parkom okolo desiatich rokov aj na trhu, kde autá jazdia v priemere viac ako 15 rokov.

Krajina Priemerný vek osobných áut v roku 2024
Luxembursko 8,2 roka
Rakúsko 9,2 roka
Írsko 9,7 roka
Dánsko 9,8 roka
Belgicko 10,1 roka
Nemecko 10,6 roka
Francúzsko 11,5 roka
Slovinsko 11,6 roka
Švédsko 11,8 roka
Holandsko 12,1 roka
EÚ spolu 12,7 roka
Taliansko 13,0 roka
Chorvátsko 13,4 roka
Fínsko 13,6 roka
Portugalsko 14,1 roka
Cyprus 14,4 roka
Španielsko 14,5 roka
Slovensko 14,6 roka
Litva 14,8 roka
Lotyšsko 15,1 roka
Poľsko 15,2 roka
Maďarsko 15,6 roka
Rumunsko 15,6 roka
Malta 16,1 roka
Česko 16,5 roka
Estónsko 17,5 roka
Grécko 17,8 roka

Zdroj: ACEA, Vehicles on European roads 2026; údaje za rok 2024.

Pod 11 rokmi sa držia Luxembursko, Rakúsko, Írsko, Dánsko, Belgicko a Nemecko. Viac ako 15 rokov majú Lotyšsko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Malta, Česko, Estónsko a Grécko. Prosté delenie na západ a východ však nestačí. Španielsko (14,5 roka) a Portugalsko (14,1 roka) majú starší park než Nemecko alebo Francúzsko. Ani severské trhy nie sú jednotné: Dánsko má 9,8 roka, Švédsko 11,8 roka a Fínsko 13,6 roka. Sieti s pobočkami v rôznych krajinách sa preto oplatí jednotná evidencia a riadenie zákaziek. Skladový sortiment však musí zodpovedať miestnemu dopytu.

Čo ukazujú novšie národné údaje?

Národné registre dávajú aktuálnejší pohľad na jednotlivé trhy:

Trh Obdobie Priemerný vek osobných áut Zdroj
Nemecko k 1. januáru 2026 10,9 roka KBA
Česko prvý polrok 2026 16,7 roka SDA

Na porovnanie krajín medzi sebou sa oplatí držať tabuliek ACEA so spoločným rokom údajov. Národné čísla patria do plánu pre konkrétny trh.

Čo starnúci park znamená pre servisné zákazky?

Český odborný magazín AutoEXPERT vo výhľade na rok 2026 spája starnutie parku s vyšším opravárenským potenciálom starších áut. Popri výmenách prevádzkových kvapalín a filtrov pribúda práca na podvozku, chladení, klimatizácii, hnacom ústrojenstve a elektrickej výbave. Rozsah zákazky sa pritom často ukáže až po diagnostike alebo demontáži.

Vyšší opravárenský potenciál neznamená rovnaký nárast zaplatených zákaziek. Majiteľ môže opravu odložiť, schváliť iba jej časť alebo auto prestať prevádzkovať. Servis, ktorý sleduje odmietnuté ponuky a ich dôvody, vie, koľko práce skutočne predá.

Oblasť zákaziek Čo prináša starší park Vplyv na prevádzku dielne
Pravidelná údržba Rôzna servisná história a odlišný stav áut rovnakého veku Ponuka vychádza z histórie konkrétneho auta, nie iba z jeho veku
Brzdy a podvozok Opotrebenie viacerých nadväzujúcich súčastí Po prehliadke často pribudne práca aj materiál
Motor a prevodovka Veľké rozdiely v rozsahu a ekonomike opravy Diagnostika sa schvaľuje oddelene od následnej opravy
Elektrická výbava a klimatizácia Poruchy, pri ktorých sa hľadá príčina Čas na diagnostiku patrí do ponuky aj do plánu
Príprava ojazdeného auta na predaj Súbeh údržby, opráv a termínu odovzdania Interná príprava je v pláne viditeľná popri zákazníckych zákazkách

Pri staršom aute sa osvedčuje rozdeliť ponuku do troch skupín: práce nevyhnutné na bezpečnú prevádzku, ďalšie opravy podľa technického stavu a úkony, ktoré možno odložiť. Zákazník dostane zrozumiteľný podklad na rozhodnutie a dielňa jasný rozsah schválenej práce. Auto s nevyriešenou bezpečnostnou poruchou však servis nesmie odovzdať ako bezpečné.

Ako sa mení príležitosť pre autorizované a nezávislé servisy?

S vekom auta sa mení aj to, kto na ňom pracuje. Podľa prieskumu nemeckého trhu za rok 2025 vykonávali značkové servisy 86 % údržby áut mladších ako tri roky. Pri autách starých šesť a viac rokov pripadlo 56 % údržby na nezávislé prevádzky a 39 % na značkové servisy.

Pre autorizovaný servis je starnúci park príležitosťou udržať si zákazníka aj po skončení záručných opráv. Pomáha prehľadná ponuka s vysvetleným rozsahom práce a nadviazanie na servisnú históriu, ktorú servis o aute má. Ak zákazník nerozumie cene a prínosu opravy, samotná značka ho neudrží.

Nezávislý servis má priestor získavať staršie autá. Musí však zvládať širšiu kombináciu značiek, motorov a technických vyhotovení. S pestrejšími zákazkami rastie váha technických informácií, diagnostiky a správneho výberu dielov.

Pre oba typy prevádzok platí rovnaký limit: oprava musí dávať zákazníkovi ekonomický zmysel. Ani rozsiahla oprava neprinesie zodpovedajúcu maržu, ak dielňa nevyúčtuje diagnostiku, opakovanú demontáž alebo dodatočne schválenú prácu.

Ako plánovať kapacitu dielne pre staršie autá?

Počet objednaných áut je pre kapacitný plán príliš hrubý údaj. Pravidelná prehliadka so známym rozsahom a hľadanie nepravidelnej poruchy kladú úplne iné nároky na technika, pracovisko aj termín dokončenia.

Praktický plán rozlišuje:

  • Prácu so známym rozsahom: diely pripravené vopred, pridelený technik a nadväznosť úkonov.
  • Diagnostiku: samostatný čas na nájdenie príčiny, po ktorom až nasleduje ponuka opravy.
  • Zákazky čakajúce na rozhodnutie zákazníka alebo na materiál: vedené oddelene od rozpracovanej práce.
  • Prípravu áut na predaj: viditeľnú v kapacite dielne, aj keď nejde o externého zákazníka.

Bez tohto rozlíšenia dielňa vyzerá plne obsadená, aj keď časť áut iba čaká. Preto sa oplatí sledovať osobitne odpracovaný čas, predané hodiny a dobu, počas ktorej zákazka zostáva otvorená.

Planner v Omneticu navrhuje termín opravy podľa náročnosti práce, potrebnej špecializácie a skutočnej kapacity dielne. Počíta s dostupnosťou dielov aj s prípravou áut na predaj. Pri meškaní, absencii technika alebo zmene zákazky plán priebežne upraví. Posledné slovo má majster dielne.

Školenie má nadväzovať na zákazky, ktoré servis prijíma a chce získavať. Pri starších autách sa oplatí rozvíjať diagnostiku a prácu s technickou dokumentáciou rovnako ako mechanické zručnosti. Investície do elektrických a hybridných pohonov majú vychádzať z ich podielu v miestnom parku, nie z podielu v nových registráciách.

Ako prispôsobiť sklad dielov?

Starší park si vyžaduje širšiu ponuku opráv, nie neobmedzene široký sklad. Drahé diely držané pre každú možnú poruchu viažu peniaze a hrozí, že zostanú ležať.

Zásoby sa delia podľa opakovanej spotreby, dodacej lehoty a toho, ako veľmi chýbajúci diel zdrží zákazku:

Skupina dielov Vhodný prístup
Filtre a bežný servisný materiál Zásoba podľa skutočnej spotreby a skladby prijímaných áut
Často používané brzdové a podvozkové diely Výber pre najčastejšie vyhotovenia v miestnom parku
Drahé zostavy s nepravidelným dopytom Objednávka až po diagnostike a schválení opravy
Diely na naplánované opravy Rezervácia ku konkrétnej zákazke
Diely bez pohybu Samostatné sledovanie, ďalšie využitie alebo vrátenie podľa podmienok dodávateľa

Prečo nestačí objednávať podľa modelu a roku?

Generácie najrozšírenejších áut v európskych servisoch, vyrábané zhruba v rokoch 2012–2019, sú dnes staré 7–14 rokov. Patria teda do pásma okolo priemeru EÚ. Pri každej z nich sa pod jedným názvom modelu skrýva rad vyhotovení:

Príklad auta Vyhotovenie a obdobie Dôsledok pre príjem a diely
Volkswagen Golf VII 2.0 TDI 110 kW (2013–2019) aj plug-in hybrid GTE so systémovým výkonom 150 kW (2014–2018) Názov modelu nestačí na výber dielov motora a pohonu
Škoda Octavia tretej generácie (modernizácia 2017) Štyri benzínové TSI, štyri naftové TDI a jeden CNG G-TEC; výkony 63–135 kW, manuálne prevodovky alebo šesťstupňové či sedemstupňové DSG Sklad aj ponuka opravy musia rozlišovať motorizáciu a prevodovku
Renault Clio IV (2012–2019) Benzínový trojvalec 0.9 TCe 90 k a naftové 1.5 dCi 75, 90 a 110 k Rovnako staré autá majú odlišnú údržbu a iné diely

Pred objednaním dielu sa preto oplatí overiť vyhotovenie podľa VIN. Zámena znamená vrátenie materiálu, ďalšiu manipuláciu a často aj posunutie termínu, ktorý servis zákazníkovi sľúbil.

Warehouse v Omneticu vedie stavy, pohyby, rezervácie a objednávky naprieč skladmi a pobočkami na jednej skladovej karte. Diely rezervuje pre otvorené servisné zákazky a pri zmene alebo zrušení zákazky ich zase uvoľní. Na riadenie zásob ponúka ABC analýzu s minimami a maximami pre každý sklad a pomáha nájsť diely bez pohybu.

Na čo si dať pozor pri práci s údajmi o veku parku

Neodvodzujte rast tržieb priamo z rastu priemerného veku. Medzi technickou potrebou opravy a zaplatenou faktúrou stojí súhlas zákazníka, cena dielov a ekonomika ďalšej prevádzky auta.

Ďalšie časté chyby sa priamo premietajú do plánovania:

  • Zámena EÚ za celú Európu. Priemer EÚ sa vzťahuje iba na členské štáty EÚ. Iné európske trhy majú vlastnú skladbu parku.
  • Miešanie období. Porovnanie krajín potrebuje spoločný rok údajov. Novší národný údaj patrí do plánu pre daný trh.
  • Vek namiesto technického stavu. Servisná história, spôsob používania a nájazd znamenajú pri rovnako starých autách odlišný rozsah práce.
  • Jednotný sklad pre všetky pobočky. Evidencia môže byť spoločná, skladové minimum však zodpovedá miestnej spotrebe a zásobovaniu.
  • Všetky zákazky ako predvídateľná údržba. Diagnostika a dodatočne zistené práce potrebujú vlastný postup schvaľovania a nadväzujúci termín.

Medziročná zmena priemeru navyše nie je predpoveď ďalšieho vývoja. Rozpočet dielne stojí na vlastných zákazkách a miestnom dopyte. Európska štatistika mu dáva širší kontext.

Omnetic prepája zákazku, kapacitu a diely

Pri starších autách sa rozsah opravy často mení až počas práce. Keď ponuka zostane v tabuľke, rezervácia dielov v inom systéme a nový termín iba v poznámke servisného poradcu, musia ľudia tú istú zmenu prepisovať na niekoľkých miestach.

Omnetic tieto oddelené systémy, tabuľky a papierovanie nahrádza jednou cloudovou platformou. Všetky moduly pracujú nad jedným spoločným záznamom vozidla, zákazníka, zákaziek a peňazí v DMS Core, takže sa údaje medzi nimi neprepisujú. Pre servis starnúceho parku na seba nadväzujú tieto moduly:

  • Workshop: vedie zákazku od ponuky cez príjem vozidla, diely a plánovanie až k fakturácii. Položky možno rozdeliť medzi zákazníka, záruku a poisťovňu. Hodí sa pre autorizovaný aj nezávislý servis.
  • Planner: skladá plán z náročnosti opravy, kompetencií technikov, dostupnosti dielov a kapacity dielne. Keď sa zákazka po diagnostike rozrastie, plán upraví. O pláne rozhoduje majster dielne.
  • Warehouse: viaže skladovú dostupnosť na rezervácie pre zákazky, a to naprieč skladmi a pobočkami, a ukazuje diely bez pohybu.

Dohodnite si ukážku Omneticu na vlastnom postupe: od príjmu vozidla cez schválenie dodatočnej opravy až po výdaj dielov a fakturáciu.

Súvisiace články

FAQ

Dá sa z priemerného veku určiť podiel veľmi starých áut?

Nie. Rovnaký priemer vznikne pri rôzne zloženom parku. Veľký podiel nových áut ho stiahne nadol, aj keď v prevádzke zostáva mnoho áut starších ako dvadsať rokov. Pre ponuku zameranú na určitú vekovú skupinu potrebujete rozdelenie parku podľa veku.

Ako do plánovania vstupuje dovoz ojazdených áut?

Dovoz mení zastúpenie generácií, motorov a výbav na miestnom trhu. Servis v oblasti so silným cezhraničným obchodom preto potrebuje sledovať technickú skladbu novo prijímaných áut. Historické skladové minimá tomuto zloženiu zákaziek nemusia zodpovedať.

Musí servis pre Omnetic vymeniť všetky systémy naraz?

Nemusí. Omnetic možno zaviesť postupne: začať jedným modulom a ďalšie pridať neskôr. Existujúce systémy, napríklad účtovný softvér alebo portál výrobcu, sa pripoja cez otvorenú platformu (API, webhooky, napojenie na výrobcov). Pri prechode sa prenášajú kmeňové údaje a otvorené položky. Uzavretá história zostáva v archíve na čítanie.

Zdroje

  1. https://www.acea.auto/files/ACEA_Report-%E2%80%93-Vehicles_on_European_roads_2026.pdf
  2. https://www.acea.auto/files/ACEA_Report_-_Vehicles_on_European_roads_2025.pdf
  3. https://www.acea.auto/files/Press_release_car_registrations_September_2026.pdf
  4. Kraftfahrt-Bundesamt: Der Fahrzeugbestand am 1. Januar 2026
  5. https://portal.sda-cia.cz/clanky/download/2026_07_tz_-_vozovy_park_ii-2026_final.pdf
  6. https://www.autoexpertportal.cz/ekonomika-servisu/jaky-bude-rok-2026/
  7. https://www.volkswagen-newsroom.com/en/vehicle-data-golf-7-profile-20039
  8. https://cdn.skoda-storyboard.com/2017/02/170207-%C5%A0KODA-OCTAVIA-Press-Kit.pdf
  9. https://imprensa.renaultgroup.com/historia-do-renault-clio/?lang=por
  10. https://www.omnetic.com/sk
  11. https://www.omnetic.com/sk/dms-core
  12. https://www.omnetic.com/sk/servis
  13. https://www.omnetic.com/sk/planovac
  14. https://www.omnetic.com/sk/sklad
  15. https://www.omnetic.com/sk/caste-otazky
  16. https://www.kfz-sh.de/fileadmin/user_upload/weitere_Fotos/DATreport2026.pdf

Vyberte trh a jazyk

Medzinárodný

Estónsko