Prejsť na obsah
Výskum a reporty

Výskum a reporty

Elektromobily vo vozovom parku EÚ: podiely BEV a hybridov a zmeny pre autoservisy

Podiely BEV, PHEV a hybridov vo vozovom parku EÚ a v nových registráciách podľa ACEA. Čo znamenajú pre školenia, vybavenie dielne, kapacitu a sklad.

Kľúčové zistenia

  • Podľa ACEA tvorili v roku 2024 batériové elektromobily (BEV) 2,3 % osobného vozového parku EÚ, plug-in hybridy (PHEV) 1,4 % a hybridy bez externého nabíjania (HEV) 5,0 %. Z približne 256 miliónov áut je to orientačne 5,9 milióna BEV.
  • V nových registráciách EÚ za január – september 2026 dosiahli podľa ACEA podiely rovnakých kategórií 22,7 %, 10,1 % a 36,3 %. Skladba zákaziek v dielni sa preto mení pomalšie než ponuka v autosalónoch.
  • Rozdiely medzi krajinami sú veľké. V osobnom parku za rok 2024 mali BEV v Dánsku podiel 12,1 %, v Nemecku 3,3 % a v Česku 0,5 % (ACEA).
  • BEV odoberajú dielni údržbu spaľovacieho motora a pridávajú diagnostiku pohonu, batérie a nabíjania. PHEV a HEV si údržbu motora ponechávajú a elektrickú sústavu majú navyše.
  • Kompetencie a vybavenie na prácu na vysokom napätí potrebuje aj dielňa, do ktorej elektrifikované autá prichádzajú iba jednotlivo. Drahé diely, ako je trakčná batéria, patria do objednávky až na potvrdenú opravu.

Elektromobily vo vozovom parku menia prácu autoservisov inak a pomalšie, než naznačuje ich rastúci podiel v autosalónoch. Predajná štatistika ukazuje, aké autá pribúdajú. Zloženie celého parku ukazuje, čo prichádza na údržbu a opravy dnes. Vedúci servisu potrebuje oba pohľady: park pre dnešnú kapacitu, nové registrácie pre školenia a vybavenie na budúce roky. Batériové elektromobily treba pritom oddeliť od hybridov, pretože do dielne prinášajú inú prácu.

Čo znamenajú BEV, PHEV a HEV pre servis?

Pod spoločným označením elektrifikované autá sa skrývajú rôzne pohony. Ich podiely preto nemožno jednoducho prepočítať na zákazky pre technika s kvalifikáciou na vysoké napätie.

Kategória Pohon a nabíjanie Čo znamená pre dielňu
BEV – batériový elektromobil Elektrický pohon, trakčná batéria nabíjaná zvonka Odpadajú úkony spojené so spaľovacím motorom. Zostávajú podvozok, pneumatiky, brzdy a klimatizácia. Pribúda diagnostika elektrického pohonu a nabíjania.
PHEV – plug-in hybrid Spaľovací motor a elektrický pohon, externé nabíjanie Servis musí zvládnuť obe sústavy aj ich vzájomnú komunikáciu.
HEV – hybrid bez externého nabíjania Spaľovací motor doplnený elektrickým pohonom Údržba spaľovacieho motora zostáva. Rozsah elektrických prác určuje konštrukcia konkrétneho systému.

Samotné označenie „hybrid“ nestačí na objednanie dielov ani na pridelenie práce. Presný variant pohonu treba poznať už pri príjme auta. Inak zákazka skončí u technika bez zodpovedajúcej kompetencie alebo sa k nej objedná chybný diel.

V Omneticu vedie modul Workshop zákazku od ponuky cez príjem auta, diely a plánovanie až po fakturáciu. Údaje o vozidle a pohone tak zostávajú pri rovnakej zákazke, keď ju servisný poradca odovzdáva skladu a dielni. Položky možno rozdeliť medzi zákazníka, záruku a poisťovňu, a to v autorizovanom aj nezávislom servise.

Aké podiely majú elektromobily vo vozovom parku EÚ?

V EÚ jazdilo v roku 2024 podľa správy ACEA Vehicles on European roads 2026 približne 256 miliónov osobných áut. Benzínové tvorili 49,2 % parku a naftové 38,4 %. Elektrifikované pohony teda mali dohromady menej než desatinu parku. Orientačne ide o 5,9 milióna BEV, 3,6 milióna PHEV a 12,8 milióna HEV. Základňu servisného dopytu naďalej tvoria autá so spaľovacím motorom.

Osobný vozový park: EÚ a vybrané krajiny

Podiel na osobnom vozovom parku za rok 2024, zdroj: ACEA Vehicles on European roads 2026.

Trh BEV PHEV HEV
EÚ 2,3 % 1,4 % 5,0 %
Dánsko 12,1 % 4,5 % 1,8 %
Švédsko 7,2 % 6,3 % 4,2 %
Holandsko 6,1 % 4,1 % 7,4 %
Belgicko 5,1 % 5,5 % 3,2 %
Nemecko 3,3 % 2,0 % 5,2 %
Francúzsko 2,8 % 1,8 % 5,8 %
Česko 0,5 % 0,3 % 0,2 %

Pre servisnú sieť z toho vyplýva iné poradie investícií podľa trhu. Pobočka v Dánsku potrebuje širšiu pripravenosť na BEV než prevádzka, kam chodia prevažne spaľovacie autá. V Belgicku a vo Švédsku tvoria veľkú časť elektrifikovaného parku plug-in hybridy. Dielňa tam preto musí zvládať elektrický pohon aj spaľovací motor pri jednom aute.

Podiel elektromobilov súvisí s vekom parku. V Dánsku bolo priemerné osobné auto v roku 2024 staré 9,8 roka, v Česku 16,5 roka a v EÚ 12,7 roka (ACEA). Kde je park starší, elektrifikácia sa do dielní dostáva neskôr. Vek parku podľa krajín podrobne rozoberá článok Priemerný vek vozového parku v Európe.

Veľké rozdiely bývajú aj vnútri jednej krajiny. Značkové zameranie, podiel firemných zákazníkov a vek prijímaných áut môžu miestny servis od národného priemeru výrazne vzdialiť. Národná štatistika ukazuje smer. Kapacitu vlastnej dielne treba rozdeliť podľa skladby jej zákaziek.

Prečo sa podiel v nových registráciách líši od parku?

Nové registrácie sú prírastok za určité obdobie. Vozový park zahŕňa aj autá predané v predchádzajúcich rokoch, ktoré naďalej jazdia. Vyšší podiel elektrifikovaných noviniek sa preto do zákazníckej základne servisu prenáša postupne.

Nové registrácie osobných áut

Podiel na nových registráciách za január – september 2026, zdroj: ACEA, prehľad registrácií za september 2026. Národné podiely sú vypočítané z počtov registrácií.

Trh BEV PHEV HEV
EÚ 22,7 % 10,1 % 36,3 %
Dánsko 81,7 % 0,5 % 10,8 %
Švédsko 42,9 % 23,9 % 7,7 %
Holandsko 41,2 % 22,4 % 27,7 %
Belgicko 39,1 % 5,9 % 11,4 %
Nemecko 27,2 % 11,1 % 28,5 %
Francúzsko 31,4 % 5,8 % 43,3 %
Česko 7,4 % 5,1 % 24,5 %

V absolútnych číslach pribudlo v EÚ za január – september 2026 podľa ACEA 1 931 465 nových BEV, 860 257 PHEV a 3 090 530 HEV. Za tri roky sa elektrifikovaná skladba parku na väčšine trhov citeľne posunie. Najrýchlejšie tam, kde elektrifikované autá už dnes v registráciách prevažujú. Vyplýva to z rozdielu medzi oboma tabuľkami, nejde o oficiálnu prognózu.

Novšie národné údaje posun potvrdzujú. Podľa nemeckého úradu KBA tvorili k 1. januáru 2026 BEV 4,1 % nemeckého osobného parku (2 034 260 áut) a plug-in hybridy 2,3 %. Za rok 2024 to podľa ACEA bolo 3,3 % a 2,0 %.

Zmenu najskôr pocítia autorizované servisy. Podľa nemeckých údajov za rok 2025 vykonávali značkové servisy 86 % údržby áut mladších ako tri roky. Pri autách starých šesť a viac rokov pripadalo 56 % údržby na nezávislé dielne a 39 % na značkové servisy. Elektrifikované autá sú v parku prevažne mladé, takže do nezávislých dielní prídu vo väčšom počte s odstupom niekoľkých rokov. Kapacitu pre spaľovacie autá však potrebujú oba typy prevádzok aj v nasledujúcich rokoch.

Ako sa zmení skladba servisných zákaziek?

Elektrifikácia neuberá servisnú prácu rovnomerne. Niektoré pravidelné úkony miznú, iné zostávajú a časť práce sa presúva od výmen k diagnostike.

Oblasť BEV PHEV a HEV Vplyv na prevádzku
Spaľovací motor Bez výmen motorového oleja, zapaľovacích sviečok a opráv výfuku Údržba motora zostáva podľa servisného plánu Servisná ponuka sa delí podľa pohonu.
Brzdy Rekuperácia obmedzuje používanie trecích bŕzd Rekuperácia podľa konštrukcie a jazdného režimu Doštičky sa opotrebujú menej, ale kotúče môžu korodovať a mechanizmy zatuhnúť.
Pneumatiky a podvozok Opotrebenie ovplyvňuje hmotnosť auta, geometria a spôsob jazdy Rovnaké posúdenie podľa konkrétneho variantu Pneumatiky sa vyberajú podľa schválených parametrov auta, nie podľa typu pohonu.
Diagnostika Pohon, batéria, nabíjanie, tepelný manažment Navyše súčinnosť so spaľovacím motorom Zákazka potrebuje diagnostický čas, technické informácie a prístup k systémom auta.

Univerzálne percento vyššej spotreby pneumatík pri elektromobiloch sa do plánu nehodí. Hmotnosť, štýl jazdy, geometria a vyhotovenie pneumatík pôsobia spoločne. Na plánovanie sezónnej kapacity a skladu pneumatík má väčšiu hodnotu vlastná štatistika výmen podľa modelov.

Podobná trieda auta, odlišná práca

Rozdiel dobre ukazuje Volkswagen Golf. Golf VII 2.0 TDI s výkonom 110 kW (výroba 2013–2019) prináša prácu okolo naftového motora a jeho príslušenstva. Golf GTE (2014–2018, systémový výkon 150 kW) má spaľovací motor aj elektrický pohon s externým nabíjaním. Volkswagen ID.3 má elektromotor s výkonom 150 kW poháňajúci zadné kolesá a batériu s využiteľnou kapacitou 58 kWh (Pro Performance) alebo 77 kWh (Pro S). Pozornosť dielne sa pri ňom presúva k pohonu, nabíjaniu a tepelnému manažmentu.

Autám rovnakej veľkosti preto nemožno prideliť jeden servisný balíček. Pri plug-in hybride navyše nízky nájazd na spaľovací motor neruší časové intervaly jeho údržby.

Aké školenie a vybavenie potrebuje dielňa?

Prezutie elektromobilu a zásah do jeho vysokonapäťovej sústavy sú dva rozdielne rozsahy práce. Servis potrebuje jasne určiť, ktorí technici smú robiť ktoré úkony a ako sa zákazka odovzdáva špecialistovi.

Príkladom z Česka je kvalifikačný štandard 26-095-H platný od decembra 2022. Zahŕňa uvedenie auta do beznapäťového stavu, jeho overenie meraním, ochranu pred obnovením napätia, meranie izolačného odporu a sériovú diagnostiku. Vo vybavení na skúšku uvádza ochranné prostriedky, aktuálnu technickú dokumentáciu, diagnostiku a meraciu techniku. Kvalifikačné a bezpečnostné požiadavky sa v každej krajine riadia miestnymi predpismi a pokynmi výrobcu. Pre servisnú sieť naprieč Európou platí rovnaký prevádzkový princíp: ku každému typu práce patria oprávnení ľudia, vybavenie a postup.

Investícia by mala pokryť celý pracovný proces:

  • Technické informácie a diagnostika: postupy pre konkrétny model a možnosť vykonať predpísané testy.
  • Meracie a ochranné vybavenie: podľa rozsahu povolených prác vrátane jeho pravidelnej kontroly.
  • Pracovisko a manipulácia: usporiadanie podľa vykonávaných úkonov, hlavne keď servis plánuje demontáž trakčnej batérie.
  • Zastupiteľnosť: na každej zmene aspoň dvaja ľudia s kompetenciou na vysoké napätie, aby zákazky nestáli na jedinom špecialistovi.

Opravovať trakčné batérie vo vlastnej réžii nemusí každý servis. Bežnú údržbu a diagnostiku zvládne vlastná dielňa. Špecializovanú opravu batérie možno odovzdať partnerskému pracovisku.

Ako plánovať kapacitu a sklad dielov?

Kapacitu je dobré sledovať podľa typu pohonu aj druhu práce. Celkový počet elektrifikovaných áut zakryje rozdiel medzi sezónnym prezutím a hľadaním občasnej poruchy nabíjania.

Situácia prevádzky Priorita kapacity a školenia Priorita skladu
Prevaha spaľovacích áut, elektrifikované zákazky prichádzajú jednotlivo Bezpečný príjem, vymedzené kompetencie a cesta na odovzdanie špecializovanej opravy Zásoby podľa súčasnej spotreby; drahé diely pre elektrický pohon objednávať na zákazku.
Pravidelná údržba BEV a hybridov Zastupiteľnosť vyškolených technikov, diagnostika a plánovanie podľa špecializácie Diely rozlíšené podľa variantov pohonu, sledovanie spotreby a dodacích lehôt.
Špecializácia na elektrický pohon a zložitejšie opravy Vybavené pracovisko, hlbšia diagnostika a nadväznosť pracovných krokov Diely rezervované pre konkrétne opravy; rýchloobrátkové položky oddelené od nákladných zostáv.

Popri predaných hodinách treba sledovať aj odpracovaný diagnostický čas, čakanie na diely a opakované návštevy s rovnakou poruchou. Inak rastúci počet zákaziek zakryje zablokovanú kapacitu špecialistu. Time-keeping v Omneticu zapisuje odpracovaný čas priamo na zákazku a jej položky. Je tak vidieť, či predané hodiny zodpovedajú odpracovaným a aké vyťažené sú jednotliví technici a pobočky.

Pri sklade rastie význam presnej identifikácie dielov. Už pri spaľovacích autách, ktoré dnes tvoria väčšinu zákaziek, je variantov veľa. Modernizovaná Škoda Octavia tretej generácie (2017) mala štyri benzínové motory TSI, štyri naftové TDI a jeden na CNG s výkonmi 63–135 kW a s manuálnou prevodovkou alebo prevodovkou DSG. Renault Clio IV (2012–2019) ponúkal benzínový trojvalec 0.9 TCe s výkonom 90 k a naftový motor 1.5 dCi vo verziách 75, 90 a 110 k. Elektrifikované varianty pridávajú ďalšie odlišné brzdové, chladiace a elektrické súčasti. Trakčné batérie a drahé výkonové diely nemajú ležať na sklade „pre istotu“, ich nákup patrí až k potvrdenej oprave. Warehouse v Omneticu rezervuje diely pre otvorené servisné zákazky, pri zmene alebo zrušení zákazky ich uvoľní a s ABC analýzou a minimami a maximami pre každý sklad pomáha nájsť diely bez pohybu.

Na čo si dať pozor

  • Plánovanie dielne podľa nových registrácií. Tie ukazujú smer zmeny, nie dnešnú skladbu servisných návštev.
  • Sčítanie prekrývajúcich sa kategórií. KBA uvádza k 1. januáru 2026 hybridy spolu s podielom 8,8 % a plug-in hybridy (2,3 %) sú ich súčasťou. Kto sčíta obe čísla, započíta PHEV dvakrát. Porovnávať možno iba kategórie s rovnakým obsahom.
  • Zámena elektrifikovanej zákazky za prácu na vysokom napätí. Rozsah úkonu a kompetencia technika musia k sebe sedieť.
  • Diagnostika iba z pamäte porúch. Pri problémoch s nabíjaním alebo tepelným manažmentom treba zapísať aj podmienky, za ktorých porucha vznikla.
  • Predčasné rušenie zásob pre spaľovacie autá. Benzínové a naftové autá tvorili v roku 2024 dohromady 87,6 % parku EÚ a naďalej vytvárajú väčšinu dopytu po údržbe a opravách.

Omnetic prepojí zákazku, kapacitu a diely

V zmiešanej dielni nestačí plánovať voľné státia. Termín opravy závisí od náročnosti práce, od toho, ktorý technik smie na aute pracovať, a od dostupnosti dielov. Keď tieto údaje ležia v oddelených tabuľkách a systémoch, každú zmenu musí niekto preniesť ručne.

Omnetic všetky moduly prevádzkuje nad jedným spoločným záznamom vozidla, zákazníka, zákaziek a peňazí v DMS Core, takže sa údaje medzi modulmi neprepisujú.

  • Planner navrhne termín opravy podľa náročnosti práce, potrebnej špecializácie a skutočnej kapacity dielne. Prácu pridelí technikom podľa kompetencií a dostupnosti, počíta s dielmi na sklade a pri meškaní, absencii alebo zmene zákazky plán upraví. O pláne rozhoduje majster dielne.
  • Workshop a Warehouse držia zákazku a diely pohromade: diel rezervovaný na opravu elektromobilu je vidieť pri zákazke aj na skladovej karte naprieč pobočkami.
  • Postupné zavedenie: Omnetic možno začať používať jedným modulom a ďalšie pridať neskôr. Existujúce systémy, napríklad portál výrobcu alebo účtovný softvér, sa pripoja cez otvorenú platformu.

Dohodnite si ukážku Omneticu a prejdite si plánovanie zmiešanej dielne aj nadväznosť zákaziek na sklad.

Súvisiace články

FAQ

Potrebuje servis nabíjačku pri každom pracovnom státí?

Nie. Počet nabíjacích miest sa riadi skladbou opráv, priebehom diagnostiky a odovzdávaním áut zákazníkom. Dielňa by mala byť usporiadaná tak, aby nabíjané auto neblokovalo státie na opravu.

Aké informácie pomôžu pri príjme auta s poruchou nabíjania?

Typ nabíjania, miesto, kde sa problém objavil, použitý kábel, hlásenia auta a okolnosti prerušenia. Fotografia chybového hlásenia zachytí poruchu, ktorá sa pri návšteve servisu nemusí prejaviť.

Je údaj o nabití batérie to isté ako jej zdravotný stav?

Nie. Stav nabitia (SoC) opisuje aktuálne uloženú energiu, zdravotný stav (SoH) kondíciu batérie. Pri výkupe ojazdeného elektromobilu má váhu diagnostický výstup s uvedenou metódou a podmienkami merania, nie fotografia dojazdu na displeji.

Zdroje

  1. https://www.acea.auto/files/ACEA_Report-%E2%80%93-Vehicles_on_European_roads_2026.pdf
  2. https://www.acea.auto/files/Press_release_car_registrations_September_2026.pdf
  3. Kraftfahrt-Bundesamt: Der Fahrzeugbestand am 1. Januar 2026
  4. https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-2004/hodnotici-standard
  5. https://www.volkswagen-newsroom.com/en/vehicle-data-golf-7-profile-20039
  6. https://uploads.vw-mms.de/system/production/files/vwn/016/185/file/a22d2c891d2a3fb4edb2510a8cb63b4aef305cb0/The_new_ID_3_-_International_Media_Drive.pdf?1595402445=
  7. https://cdn.skoda-storyboard.com/2017/02/170207-%C5%A0KODA-OCTAVIA-Press-Kit.pdf
  8. https://imprensa.renaultgroup.com/historia-do-renault-clio/?lang=por
  9. https://www.omnetic.com/sk/dms-core
  10. https://www.omnetic.com/sk/servis
  11. https://www.omnetic.com/sk/planovac
  12. https://www.omnetic.com/sk/sklad
  13. https://www.omnetic.com/sk/evidencia-casu
  14. https://www.omnetic.com/sk/caste-otazky
  15. https://www.kfz-sh.de/fileadmin/user_upload/weitere_Fotos/DATreport2026.pdf

Vyberte trh a jazyk

Medzinárodný

Estónsko