Onderzoek en rapporten
Elektrische auto's in het EU-wagenpark: het aandeel van BEV en hybrides en wat er verandert voor autowerkplaatsen
Aandeel BEV, PHEV en hybrides in het EU-wagenpark en in nieuwe registraties volgens ACEA. Gevolgen voor training, uitrusting, capaciteit en magazijn.

Belangrijkste bevindingen
- Volgens ACEA bestond het EU-personenautopark in 2024 voor 2,3% uit batterij-elektrische auto's (BEV), voor 1,4% uit plug-in hybrides (PHEV) en voor 5,0% uit hybrides zonder externe laadmogelijkheid (HEV). Van de circa 256 miljoen auto's gaat het om ongeveer 5,9 miljoen BEV.
- In de nieuwe registraties in de EU over januari–september 2026 bereikten dezelfde categorieën volgens ACEA aandelen van 22,7%, 10,1% en 36,3%. De samenstelling van de werkorders in de werkplaats verandert daardoor langzamer dan het aanbod in de showroom.
- De verschillen tussen landen zijn groot. In het personenautopark van 2024 hadden BEV in Denemarken een aandeel van 12,1%, in Duitsland 3,3% en in Tsjechië 0,5% (ACEA).
- Bij BEV verdwijnt voor de werkplaats het onderhoud aan de verbrandingsmotor en komt er diagnose van aandrijving, batterij en laden bij. PHEV en HEV houden het motoronderhoud en hebben daarnaast een elektrisch systeem.
- Competenties en uitrusting voor werk aan hoogvoltsystemen zijn ook nodig in een werkplaats waar slechts af en toe een geëlektrificeerde auto binnenkomt. Dure onderdelen zoals een tractiebatterij worden pas besteld als de reparatie is bevestigd.
Elektrische auto's in het wagenpark veranderen het werk van autowerkplaatsen anders en langzamer dan hun groeiende aandeel in de showroom doet vermoeden. Verkoopstatistieken laten zien welke auto's erbij komen. De samenstelling van het hele wagenpark laat zien wat vandaag voor onderhoud en reparatie binnenkomt. Een aftersalesmanager heeft beide perspectieven nodig: het wagenpark voor de capaciteit van vandaag, de nieuwe registraties voor training en uitrusting in de komende jaren. Batterij-elektrische auto's moeten daarbij los van hybrides worden bekeken, omdat ze ander werk naar de werkplaats brengen.
Wat betekenen BEV, PHEV en HEV voor de werkplaats?
Onder de gezamenlijke noemer geëlektrificeerde auto's gaan verschillende aandrijvingen schuil. Hun aandelen zijn daarom niet zomaar om te rekenen naar werkorders voor een technicus met een hoogvoltkwalificatie.
| Categorie | Aandrijving en laden | Wat het betekent voor de werkplaats |
|---|---|---|
| BEV – batterij-elektrische auto | Elektrische aandrijving, tractiebatterij die extern wordt geladen | Handelingen rond de verbrandingsmotor vervallen. Onderstel, banden, remmen en airco blijven. Diagnose van elektrische aandrijving en laden komt erbij. |
| PHEV – plug-in hybride | Verbrandingsmotor en elektrische aandrijving, extern laden | De werkplaats moet beide systemen en hun onderlinge communicatie beheersen. |
| HEV – hybride zonder externe laadmogelijkheid | Verbrandingsmotor aangevuld met elektrische aandrijving | Het onderhoud aan de verbrandingsmotor blijft. De omvang van het elektrische werk hangt af van de constructie van het specifieke systeem. |
De aanduiding 'hybride' alleen is onvoldoende om onderdelen te bestellen of werk toe te wijzen. De exacte aandrijfvariant moet al bij de voertuigaanname bekend zijn. Anders komt de werkorder terecht bij een technicus zonder de juiste competentie of wordt er een verkeerd onderdeel voor besteld.
In Omnetic beheert de module Workshop de werkorder van offerte via voertuigaanname, onderdelen en planning tot facturatie. De gegevens over auto en aandrijving blijven zo bij dezelfde werkorder wanneer de serviceadviseur die doorgeeft aan magazijn en werkplaats. Posten kunnen worden verdeeld over klant, garantie en verzekeraar, zowel in een erkende als in een onafhankelijke werkplaats.
Welk aandeel hebben elektrische auto's in het EU-wagenpark?
Volgens het ACEA-rapport Vehicles on European roads 2026 reden er in 2024 in de EU circa 256 miljoen personenauto's rond. Benzineauto's maakten 49,2% van het wagenpark uit en dieselauto's 38,4%. Geëlektrificeerde aandrijvingen hadden samen dus minder dan een tiende van het wagenpark. Bij benadering gaat het om 5,9 miljoen BEV, 3,6 miljoen PHEV en 12,8 miljoen HEV. De basis van de vraag naar werkplaatsdiensten blijft gevormd worden door auto's met een verbrandingsmotor.
Personenautopark: EU en geselecteerde landen
Aandeel in het personenautopark in 2024, bron: ACEA Vehicles on European roads 2026.
| Markt | BEV | PHEV | HEV |
|---|---|---|---|
| EU | 2,3% | 1,4% | 5,0% |
| Denemarken | 12,1% | 4,5% | 1,8% |
| Zweden | 7,2% | 6,3% | 4,2% |
| Nederland | 6,1% | 4,1% | 7,4% |
| België | 5,1% | 5,5% | 3,2% |
| Duitsland | 3,3% | 2,0% | 5,2% |
| Frankrijk | 2,8% | 1,8% | 5,8% |
| Tsjechië | 0,5% | 0,3% | 0,2% |
Voor een servicenetwerk betekent dit per markt een andere volgorde van investeringen. Een vestiging in Denemarken heeft een bredere voorbereiding op BEV nodig dan een vestiging waar vooral auto's met een verbrandingsmotor binnenkomen. In België en Zweden bestaat een groot deel van het geëlektrificeerde wagenpark uit plug-in hybrides. De werkplaats moet daar dus bij één auto zowel de elektrische aandrijving als de verbrandingsmotor beheersen.
Het aandeel elektrische auto's hangt samen met de leeftijd van het wagenpark. In Denemarken was de gemiddelde personenauto in 2024 9,8 jaar oud, in Tsjechië 16,5 jaar en in de EU 12,7 jaar (ACEA). Waar het wagenpark ouder is, bereikt de elektrificatie de werkplaatsen later. De leeftijd van het wagenpark per land wordt uitgebreid besproken in het artikel Gemiddelde leeftijd van het wagenpark in Europa.
Ook binnen één land zijn de verschillen vaak groot. Merkfocus, het aandeel zakelijke klanten en de leeftijd van de binnenkomende auto's kunnen een lokale werkplaats ver van het landelijke gemiddelde brengen. De landelijke statistiek geeft de richting aan. De capaciteit van de eigen werkplaats moet worden verdeeld op basis van de samenstelling van de eigen werkorders.
Waarom wijkt het aandeel in de nieuwe registraties af van het wagenpark?
Nieuwe registraties zijn de aanwas in een bepaalde periode. Het wagenpark omvat ook auto's die in eerdere jaren zijn verkocht en nog steeds rijden. Een hoger aandeel geëlektrificeerde nieuwe auto's werkt daarom geleidelijk door in het klantenbestand van de werkplaats.
Nieuwe registraties van personenauto's
Aandeel in de nieuwe registraties over januari–september 2026, bron: ACEA, registratieoverzicht september 2026. De nationale aandelen zijn berekend uit de registratieaantallen.
| Markt | BEV | PHEV | HEV |
|---|---|---|---|
| EU | 22,7% | 10,1% | 36,3% |
| Denemarken | 81,7% | 0,5% | 10,8% |
| Zweden | 42,9% | 23,9% | 7,7% |
| Nederland | 41,2% | 22,4% | 27,7% |
| België | 39,1% | 5,9% | 11,4% |
| Duitsland | 27,2% | 11,1% | 28,5% |
| Frankrijk | 31,4% | 5,8% | 43,3% |
| Tsjechië | 7,4% | 5,1% | 24,5% |
In absolute aantallen kwamen er in de EU over januari–september 2026 volgens ACEA 1.931.465 nieuwe BEV, 860.257 PHEV en 3.090.530 HEV bij. Over drie jaar zal de geëlektrificeerde samenstelling van het wagenpark op de meeste markten merkbaar zijn verschoven. Het snelst daar waar geëlektrificeerde auto's nu al de registraties domineren. Dat volgt uit het verschil tussen beide tabellen; het is geen officiële prognose.
Recentere nationale data bevestigen de verschuiving. Volgens de Duitse dienst KBA maakten BEV op 1 januari 2026 4,1% van het Duitse personenautopark uit (2.034.260 auto's) en plug-in hybrides 2,3%. Voor 2024 was dat volgens ACEA 3,3% en 2,0%.
De verandering wordt het eerst merkbaar bij erkende werkplaatsen. Volgens Duitse data over 2025 voerden merkwerkplaatsen 86% van het onderhoud uit aan auto's jonger dan drie jaar. Bij auto's van zes jaar en ouder ging 56% van het onderhoud naar onafhankelijke werkplaatsen en 39% naar merkwerkplaatsen. Geëlektrificeerde auto's zijn in het wagenpark overwegend jong, dus ze komen pas over enkele jaren in grotere aantallen bij onafhankelijke werkplaatsen. Capaciteit voor auto's met een verbrandingsmotor blijven beide typen bedrijven de komende jaren echter nodig hebben.
Hoe verandert de samenstelling van de werkorders?
Elektrificatie neemt het werkplaatswerk niet gelijkmatig weg. Sommige periodieke handelingen verdwijnen, andere blijven, en een deel van het werk verschuift van vervangen naar diagnose.
| Gebied | BEV | PHEV en HEV | Gevolgen voor de bedrijfsvoering |
|---|---|---|---|
| Verbrandingsmotor | Geen verversing van motorolie, geen bougies en geen uitlaatreparaties | Het motoronderhoud blijft volgens het onderhoudsschema | Het serviceaanbod wordt per aandrijving gesplitst. |
| Remmen | Regeneratief remmen beperkt het gebruik van de wrijvingsremmen | Regeneratief remmen afhankelijk van constructie en rijmodus | Remblokken slijten minder, maar remschijven kunnen corroderen en mechanismen kunnen vastlopen. |
| Banden en onderstel | Slijtage wordt beïnvloed door het gewicht van de auto, de uitlijning en de rijstijl | Dezelfde beoordeling per specifieke variant | Banden worden gekozen op basis van de goedgekeurde specificaties van de auto, niet op basis van het type aandrijving. |
| Diagnose | Aandrijving, batterij, laden, thermisch management | Daarnaast de samenwerking met de verbrandingsmotor | De werkorder vraagt om diagnosetijd, technische informatie en toegang tot de systemen van de auto. |
Een universeel percentage hoger bandenverbruik bij elektrische auto's hoort niet in een planning thuis. Gewicht, rijstijl, uitlijning en bandenuitvoering werken samen. Voor het plannen van seizoenscapaciteit en de bandenvoorraad is een eigen statistiek van vervangingen per model waardevoller.
Vergelijkbare autoklasse, ander werk
De Volkswagen Golf laat het verschil goed zien. De Golf VII 2.0 TDI van 110 kW (bouwjaren 2013–2019) brengt werk mee rond de dieselmotor en de randapparatuur daarvan. De Golf GTE (2014–2018, systeemvermogen 150 kW) heeft zowel een verbrandingsmotor als een elektrische aandrijving met externe laadmogelijkheid. De Volkswagen ID.3 heeft een elektromotor van 150 kW die de achterwielen aandrijft en een batterij met een bruikbare capaciteit van 58 kWh (Pro Performance) of 77 kWh (Pro S). Bij deze auto verschuift de aandacht van de werkplaats naar aandrijving, laden en thermisch management.
Aan auto's van dezelfde grootte kan dus niet één servicepakket worden toegewezen. Bij een plug-in hybride vervallen bovendien de tijdsintervallen voor het onderhoud van de verbrandingsmotor niet door een laag aantal kilometers op die motor.
Welke training en uitrusting heeft een werkplaats nodig?
Het wisselen van banden bij een elektrische auto en een ingreep in het hoogvoltsysteem zijn twee verschillende werkpakketten. Een werkplaats moet duidelijk vastleggen welke technici welke handelingen mogen uitvoeren en hoe een werkorder aan een specialist wordt overgedragen.
Een voorbeeld uit Tsjechië is de kwalificatiestandaard 26-095-H, die sinds december 2022 geldt. Deze omvat het spanningsvrij maken van de auto, de controle daarvan met een meting, beveiliging tegen het terugkeren van de spanning, het meten van de isolatieweerstand en seriediagnose. Als uitrusting voor het examen noemt de standaard beschermingsmiddelen, actuele technische documentatie, diagnoseapparatuur en meetapparatuur. Kwalificatie- en veiligheidseisen worden in elk land bepaald door lokale regelgeving en de voorschriften van de fabrikant. Voor een servicenetwerk in heel Europa geldt hetzelfde operationele principe: bij elk type werk horen bevoegde mensen, uitrusting en een werkwijze.
De investering moet het hele werkproces dekken:
- Technische informatie en diagnose: procedures voor het specifieke model en de mogelijkheid om de voorgeschreven tests uit te voeren.
- Meet- en beschermingsmiddelen: afgestemd op de omvang van de toegestane werkzaamheden, inclusief periodieke controle ervan.
- Werkplek en hantering: ingericht naar de uitgevoerde handelingen, vooral als de werkplaats van plan is tractiebatterijen te demonteren.
- Vervangbaarheid: in elke dienst ten minste twee mensen met hoogvoltcompetentie, zodat werkorders niet afhangen van één specialist.
Niet elke werkplaats hoeft tractiebatterijen intern te repareren. Regulier onderhoud en diagnose kan de eigen werkplaats aan. Een gespecialiseerde batterijreparatie kan worden overgedragen aan een partnerbedrijf.
Hoe plant u capaciteit en onderdelenvoorraad?
Het is verstandig capaciteit te volgen per aandrijftype en per soort werk. Het totale aantal geëlektrificeerde auto's maskeert het verschil tussen een seizoensgebonden bandenwissel en het zoeken naar een sporadische storing bij het laden.
| Bedrijfssituatie | Prioriteit capaciteit en training | Prioriteit magazijn |
|---|---|---|
| Overwegend auto's met verbrandingsmotor, geëlektrificeerde werkorders komen sporadisch binnen | Veilige aanname, afgebakende competenties en een route voor het overdragen van gespecialiseerde reparaties | Voorraad op basis van het huidige verbruik; dure onderdelen voor de elektrische aandrijving per werkorder bestellen. |
| Regulier onderhoud aan BEV en hybrides | Vervangbaarheid van opgeleide technici, diagnose en planning op specialisatie | Onderdelen onderscheiden naar aandrijfvariant, verbruik en levertijden bewaken. |
| Specialisatie in elektrische aandrijving en complexere reparaties | Uitgeruste werkplek, diepgaandere diagnose en aansluitende werkstappen | Onderdelen gereserveerd voor concrete reparaties; snellopers gescheiden van dure samenstellingen. |
Naast de verkochte uren moeten ook de gewerkte diagnosetijd, het wachten op onderdelen en herhaalbezoeken voor dezelfde storing worden gevolgd. Anders verbergt een groeiend aantal werkorders dat de capaciteit van een specialist vastzit. Time-keeping in Omnetic boekt de gewerkte tijd direct op de werkorder en de posten daarvan. Zo is zichtbaar of de verkochte uren overeenkomen met de gewerkte uren en hoe de afzonderlijke technici en vestigingen zijn bezet.
In het magazijn wordt de exacte identificatie van onderdelen belangrijker. Al bij auto's met een verbrandingsmotor, die vandaag het merendeel van de werkorders vormen, zijn er veel varianten. De gefacelifte Škoda Octavia van de derde generatie (2017) had vier TSI-benzinemotoren, vier TDI-dieselmotoren en één cng-motor met vermogens van 63–135 kW en een handgeschakelde of DSG-transmissie. De Renault Clio IV (2012–2019) was leverbaar met de driecilinder benzinemotor 0.9 TCe van 90 pk en de diesel 1.5 dCi in versies van 75, 90 en 110 pk. Geëlektrificeerde varianten voegen nog andere rem-, koel- en elektrische componenten toe. Tractiebatterijen en dure vermogensonderdelen horen niet 'voor de zekerheid' op de plank te liggen; ze worden pas ingekocht bij een bevestigde reparatie. Warehouse in Omnetic reserveert onderdelen voor openstaande werkorders, geeft ze vrij als een werkorder wordt gewijzigd of geannuleerd, en helpt met ABC-analyse en minimum- en maximumvoorraden per magazijn om incourante onderdelen op te sporen.
Waar moet u op letten?
- Werkplaatsplanning op basis van nieuwe registraties. Die tonen de richting van de verandering, niet de huidige samenstelling van de werkplaatsbezoeken.
- Optellen van overlappende categorieën. KBA noemt op 1 januari 2026 voor hybrides in totaal een aandeel van 8,8%, en plug-in hybrides (2,3%) maken daar deel van uit. Wie beide getallen optelt, telt PHEV dubbel. Alleen categorieën met dezelfde inhoud zijn vergelijkbaar.
- Een geëlektrificeerde werkorder verwarren met hoogvoltwerk. De omvang van de handeling en de competentie van de technicus moeten op elkaar aansluiten.
- Diagnose alleen op basis van het foutgeheugen. Bij problemen met laden of thermisch management moeten ook de omstandigheden waaronder de storing optrad worden vastgelegd.
- Voortijdig afbouwen van de voorraad voor auto's met een verbrandingsmotor. Benzine- en dieselauto's vormden in 2024 samen 87,6% van het EU-wagenpark en blijven het grootste deel van de vraag naar onderhoud en reparatie genereren.
Omnetic verbindt werkorder, capaciteit en onderdelen
In een gemengde werkplaats is het niet voldoende om vrije bruggen te plannen. Het tijdstip van een reparatie hangt af van de complexiteit van het werk, van de vraag welke technicus aan de auto mag werken en van de beschikbaarheid van onderdelen. Als die gegevens in aparte spreadsheets en systemen staan, moet iemand elke wijziging handmatig overzetten.
Omnetic laat alle modules werken op één gemeenschappelijk record van voertuig, klant, opdrachten en geld in DMS Core, zodat gegevens tussen de modules niet opnieuw worden ingevoerd.
- Planner stelt een tijdstip voor de reparatie voor op basis van de complexiteit van het werk, de benodigde specialisatie en de werkelijke capaciteit van de werkplaats. Het werk wordt aan technici toegewezen op basis van competenties en beschikbaarheid, er wordt rekening gehouden met de onderdelen op voorraad en bij vertraging, afwezigheid of een gewijzigde werkorder wordt de planning aangepast. Over de planning beslist de werkplaatschef.
- Workshop en Warehouse houden werkorder en onderdelen bij elkaar: een onderdeel dat is gereserveerd voor de reparatie van een elektrische auto is zichtbaar bij de werkorder en op de artikelkaart in het magazijn, over alle vestigingen heen.
- Stapsgewijze invoering: Omnetic kan met één module in gebruik worden genomen en later met andere worden uitgebreid. Bestaande systemen, zoals een portaal van de fabrikant of boekhoudsoftware, worden via het open platform gekoppeld.
Plan een demo van Omnetic en bekijk de planning van een gemengde werkplaats en de aansluiting van werkorders op het magazijn.
Gerelateerde artikelen
- Gemiddelde leeftijd van het wagenpark in Europa: vergelijking van EU-landen en gevolgen voor werkplaats en onderdelen
- Werkplaatsplanning: zo plant u om bij vertraging, afwezigheid van een technicus en ontbrekende onderdelen
- Herziening van de technische keuring in de EU: stand van zaken in november 2026 en mogelijke gevolgen voor werkplaatsen en dealers
Veelgestelde vragen
Heeft een werkplaats bij elke werkplek een laadpunt nodig?
Nee. Het aantal laadpunten hangt af van de samenstelling van de reparaties, het verloop van de diagnose en de overdracht van auto's aan klanten. De werkplaats moet zo zijn ingericht dat een auto die wordt geladen geen reparatieplek blokkeert.
Welke informatie helpt bij de aanname van een auto met een laadstoring?
Het type laden, de plek waar het probleem optrad, de gebruikte kabel, de meldingen van de auto en de omstandigheden waaronder het laden werd onderbroken. Een foto van de foutmelding legt een storing vast die zich tijdens het werkplaatsbezoek mogelijk niet voordoet.
Is de laadtoestand van de batterij hetzelfde als de gezondheidstoestand?
Nee. De laadtoestand (SoC) beschrijft de energie die op dat moment is opgeslagen, de gezondheidstoestand (SoH) de conditie van de batterij. Bij de inkoop van een gebruikte elektrische auto telt een diagnoserapport met vermelding van de methode en de meetomstandigheden, niet een foto van de actieradius op het display.
Bronnen
- https://www.acea.auto/files/ACEA_Report-%E2%80%93-Vehicles_on_European_roads_2026.pdf
- https://www.acea.auto/files/Press_release_car_registrations_September_2026.pdf
- Kraftfahrt-Bundesamt: Der Fahrzeugbestand am 1. Januar 2026
- https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-2004/hodnotici-standard
- https://www.volkswagen-newsroom.com/en/vehicle-data-golf-7-profile-20039
- https://uploads.vw-mms.de/system/production/files/vwn/016/185/file/a22d2c891d2a3fb4edb2510a8cb63b4aef305cb0/The_new_ID_3_-_International_Media_Drive.pdf?1595402445=
- https://cdn.skoda-storyboard.com/2017/02/170207-%C5%A0KODA-OCTAVIA-Press-Kit.pdf
- https://imprensa.renaultgroup.com/historia-do-renault-clio/?lang=por
- https://www.omnetic.com/nl/dms-core
- https://www.omnetic.com/nl/werkplaats
- https://www.omnetic.com/nl/planner
- https://www.omnetic.com/nl/magazijn
- https://www.omnetic.com/nl/tijdregistratie
- https://www.omnetic.com/nl/veelgestelde-vragen
- https://www.kfz-sh.de/fileadmin/user_upload/weitere_Fotos/DATreport2026.pdf