Tutkimukset ja raportit
Autokannan keski-ikä Euroopassa: EU-maiden vertailu ja vaikutukset huoltoon ja varaosiin
EU:n henkilöautot olivat vuonna 2024 keskimäärin 12,7 vuotta vanhoja. Maavertailu ja vaikutukset korjaamon kapasiteettiin, työmääräimiin ja varastoon.

Tärkeimmät havainnot
- EU:n henkilöautot olivat vuonna 2024 keskimäärin 12,7 vuotta vanhoja. Vuonna 2023 keski-ikä oli 12,5 vuotta (ACEA).
- Maiden väliset erot ovat lähes kymmenen vuotta. Nuorin autokanta oli vuonna 2024 Luxemburgissa (8,2 vuotta) ja vanhin Kreikassa (17,8 vuotta) (ACEA).
- Suuret huoltomarkkinat eroavat selvästi toisistaan. Vuonna 2024 keski-ikä oli Saksassa 10,6 vuotta, Ranskassa 11,5 vuotta, Italiassa 13,0 vuotta ja Espanjassa 14,5 vuotta (ACEA).
- Auton vanhetessa huolto siirtyy riippumattomiin korjaamoihin. Saksan markkinoita koskevan vuoden 2025 selvityksen mukaan merkkikorjaamot tekivät 86 % alle kolmen vuoden ikäisten autojen huolloista. Kuusi vuotta vanhempien ja sitä vanhempien autojen huolloista 56 % tehtiin riippumattomissa korjaamoissa ja 39 % merkkikorjaamoissa.
- EU:n autokannassa oli vuonna 2024 noin 256 miljoonaa henkilöautoa. Niistä 49,2 % kulki bensiinillä ja 38,4 % dieselillä (ACEA). Suurin osa työmääräimistä ja varaosavarastosta perustuu siksi edelleen eri sukupolvien polttomoottoriautoihin.
Autokannan keski-ikä Euroopassa auttaa arvioimaan, millaista työtä korjaamoilla ja jälleenmyyjäverkostoilla on edessään tulevina vuosina. Vanhemmat autot tarvitsevat säännöllisen huollon lisäksi myös sellaisten osien korjauksia, jotka vaihdetaan vasta pitkän käytön jälkeen. Samalla asiakas vertaa niissä useammin korjauksen hintaa auton arvoon. Huollon johdolle autokannan ikä liittyy siksi varaosien hankintaan, korjaamon kuormitukseen ja siihen, miten huoltoneuvoja valmistelee tarjouksen ja hankkii sille hyväksynnän.
Mikä on autokannan keski-ikä Euroopassa?
ACEAn raportin mukaan EU:n henkilöautojen keski-ikä nousi vuonna 2024 12,7 vuoteen. Vuotta aiemmin se oli 12,5 vuotta. Autokanta siis vanheni vuodessa, vaikka siihen tuli jatkuvasti uusia autoja. Vuonna 2024 autokannassa oli noin 256 miljoonaa henkilöautoa. Niistä 49,2 %:ssa oli bensiinimoottori ja 38,4 %:ssa dieselmoottori.
Korjaamon kannalta on olennaista erottaa koko liikenteessä oleva autokanta ja uudet rekisteröinnit. Myynti kertoo, millaisia autoja autokantaan tulee. Autokanta kuvaa paljon laajempaa joukkoa autoja, jotka tulevat huoltoon ja korjattaviksi. Eron näyttävät hyvin sähköautot. EU:n autokannassa niiden osuus oli vuonna 2024 2,3 %, mutta tammi–syyskuun 2026 uusista rekisteröinneistä jo 22,7 % (ACEA). Mitä tämä merkitsee korjaamolle, käsitellään erillisessä artikkelissa sähköautoista autokannassa.
Euroopan keskiarvo on suuntaa antava. Korjaamolla, joka palvelee suurta yritysasiakasta, voi olla huomattavasti nuorempi työmääräinten rakenne kuin samassa maassa toimivalla riippumattomalla korjaamolla. Toimintasuunnitelmaan kuuluvat siksi tilastojen lisäksi myös omien korjausten, käytettyjen varaosien ja tehdyn työajan historia.
Tätä historiaa hallinnoi Omneticissa Workshop-moduuli. Se seuraa työmääräintä tarjouksesta auton vastaanoton, varaosien ja suunnittelun kautta laskutukseen asti. Tarjous, varaosat ja laskutus pysyvät näin samalla työmääräimellä eivätkä hajoa erillisiin asiakirjoihin.
Miten henkilöautojen ikä vaihtelee EU-maiden välillä?
Huoltoverkostolle, jolla on toimipisteitä useassa maassa, markkinoiden väliset erot ovat EU:n keskiarvoa tärkeämpiä. Sama huoltotarjonta, sama varaosavarasto ja sama kapasiteetin jako eivät toimi yhtä aikaa markkinalla, jonka autokanta on noin kymmenen vuotta vanha, ja markkinalla, jolla autot ovat keskimäärin yli 15 vuotta vanhoja.
| Maa | Henkilöautojen keski-ikä vuonna 2024 |
|---|---|
| Luxemburg | 8,2 vuotta |
| Itävalta | 9,2 vuotta |
| Irlanti | 9,7 vuotta |
| Tanska | 9,8 vuotta |
| Belgia | 10,1 vuotta |
| Saksa | 10,6 vuotta |
| Ranska | 11,5 vuotta |
| Slovenia | 11,6 vuotta |
| Ruotsi | 11,8 vuotta |
| Alankomaat | 12,1 vuotta |
| EU yhteensä | 12,7 vuotta |
| Italia | 13,0 vuotta |
| Kroatia | 13,4 vuotta |
| Suomi | 13,6 vuotta |
| Portugali | 14,1 vuotta |
| Kypros | 14,4 vuotta |
| Espanja | 14,5 vuotta |
| Slovakia | 14,6 vuotta |
| Liettua | 14,8 vuotta |
| Latvia | 15,1 vuotta |
| Puola | 15,2 vuotta |
| Unkari | 15,6 vuotta |
| Romania | 15,6 vuotta |
| Malta | 16,1 vuotta |
| Tšekki | 16,5 vuotta |
| Viro | 17,5 vuotta |
| Kreikka | 17,8 vuotta |
Lähde: ACEA, Vehicles on European roads 2026; vuoden 2024 tiedot.
Alle 11 vuoden keski-iässä pysyvät Luxemburg, Itävalta, Irlanti, Tanska, Belgia ja Saksa. Yli 15 vuoden keski-ikä on Latviassa, Puolassa, Unkarissa, Romaniassa, Maltalla, Tšekissä, Virossa ja Kreikassa. Pelkkä jako länteen ja itään ei kuitenkaan riitä. Espanjan (14,5 vuotta) ja Portugalin (14,1 vuotta) autokanta on vanhempi kuin Saksan tai Ranskan. Pohjoismaatkaan eivät ole yhtenäisiä: Tanskassa keski-ikä on 9,8 vuotta, Ruotsissa 11,8 vuotta ja Suomessa 13,6 vuotta. Verkostolle, jolla on toimipisteitä eri maissa, yhtenäinen kirjanpito ja työmääräinten hallinta kannattavat siksi. Varaston valikoiman on kuitenkin vastattava paikallista kysyntää.
Mitä uudemmat kansalliset tiedot kertovat?
Kansalliset rekisterit antavat ajantasaisemman kuvan yksittäisistä markkinoista:
| Markkina | Ajanjakso | Henkilöautojen keski-ikä | Lähde |
|---|---|---|---|
| Saksa | 1.1.2026 | 10,9 vuotta | KBA |
| Tšekki | ensimmäinen vuosipuolisko 2026 | 16,7 vuotta | SDA |
Maiden keskinäisessä vertailussa kannattaa pitäytyä ACEAn taulukoissa, joissa tietovuosi on yhteinen. Kansalliset luvut kuuluvat tietyn markkinan suunnitelmaan.
Mitä vanheneva autokanta merkitsee työmääräimille?
Tšekkiläinen alan lehti AutoEXPERT yhdistää vuoden 2026 näkymissään autokannan vanhenemisen vanhempien autojen suurempaan korjauspotentiaaliin. Nesteiden ja suodattimien vaihtojen lisäksi työtä tulee enemmän alustaan, jäähdytykseen, ilmastointiin, voimansiirtoon ja sähkölaitteisiin. Työn laajuus selviää usein vasta vianmäärityksen tai purkamisen jälkeen.
Suurempi korjauspotentiaali ei tarkoita yhtä suurta kasvua maksetuissa työmääräimissä. Omistaja voi lykätä korjausta, hyväksyä siitä vain osan tai luopua autosta. Korjaamo, joka seuraa hylättyjä tarjouksia ja niiden syitä, tietää, kuinka paljon työtä se todella myy.
| Työmääräinten alue | Mitä vanhempi autokanta tuo | Vaikutus korjaamon toimintaan |
|---|---|---|
| Määräaikaishuolto | Erilainen huoltohistoria ja eri kunto samanikäisissä autoissa | Tarjous perustuu yksittäisen auton historiaan, ei pelkkään ikään |
| Jarrut ja alusta | Useiden toisiinsa liittyvien osien kuluminen | Tarkastuksen jälkeen työtä ja materiaalia tulee usein lisää |
| Moottori ja vaihteisto | Suuret erot korjauksen laajuudessa ja kannattavuudessa | Vianmääritys hyväksytään erikseen ennen varsinaista korjausta |
| Sähkölaitteet ja ilmastointi | Viat, joiden syytä on etsittävä | Vianmääritysaika kuuluu sekä tarjoukseen että suunnitelmaan |
| Vaihtoauton myyntikunnostus | Huollon, korjausten ja luovutusajankohdan yhteensovittaminen | Sisäinen kunnostus näkyy suunnitelmassa asiakastöiden rinnalla |
Vanhemman auton tarjous kannattaa jakaa kolmeen ryhmään: turvallisen käytön edellyttämät työt, muut tekniseen kuntoon perustuvat korjaukset ja toimenpiteet, joita voi lykätä. Asiakas saa selkeän pohjan päätökselleen ja korjaamo selvän hyväksytyn työn laajuuden. Autoa, jossa on korjaamaton turvallisuusvika, korjaamo ei kuitenkaan saa luovuttaa turvallisena.
Miten mahdollisuudet muuttuvat merkkikorjaamoille ja riippumattomille korjaamoille?
Auton iän myötä muuttuu myös se, kuka sitä korjaa. Saksan markkinoita koskevan vuoden 2025 selvityksen mukaan merkkikorjaamot tekivät 86 % alle kolmen vuoden ikäisten autojen huolloista. Kuusi vuotta vanhempien ja sitä vanhempien autojen huolloista 56 % tehtiin riippumattomissa korjaamoissa ja 39 % merkkikorjaamoissa.
Merkkikorjaamolle vanheneva autokanta on mahdollisuus pitää asiakas myös takuukorjausten päätyttyä. Apuna ovat selkeä tarjous, jossa työn laajuus on perusteltu, ja yhteys korjaamon hallussa olevaan auton huoltohistoriaan. Jos asiakas ei ymmärrä korjauksen hintaa ja hyötyä, pelkkä merkki ei pidä häntä asiakkaana.
Riippumattomalla korjaamolla on tilaa saada vanhempia autoja asiakkaikseen. Sen on kuitenkin hallittava laajempi yhdistelmä merkkejä, moottoreita ja teknisiä toteutuksia. Monipuolisempien töiden myötä teknisen tiedon, vianmäärityksen ja oikean varaosavalinnan merkitys kasvaa.
Molempia korjaamotyyppejä koskee sama raja: korjauksen on oltava asiakkaalle taloudellisesti järkevä. Laajakaan korjaus ei tuota vastaavaa katetta, jos korjaamo ei laskuta vianmääritystä, toistuvaa purkamista tai jälkikäteen hyväksyttyä työtä.
Miten korjaamon kapasiteetti suunnitellaan vanhemmille autoille?
Varattujen autojen määrä on kapasiteettisuunnitelmalle liian karkea tieto. Määräaikaishuolto, jonka laajuus tunnetaan, ja satunnaisen vian etsiminen asettavat aivan erilaiset vaatimukset asentajalle, työpisteelle ja valmistumisajalle.
Käytännöllinen suunnitelma erottaa:
- Työt, joiden laajuus tunnetaan: varaosat valmiina etukäteen, nimetty asentaja ja työvaiheiden järjestys.
- Vianmäärityksen: erillinen aika syyn löytämiseen, jonka jälkeen vasta seuraa korjaustarjous.
- Työmääräimet, jotka odottavat asiakkaan päätöstä tai materiaalia: erillään keskeneräisistä töistä.
- Autojen myyntikunnostuksen: näkyvissä korjaamon kapasiteetissa, vaikka kyse ei ole ulkoisesta asiakkaasta.
Ilman tätä erottelua korjaamo näyttää täyteen varatulta, vaikka osa autoista vain odottaa. Siksi tehtyä työaikaa, myytyjä tunteja ja työmääräimen avoinna oloaikaa kannattaa seurata erikseen.
Omneticin Planner ehdottaa korjauksen ajankohtaa työn vaativuuden, tarvittavan erikoisosaamisen ja korjaamon todellisen kapasiteetin perusteella. Se ottaa huomioon varaosien saatavuuden ja autojen myyntikunnostuksen. Viiveen, asentajan poissaolon tai työmääräimen muutoksen yhteydessä se mukauttaa suunnitelmaa jatkuvasti. Viimeisen sanan sanoo korjaamon työnjohtaja.
Koulutuksen pitäisi perustua töihin, joita korjaamo ottaa vastaan ja haluaa saada. Vanhempien autojen kohdalla vianmääritystä ja teknisen dokumentaation käyttöä kannattaa kehittää yhtä lailla kuin mekaanisia taitoja. Investointien sähkö- ja hybridivoimalinjoihin on perustuttava niiden osuuteen paikallisessa autokannassa, ei osuuteen uusissa rekisteröinneissä.
Miten varaosavarasto mukautetaan?
Vanhempi autokanta edellyttää laajempaa korjaustarjontaa, ei rajattoman laajaa varastoa. Kalliit varaosat, joita pidetään varastossa jokaisen mahdollisen vian varalta, sitovat rahaa, ja ne voivat jäädä hyllyyn.
Varasto jaetaan toistuvan kulutuksen, toimitusajan ja sen mukaan, kuinka paljon puuttuva varaosa viivästyttää työmääräintä:
| Varaosaryhmä | Sopiva toimintatapa |
|---|---|
| Suodattimet ja tavallinen huoltomateriaali | Varasto todellisen kulutuksen ja vastaanotettavien autojen rakenteen mukaan |
| Usein käytetyt jarru- ja alustaosat | Valikoima paikallisen autokannan yleisimpiin versioihin |
| Kalliit kokoonpanot, joiden kysyntä on epäsäännöllistä | Tilaus vasta vianmäärityksen ja korjauksen hyväksynnän jälkeen |
| Suunniteltujen korjausten varaosat | Varaus tietylle työmääräimelle |
| Liikkumattomat varaosat | Erillinen seuranta, muu käyttö tai palautus toimittajan ehtojen mukaan |
Miksi tilaaminen mallin ja vuosimallin perusteella ei riitä?
Eurooppalaisten korjaamoiden yleisimpien autojen sukupolvet, joita valmistettiin suunnilleen vuosina 2012–2019, ovat nyt 7–14 vuotta vanhoja. Ne osuvat siis EU:n keskiarvon tuntumaan. Kunkin mallinimen alla on useita eri versioita:
| Esimerkkiauto | Versio ja ajanjakso | Seuraus vastaanotolle ja varaosille |
|---|---|---|
| Volkswagen Golf VII | 2.0 TDI 110 kW (2013–2019) sekä ladattava hybridi GTE, järjestelmäteho 150 kW (2014–2018) | Mallinimi ei riitä moottorin ja voimalinjan varaosien valintaan |
| Kolmannen sukupolven Škoda Octavia (uudistettu 2017) | Neljä TSI-bensiinimoottoria, neljä TDI-dieseliä ja yksi CNG G-TEC; tehot 63–135 kW, käsivaihteisto tai kuusi- tai seitsemänvaihteinen DSG | Varaston ja korjaustarjouksen on erotettava moottori- ja vaihteistoversiot |
| Renault Clio IV (2012–2019) | Kolmisylinterinen bensiinimoottori 0.9 TCe 90 hv sekä dieselit 1.5 dCi 75, 90 ja 110 hv | Samanikäisillä autoilla on erilainen huolto ja eri varaosat |
Ennen varaosan tilaamista versio kannattaa siksi tarkistaa VIN-koodin perusteella. Väärä varaosa tarkoittaa materiaalin palautusta, lisäkäsittelyä ja usein myös asiakkaalle luvatun ajankohdan siirtymistä.
Omneticin Warehouse hallinnoi saldoja, varastotapahtumia, varauksia ja tilauksia eri varastoissa ja toimipisteissä yhdellä varastokortilla. Se varaa varaosat avoimille työmääräimille ja vapauttaa ne, kun työmääräin muuttuu tai peruuntuu. Varastonhallintaan se tarjoaa ABC-analyysin varastokohtaisine minimeineen ja maksimeineen ja auttaa löytämään liikkumattomat varaosat.
Mihin kannattaa kiinnittää huomiota autokannan ikätietoja käytettäessä
Liikevaihdon kasvua ei pidä johtaa suoraan keski-iän noususta. Teknisen korjaustarpeen ja maksetun laskun välissä ovat asiakkaan suostumus, varaosien hinta ja auton jatkokäytön kannattavuus.
Muut yleiset virheet näkyvät suoraan suunnittelussa:
- EU:n sekoittaminen koko Eurooppaan. EU:n keskiarvo koskee vain EU:n jäsenvaltioita. Muilla Euroopan markkinoilla on oma autokannan rakenteensa.
- Ajanjaksojen sekoittaminen. Maavertailu edellyttää yhteistä tietovuotta. Uudempi kansallinen luku kuuluu kyseisen markkinan suunnitelmaan.
- Ikä teknisen kunnon sijaan. Huoltohistoria, käyttötapa ja ajokilometrit merkitsevät samanikäisissä autoissa erilaista työn laajuutta.
- Yhtenäinen varasto kaikille toimipisteille. Kirjanpito voi olla yhteinen, mutta varaston minimi vastaa paikallista kulutusta ja toimituksia.
- Kaikkien työmääräinten pitäminen ennustettavana huoltona. Vianmääritys ja jälkikäteen havaitut työt tarvitsevat oman hyväksymismenettelyn ja jatkoajankohdan.
Keskiarvon vuosimuutos ei myöskään ole ennuste tulevasta kehityksestä. Korjaamon budjetti perustuu omiin työmääräimiin ja paikalliseen kysyntään. Eurooppalainen tilasto antaa sille laajemman taustan.
Omnetic yhdistää työmääräimen, kapasiteetin ja varaosat
Vanhemmissa autoissa korjauksen laajuus muuttuu usein vasta työn aikana. Kun tarjous on taulukossa, varaosavaraus toisessa järjestelmässä ja uusi ajankohta vain huoltoneuvojan muistiinpanossa, saman muutoksen joutuu kirjaamaan useaan paikkaan.
Omnetic korvaa nämä erilliset järjestelmät, taulukot ja paperityöt yhdellä pilvialustalla. Kaikki moduulit käyttävät DMS Coressa yhtä yhteistä ajoneuvon, asiakkaan, työmääräinten ja rahaliikenteen tietuetta, joten tietoja ei kirjoiteta uudelleen moduulista toiseen. Vanhenevan autokannan huollossa toisiinsa liittyvät nämä moduulit:
- Workshop: hallinnoi työmääräintä tarjouksesta auton vastaanoton, varaosien ja suunnittelun kautta laskutukseen asti. Rivit voidaan jakaa asiakkaan, takuun ja vakuutusyhtiön kesken. Sopii sekä merkkikorjaamolle että riippumattomalle korjaamolle.
- Planner: muodostaa suunnitelman korjauksen vaativuuden, asentajien osaamisen, varaosien saatavuuden ja korjaamon kapasiteetin perusteella. Kun työmääräin laajenee vianmäärityksen jälkeen, se mukauttaa suunnitelmaa. Suunnitelmasta päättää korjaamon työnjohtaja.
- Warehouse: kytkee varastosaatavuuden työmääräinten varauksiin eri varastoissa ja toimipisteissä ja näyttää liikkumattomat varaosat.
Omneticin esittelyn voi sopia oman toimintatavan pohjalta: auton vastaanotosta lisäkorjauksen hyväksynnän kautta varaosien luovutukseen ja laskutukseen.
Aiheeseen liittyvät artikkelit
- Sähköautot EU:n autokannassa: täyssähkö- ja hybridiautojen osuudet ja muutokset korjaamoille
- Varaosavarasto: miten liikkumattomat varaosat löydetään ja sidottu pääoma vapautetaan
- Korjaamon työnsuunnittelu: miten suunnitelma tehdään uudelleen viiveen, asentajan poissaolon ja puuttuvien varaosien vuoksi
Usein kysytyt kysymykset
Voiko keski-iästä päätellä hyvin vanhojen autojen osuuden?
Ei. Sama keskiarvo voi syntyä eri tavoin koostuneesta autokannasta. Uusien autojen suuri osuus laskee sitä, vaikka liikenteessä olisi edelleen paljon yli 20 vuotta vanhoja autoja. Tiettyyn ikäryhmään kohdistettua tarjontaa varten tarvitaan autokannan ikäjakauma.
Miten käytettyjen autojen tuonti vaikuttaa suunnitteluun?
Tuonti muuttaa sukupolvien, moottoreiden ja varustelujen osuuksia paikallisilla markkinoilla. Korjaamon, jonka alueella rajat ylittävä kauppa on vilkasta, on siksi seurattava uusien vastaanotettavien autojen teknistä rakennetta. Historialliset varaston minimit eivät välttämättä vastaa tätä työmääräinten rakennetta.
Onko korjaamon vaihdettava Omneticin vuoksi kaikki järjestelmät kerralla?
Ei tarvitse. Omneticin voi ottaa käyttöön vaiheittain: aloittaa yhdellä moduulilla ja lisätä muita myöhemmin. Nykyiset järjestelmät, esimerkiksi kirjanpito-ohjelmisto tai valmistajan portaali, liitetään avoimen alustan kautta (API, webhookit, valmistajaliitännät). Käyttöönotossa siirretään perustiedot ja avoimet erät. Suljettu historia jää arkistoon luettavaksi.
Lähteet
- https://www.acea.auto/files/ACEA_Report-%E2%80%93-Vehicles_on_European_roads_2026.pdf
- https://www.acea.auto/files/ACEA_Report_-_Vehicles_on_European_roads_2025.pdf
- https://www.acea.auto/files/Press_release_car_registrations_September_2026.pdf
- Kraftfahrt-Bundesamt: Der Fahrzeugbestand am 1. Januar 2026
- https://portal.sda-cia.cz/clanky/download/2026_07_tz_-_vozovy_park_ii-2026_final.pdf
- https://www.autoexpertportal.cz/ekonomika-servisu/jaky-bude-rok-2026/
- https://www.volkswagen-newsroom.com/en/vehicle-data-golf-7-profile-20039
- https://cdn.skoda-storyboard.com/2017/02/170207-%C5%A0KODA-OCTAVIA-Press-Kit.pdf
- https://imprensa.renaultgroup.com/historia-do-renault-clio/?lang=por
- https://www.omnetic.com/fi
- https://www.omnetic.com/fi/dms-core
- https://www.omnetic.com/fi/korjaamo
- https://www.omnetic.com/fi/suunnittelija
- https://www.omnetic.com/fi/varasto
- https://www.omnetic.com/fi/usein-kysytyt-kysymykset
- https://www.kfz-sh.de/fileadmin/user_upload/weitere_Fotos/DATreport2026.pdf