Badania i raporty
Średni wiek samochodów w Europie: porównanie krajów UE i skutki dla serwisu i części
Samochody osobowe w UE miały w 2024 r. średnio 12,7 roku. Porównanie krajów i wpływ na zdolność produkcyjną serwisów, zlecenia i magazyn części.

Najważniejsze wnioski
- Samochody osobowe w UE miały w 2024 r. średnio 12,7 roku. W 2023 r. było to 12,5 roku (ACEA).
- Różnice między krajami sięgają niemal dziesięciu lat. Najmłodszy park samochodowy miał w 2024 r. Luksemburg (8,2 roku), najstarszy Grecja (17,8 roku) (ACEA).
- Duże rynki serwisowe wyraźnie się od siebie różnią. W 2024 r. średnia wynosiła w Niemczech 10,6 roku, we Francji 11,5 roku, we Włoszech 13,0 roku, a w Hiszpanii 14,5 roku (ACEA).
- Wraz z wiekiem samochodu obsługa przenosi się do serwisów niezależnych. Według badania rynku niemieckiego za 2025 r. serwisy autoryzowane wykonywały 86% obsługi samochodów młodszych niż trzy lata. W przypadku samochodów sześcioletnich i starszych 56% obsługi przypadało na warsztaty niezależne, a 39% na serwisy autoryzowane.
- Park samochodowy UE liczył w 2024 r. około 256 mln samochodów osobowych. Napęd benzynowy miało 49,2% z nich, a wysokoprężny 38,4% (ACEA). Większość zleceń i zapasów części nadal opiera się więc na samochodach spalinowych różnych generacji.
Średni wiek samochodów w Europie pomaga oszacować, jaka praca czeka serwisy i sieci dealerskie w najbliższych latach. Starsze samochody poza regularną obsługą wymagają także napraw podzespołów, które wymienia się dopiero po dłuższej eksploatacji. Jednocześnie klient częściej zestawia koszt naprawy z wartością samochodu. Dla kierownictwa serwisu wiek parku wiąże się więc z zakupem części, obłożeniem warsztatu i sposobem, w jaki doradca serwisowy przygotowuje ofertę i uzyskuje jej akceptację.
Jaki jest średni wiek samochodów w Europie?
Średni wiek samochodów osobowych w UE wyniósł w 2024 r. według raportu ACEA 12,7 roku. Rok wcześniej było to 12,5 roku. Park samochodowy zestarzał się więc rok do roku, choć stale przybywało w nim nowych samochodów. W 2024 r. liczył około 256 mln samochodów osobowych. Silnik benzynowy miało 49,2% z nich, wysokoprężny 38,4%.
Dla serwisu istotne jest odróżnienie całego eksploatowanego parku od nowych rejestracji. Sprzedaż pokazuje, jakie samochody trafiają do parku. Park opisuje znacznie szerszą bazę samochodów, które przyjeżdżają na obsługę i naprawy. Różnicę dobrze widać na przykładzie samochodów elektrycznych. W parku samochodowym UE miały w 2024 r. udział 2,3%, a w nowych rejestracjach za styczeń–wrzesień 2026 r. już 22,7% (ACEA). Co to oznacza dla warsztatu, omawia osobny artykuł o samochodach elektrycznych w parku samochodowym.
Średnia europejska służy jako punkt orientacyjny. Serwis obsługujący dużego klienta flotowego może mieć znacznie młodszą strukturę zleceń niż warsztat niezależny w tym samym kraju. Do planu operacyjnego oprócz statystyk należy więc także historia własnych napraw, zużytych części i przepracowanego czasu.
Tę historię prowadzi w Omneticu moduł Workshop. Śledzi zlecenie serwisowe od oferty przez przyjęcie pojazdu, części i planowanie aż po fakturowanie. Oferta, części i rozliczenie pozostają więc przy jednym zleceniu i nie są prowadzone w oddzielnych dokumentach.
Jak różni się wiek samochodów osobowych w krajach UE?
Dla sieci serwisowej z oddziałami w kilku krajach różnice między rynkami są ważniejsze niż średnia unijna. Ta sama oferta obsługi, ten sam magazyn części i ten sam podział zdolności produkcyjnej nie sprawdzą się jednocześnie na rynku z parkiem w wieku około dziesięciu lat i na rynku, na którym samochody mają średnio ponad 15 lat.
| Kraj | Średni wiek samochodów osobowych w 2024 r. |
|---|---|
| Luksemburg | 8,2 roku |
| Austria | 9,2 roku |
| Irlandia | 9,7 roku |
| Dania | 9,8 roku |
| Belgia | 10,1 roku |
| Niemcy | 10,6 roku |
| Francja | 11,5 roku |
| Słowenia | 11,6 roku |
| Szwecja | 11,8 roku |
| Holandia | 12,1 roku |
| UE ogółem | 12,7 roku |
| Włochy | 13,0 roku |
| Chorwacja | 13,4 roku |
| Finlandia | 13,6 roku |
| Portugalia | 14,1 roku |
| Cypr | 14,4 roku |
| Hiszpania | 14,5 roku |
| Słowacja | 14,6 roku |
| Litwa | 14,8 roku |
| Łotwa | 15,1 roku |
| Polska | 15,2 roku |
| Węgry | 15,6 roku |
| Rumunia | 15,6 roku |
| Malta | 16,1 roku |
| Czechy | 16,5 roku |
| Estonia | 17,5 roku |
| Grecja | 17,8 roku |
Źródło: ACEA, Vehicles on European roads 2026; dane za 2024 r.
Poniżej 11 lat utrzymują się Luksemburg, Austria, Irlandia, Dania, Belgia i Niemcy. Powyżej 15 lat mają Łotwa, Polska, Węgry, Rumunia, Malta, Czechy, Estonia i Grecja. Prosty podział na Zachód i Wschód jednak nie wystarcza. Hiszpania (14,5 roku) i Portugalia (14,1 roku) mają starszy park niż Niemcy czy Francja. Również rynki nordyckie nie są jednolite: Dania ma 9,8 roku, Szwecja 11,8 roku, a Finlandia 13,6 roku. Sieci z oddziałami w różnych krajach opłaca się więc wspólna ewidencja i zarządzanie zleceniami. Asortyment magazynu musi jednak odpowiadać lokalnemu popytowi.
Co pokazują nowsze dane krajowe?
Krajowe rejestry dają bardziej aktualny obraz poszczególnych rynków:
| Rynek | Okres | Średni wiek samochodów osobowych | Źródło |
|---|---|---|---|
| Niemcy | na 1 stycznia 2026 r. | 10,9 roku | KBA |
| Czechy | pierwsze półrocze 2026 r. | 16,7 roku | SDA |
Do porównywania krajów między sobą warto trzymać się tabel ACEA ze wspólnym rokiem danych. Dane krajowe należą do planu dla konkretnego rynku.
Co starzejący się park samochodowy oznacza dla zleceń serwisowych?
Czeski magazyn branżowy AutoEXPERT w prognozie na 2026 r. łączy starzenie się parku z większym potencjałem naprawczym starszych samochodów. Oprócz wymiany płynów eksploatacyjnych i filtrów przybywa prac przy zawieszeniu, układzie chłodzenia, klimatyzacji, układzie napędowym i wyposażeniu elektrycznym. Zakres zlecenia często okazuje się przy tym dopiero po diagnostyce lub demontażu.
Większy potencjał naprawczy nie oznacza takiego samego wzrostu opłaconych zleceń. Właściciel może odłożyć naprawę, zatwierdzić tylko jej część albo przestać używać samochodu. Serwis, który śledzi odrzucone oferty i ich przyczyny, wie, ile pracy rzeczywiście sprzeda.
| Obszar zleceń | Co przynosi starszy park | Wpływ na pracę warsztatu |
|---|---|---|
| Regularna obsługa | Różna historia serwisowa i odmienny stan samochodów w tym samym wieku | Oferta wynika z historii konkretnego samochodu, a nie tylko z jego wieku |
| Hamulce i zawieszenie | Zużycie kilku powiązanych podzespołów | Po oględzinach często przybywa pracy i materiału |
| Silnik i skrzynia biegów | Duże różnice w zakresie i opłacalności naprawy | Diagnostykę zatwierdza się oddzielnie od późniejszej naprawy |
| Wyposażenie elektryczne i klimatyzacja | Usterki, których przyczyny trzeba szukać | Czas na diagnostykę należy do oferty i do planu |
| Przygotowanie samochodu używanego do sprzedaży | Obsługa, naprawy i termin wydania w jednym czasie | Przygotowanie wewnętrzne jest widoczne w planie obok zleceń klientów |
W przypadku starszego samochodu sprawdza się podział oferty na trzy grupy: prace niezbędne dla bezpiecznej eksploatacji, dalsze naprawy według stanu technicznego oraz czynności, które można odłożyć. Klient otrzymuje zrozumiałą podstawę do decyzji, a warsztat jasny zakres zatwierdzonej pracy. Samochodu z nieusuniętą usterką wpływającą na bezpieczeństwo serwis nie może jednak wydać jako bezpiecznego.
Jak zmienia się szansa dla serwisów autoryzowanych i niezależnych?
Wraz z wiekiem samochodu zmienia się także to, kto przy nim pracuje. Według badania rynku niemieckiego za 2025 r. serwisy autoryzowane wykonywały 86% obsługi samochodów młodszych niż trzy lata. W przypadku samochodów sześcioletnich i starszych 56% obsługi przypadało na warsztaty niezależne, a 39% na serwisy autoryzowane.
Dla serwisu autoryzowanego starzejący się park jest szansą na utrzymanie klienta także po zakończeniu napraw gwarancyjnych. Pomaga przejrzysta oferta z wyjaśnionym zakresem prac i odwołanie się do historii serwisowej, którą serwis ma dla danego samochodu. Jeśli klient nie rozumie ceny i korzyści z naprawy, sama marka go nie zatrzyma.
Serwis niezależny ma przestrzeń do pozyskiwania starszych samochodów. Musi jednak radzić sobie z szerszą kombinacją marek, silników i wersji technicznych. Przy bardziej zróżnicowanych zleceniach rośnie znaczenie informacji technicznych, diagnostyki i prawidłowego doboru części.
Dla obu rodzajów serwisów obowiązuje ta sama granica: naprawa musi mieć dla klienta sens ekonomiczny. Nawet rozległa naprawa nie przyniesie odpowiedniej marży, jeśli warsztat nie rozliczy diagnostyki, powtórnego demontażu lub później zatwierdzonej pracy.
Jak planować zdolność produkcyjną warsztatu dla starszych samochodów?
Liczba umówionych samochodów to dla planu zdolności produkcyjnej zbyt ogólna informacja. Regularny przegląd o znanym zakresie i szukanie nieregularnej usterki stawiają zupełnie inne wymagania mechanikowi, stanowisku i terminowi zakończenia.
Praktyczny plan rozróżnia:
- Pracę o znanym zakresie: części przygotowane z wyprzedzeniem, przydzielony mechanik i kolejność czynności.
- Diagnostykę: osobny czas na ustalenie przyczyny, po którym dopiero następuje oferta naprawy.
- Zlecenia oczekujące na decyzję klienta lub na materiał: prowadzone oddzielnie od prac w toku.
- Przygotowanie samochodów do sprzedaży: widoczne w zdolności produkcyjnej warsztatu, nawet jeśli nie chodzi o klienta zewnętrznego.
Bez tego rozróżnienia warsztat wygląda na w pełni obłożony, nawet gdy część samochodów tylko czeka. Dlatego warto osobno śledzić przepracowany czas, sprzedane godziny i czas, przez jaki zlecenie pozostaje otwarte.
Planner w Omneticu proponuje termin naprawy według pracochłonności, wymaganej specjalizacji i faktycznej zdolności produkcyjnej warsztatu. Uwzględnia dostępność części i przygotowanie samochodów do sprzedaży. Przy opóźnieniu, nieobecności mechanika lub zmianie zlecenia na bieżąco dostosowuje plan. Ostatnie słowo należy do kierownika warsztatu.
Szkolenia powinny wynikać ze zleceń, które serwis przyjmuje i chce pozyskiwać. W przypadku starszych samochodów warto rozwijać diagnostykę i pracę z dokumentacją techniczną tak samo jak umiejętności mechaniczne. Inwestycje w napędy elektryczne i hybrydowe powinny wynikać z ich udziału w lokalnym parku, a nie z udziału w nowych rejestracjach.
Jak dostosować magazyn części?
Starszy park wymaga szerszej oferty napraw, a nie nieograniczenie szerokiego magazynu. Drogie części trzymane na każdą możliwą awarię zamrażają pieniądze i grozi im, że zalegną na półkach.
Zapasy dzieli się według powtarzalności zużycia, czasu dostawy i tego, jak bardzo brakująca część opóźni zlecenie:
| Grupa części | Właściwe podejście |
|---|---|
| Filtry i typowe materiały eksploatacyjne | Zapas według faktycznego zużycia i struktury przyjmowanych samochodów |
| Często używane części układu hamulcowego i zawieszenia | Wybór dla najczęstszych wersji w lokalnym parku |
| Drogie zespoły o nieregularnym popycie | Zamówienie dopiero po diagnostyce i zatwierdzeniu naprawy |
| Części do zaplanowanych napraw | Rezerwacja do konkretnego zlecenia |
| Części niechodliwe | Osobne monitorowanie, dalsze wykorzystanie lub zwrot na warunkach dostawcy |
Dlaczego nie wystarczy zamawiać według modelu i roku?
Generacje najpopularniejszych samochodów w europejskich serwisach, produkowane mniej więcej w latach 2012–2019, mają dziś 7–14 lat. Mieszczą się więc w przedziale wokół średniej unijnej. W każdej z nich pod jedną nazwą modelu kryje się wiele wersji:
| Przykładowy samochód | Wersje i okres | Konsekwencja dla przyjęcia i części |
|---|---|---|
| Volkswagen Golf VII | 2.0 TDI 110 kW (2013–2019) oraz hybryda plug-in GTE o mocy systemowej 150 kW (2014–2018) | Nazwa modelu nie wystarcza do doboru części silnika i napędu |
| Škoda Octavia trzeciej generacji (modernizacja 2017) | Cztery benzynowe TSI, cztery wysokoprężne TDI i jeden CNG G-TEC; moc 63–135 kW, manualne skrzynie biegów albo sześcio- lub siedmiobiegowe DSG | Magazyn i oferta naprawy muszą rozróżniać silnik i skrzynię biegów |
| Renault Clio IV (2012–2019) | Benzynowy trzycylindrowy 0.9 TCe 90 KM i wysokoprężne 1.5 dCi 75, 90 i 110 KM | Samochody w tym samym wieku mają odmienną obsługę i inne części |
Przed zamówieniem części warto więc sprawdzić wersję po numerze VIN. Pomyłka oznacza zwrot materiału, dodatkową obsługę i często przesunięcie terminu obiecanego klientowi.
Warehouse w Omneticu prowadzi stany, ruchy, rezerwacje i zamówienia we wszystkich magazynach i oddziałach na jednej kartotece magazynowej. Rezerwuje części dla otwartych zleceń serwisowych, a przy zmianie lub anulowaniu zlecenia je zwalnia. Do zarządzania zapasami oferuje analizę ABC z minimami i maksimami dla każdego magazynu i pomaga znaleźć części niechodliwe.
Na co uważać przy pracy z danymi o wieku parku
Nie należy wyprowadzać wzrostu przychodów bezpośrednio ze wzrostu średniego wieku. Między techniczną potrzebą naprawy a opłaconą fakturą stoją zgoda klienta, cena części i opłacalność dalszej eksploatacji samochodu.
Inne częste błędy przekładają się bezpośrednio na planowanie:
- Mylenie UE z całą Europą. Średnia unijna dotyczy tylko państw członkowskich UE. Inne rynki europejskie mają własną strukturę parku.
- Mieszanie okresów. Porównanie krajów wymaga wspólnego roku danych. Nowsze dane krajowe należą do planu dla danego rynku.
- Wiek zamiast stanu technicznego. Historia serwisowa, sposób użytkowania i przebieg oznaczają przy samochodach w tym samym wieku różny zakres pracy.
- Jednolity magazyn dla wszystkich oddziałów. Ewidencja może być wspólna, ale minimum magazynowe odpowiada lokalnemu zużyciu i zaopatrzeniu.
- Wszystkie zlecenia jako przewidywalna obsługa. Diagnostyka i prace wykryte w trakcie wymagają własnej procedury zatwierdzania i kolejnego terminu.
Zmiana średniej rok do roku nie jest ponadto prognozą dalszego rozwoju. Budżet warsztatu opiera się na własnych zleceniach i lokalnym popycie. Statystyka europejska daje mu szerszy kontekst.
Omnetic łączy zlecenie, zdolność produkcyjną i części
W starszych samochodach zakres naprawy często zmienia się dopiero w trakcie pracy. Gdy oferta pozostaje w arkuszu, rezerwacja części w innym systemie, a nowy termin tylko w notatce doradcy serwisowego, tę samą zmianę trzeba przepisywać w kilku miejscach.
Omnetic zastępuje te oddzielne systemy, arkusze i dokumenty papierowe jedną platformą w chmurze. Wszystkie moduły pracują na jednym wspólnym rekordzie pojazdu, klienta, zleceń i płatności w DMS Core, więc danych nie trzeba między nimi przepisywać. W serwisie starzejącego się parku współpracują ze sobą następujące moduły:
- Workshop: prowadzi zlecenie od oferty przez przyjęcie pojazdu, części i planowanie aż po fakturowanie. Pozycje można podzielić między klienta, gwarancję i ubezpieczyciela. Sprawdza się w serwisie autoryzowanym i niezależnym.
- Planner: układa plan z pracochłonności naprawy, kompetencji mechaników, dostępności części i zdolności produkcyjnej warsztatu. Gdy zlecenie po diagnostyce się rozszerzy, dostosowuje plan. O planie decyduje kierownik warsztatu.
- Warehouse: wiąże dostępność w magazynie z rezerwacjami dla zleceń we wszystkich magazynach i oddziałach oraz pokazuje części niechodliwe.
Można umówić prezentację Omneticu na przykładzie własnego procesu: od przyjęcia pojazdu przez zatwierdzenie dodatkowej naprawy aż po wydanie części i fakturowanie.
Powiązane artykuły
- Samochody elektryczne w parku samochodowym UE: udział BEV i hybryd oraz zmiany dla serwisów
- Magazyn części zamiennych: jak wykryć części niechodliwe i uwolnić zamrożony kapitał
- Planowanie pracy warsztatu: jak przeplanować przy opóźnieniu, nieobecności mechanika i brakujących częściach
FAQ
Czy ze średniego wieku można określić udział bardzo starych samochodów?
Nie. Ta sama średnia może wynikać z różnie złożonego parku. Duży udział nowych samochodów obniża ją, nawet jeśli w eksploatacji pozostaje wiele samochodów starszych niż dwadzieścia lat. Do oferty skierowanej do określonej grupy wiekowej potrzebny jest podział parku według wieku.
Jak na planowanie wpływa import samochodów używanych?
Import zmienia udział generacji, silników i wersji wyposażenia na lokalnym rynku. Serwis w regionie z silnym handlem transgranicznym musi więc śledzić strukturę techniczną nowo przyjmowanych samochodów. Historyczne minima magazynowe mogą nie odpowiadać takiej strukturze zleceń.
Czy z powodu Omneticu serwis musi wymienić wszystkie systemy naraz?
Nie musi. Omnetic można wdrażać stopniowo: zacząć od jednego modułu i później dodać kolejne. Istniejące systemy, na przykład oprogramowanie księgowe lub portal producenta, podłącza się przez otwartą platformę (API, webhooki, połączenia z producentami). Przy przejściu przenosi się dane podstawowe i otwarte pozycje. Zamknięta historia pozostaje w archiwum do wglądu.
Źródła
- https://www.acea.auto/files/ACEA_Report-%E2%80%93-Vehicles_on_European_roads_2026.pdf
- https://www.acea.auto/files/ACEA_Report_-_Vehicles_on_European_roads_2025.pdf
- https://www.acea.auto/files/Press_release_car_registrations_September_2026.pdf
- Kraftfahrt-Bundesamt: Der Fahrzeugbestand am 1. Januar 2026 (komunikat prasowy nr 9/2026)
- https://portal.sda-cia.cz/clanky/download/2026_07_tz_-_vozovy_park_ii-2026_final.pdf
- https://www.autoexpertportal.cz/ekonomika-servisu/jaky-bude-rok-2026/
- https://www.volkswagen-newsroom.com/en/vehicle-data-golf-7-profile-20039
- https://cdn.skoda-storyboard.com/2017/02/170207-%C5%A0KODA-OCTAVIA-Press-Kit.pdf
- https://imprensa.renaultgroup.com/historia-do-renault-clio/?lang=por
- https://www.omnetic.com/pl
- https://www.omnetic.com/pl/dms-core
- https://www.omnetic.com/pl/workshop
- https://www.omnetic.com/pl/planner
- https://www.omnetic.com/pl/warehouse
- https://www.omnetic.com/pl/czeste-pytania
- https://www.kfz-sh.de/fileadmin/user_upload/weitere_Fotos/DATreport2026.pdf