Gå til indhold
Research og rapporter

Research og rapporter

Elbiler i EU's bilpark: andele af BEV og hybrider og ændringer for autoværksteder

Andele af BEV, PHEV og hybrider i EU's bilpark og nyregistreringer ifølge ACEA. Betydning for uddannelse, værkstedsudstyr, kapacitet og reservedelslager.

De vigtigste konklusioner

  • Ifølge ACEA udgjorde batterielbiler (BEV) i 2024 2,3 % af EU's personbilpark, plugin-hybrider (PHEV) 1,4 % og hybrider uden ekstern opladning (HEV) 5,0 %. Ud af ca. 256 mio. biler svarer det til omkring 5,9 mio. BEV.
  • I EU's nyregistreringer for januar–september 2026 nåede de samme kategorier ifølge ACEA op på andele på 22,7 %, 10,1 % og 36,3 %. Sammensætningen af ordrer på værkstedet ændrer sig derfor langsommere end udbuddet hos bilforhandlerne.
  • Forskellene mellem landene er store. I personbilparken for 2024 havde BEV en andel på 12,1 % i Danmark, 3,3 % i Tyskland og 0,5 % i Tjekkiet (ACEA).
  • BEV tager vedligeholdelsen af forbrændingsmotoren fra værkstedet og tilføjer diagnose af drivlinje, batteri og opladning. PHEV og HEV beholder vedligeholdelsen af motoren og har det elektriske system oveni.
  • Kompetencer og udstyr til arbejde på højvoltssystemer er også nødvendige på et værksted, hvor elektrificerede biler kun kommer enkeltvis. Dyre dele som traktionsbatteriet bør først bestilles til en bekræftet reparation.

Elbiler i bilparken ændrer autoværkstedernes arbejde på en anden måde og langsommere, end deres voksende andel hos bilforhandlerne antyder. Salgsstatistikken viser, hvilke biler der kommer til. Sammensætningen af hele bilparken viser, hvad der kommer til vedligeholdelse og reparation i dag. Servicechefen har brug for begge perspektiver: bilparken til dagens kapacitet og nyregistreringerne til uddannelse og udstyr i de kommende år. Batterielbiler skal i den forbindelse holdes adskilt fra hybrider, fordi de giver værkstedet en anden type arbejde.

Hvad betyder BEV, PHEV og HEV for værkstedet?

Under fællesbetegnelsen elektrificerede biler gemmer sig forskellige drivlinjer. Deres andele kan derfor ikke uden videre omregnes til ordrer for en mekaniker med højvoltskvalifikationer.

Kategori Drivlinje og opladning Hvad den betyder for værkstedet
BEV – batterielbil Elektrisk drivlinje, traktionsbatteri, der oplades udefra Opgaver knyttet til forbrændingsmotoren bortfalder. Undervogn, dæk, bremser og aircondition består. Diagnose af elektrisk drivlinje og opladning kommer til.
PHEV – plugin-hybrid Forbrændingsmotor og elektrisk drivlinje, ekstern opladning Værkstedet skal kunne håndtere begge systemer og kommunikationen mellem dem.
HEV – hybrid uden ekstern opladning Forbrændingsmotor suppleret med elektrisk drivlinje Vedligeholdelsen af forbrændingsmotoren består. Omfanget af elektrisk arbejde afhænger af det konkrete systems konstruktion.

Betegnelsen »hybrid« alene er ikke nok til at bestille reservedele eller tildele arbejde. Den præcise drivlinjevariant skal kendes allerede ved modtagelsen af bilen. Ellers ender ordren hos en mekaniker uden den rette kompetence, eller der bestilles en forkert reservedel.

I Omnetic styrer modulet Workshop ordren fra tilbud over modtagelse af bilen, reservedele og planlægning til fakturering. Oplysningerne om bilen og drivlinjen forbliver dermed på samme ordre, når servicerådgiveren giver den videre til lager og værksted. Linjerne kan fordeles mellem kunde, garanti og forsikringsselskab, både på autoriserede og uafhængige værksteder.

Hvor stor en andel udgør elbiler i EU's bilpark?

I EU kørte der i 2024 ifølge ACEA-rapporten Vehicles on European roads 2026 ca. 256 mio. personbiler. Benzinbiler udgjorde 49,2 % af bilparken og dieselbiler 38,4 %. Elektrificerede drivlinjer havde altså tilsammen under en tiendedel af bilparken. Det svarer til omkring 5,9 mio. BEV, 3,6 mio. PHEV og 12,8 mio. HEV. Grundlaget for efterspørgslen efter service udgøres fortsat af biler med forbrændingsmotor.

Personbilparken: EU og udvalgte lande

Andel af personbilparken i 2024, kilde: ACEA Vehicles on European roads 2026.

Marked BEV PHEV HEV
EU 2,3 % 1,4 % 5,0 %
Danmark 12,1 % 4,5 % 1,8 %
Sverige 7,2 % 6,3 % 4,2 %
Nederlandene 6,1 % 4,1 % 7,4 %
Belgien 5,1 % 5,5 % 3,2 %
Tyskland 3,3 % 2,0 % 5,2 %
Frankrig 2,8 % 1,8 % 5,8 %
Tjekkiet 0,5 % 0,3 % 0,2 %

For et servicenet følger heraf en forskellig investeringsrækkefølge fra marked til marked. En afdeling i Danmark har brug for en bredere parathed til BEV end en enhed, hvor der overvejende kommer biler med forbrændingsmotor. I Belgien og Sverige udgør plugin-hybrider en stor del af den elektrificerede bilpark. Værkstedet skal dér derfor kunne håndtere både elektrisk drivlinje og forbrændingsmotor i den samme bil.

Elbilernes andel hænger sammen med bilparkens alder. I Danmark var den gennemsnitlige personbil i 2024 9,8 år gammel, i Tjekkiet 16,5 år og i EU 12,7 år (ACEA). Hvor bilparken er ældre, når elektrificeringen senere ind på værkstederne. Bilparkens alder fordelt på lande gennemgås i detaljer i artiklen Bilparkens gennemsnitsalder i Europa.

Der er også ofte store forskelle inden for ét land. Mærkefokus, andelen af erhvervskunder og alderen på de modtagne biler kan få et lokalt værksted til at afvige markant fra landsgennemsnittet. Den nationale statistik viser retningen. Kapaciteten på det egne værksted skal fordeles efter sammensætningen af dets ordrer.

Hvorfor afviger andelen i nyregistreringerne fra bilparken?

Nyregistreringer er tilgangen i en given periode. Bilparken omfatter også biler solgt i tidligere år, som stadig er i drift. En højere andel af elektrificerede nye biler slår derfor kun gradvis igennem i værkstedets kundegrundlag.

Nyregistreringer af personbiler

Andel af nyregistreringerne i januar–september 2026, kilde: ACEA, oversigt over registreringer for september 2026. De nationale andele er beregnet ud fra antallet af registreringer.

Marked BEV PHEV HEV
EU 22,7 % 10,1 % 36,3 %
Danmark 81,7 % 0,5 % 10,8 %
Sverige 42,9 % 23,9 % 7,7 %
Nederlandene 41,2 % 22,4 % 27,7 %
Belgien 39,1 % 5,9 % 11,4 %
Tyskland 27,2 % 11,1 % 28,5 %
Frankrig 31,4 % 5,8 % 43,3 %
Tjekkiet 7,4 % 5,1 % 24,5 %

I absolutte tal kom der ifølge ACEA i EU i januar–september 2026 1.931.465 nye BEV, 860.257 PHEV og 3.090.530 HEV til. Om tre år vil den elektrificerede sammensætning af bilparken have flyttet sig mærkbart på de fleste markeder. Hurtigst dér, hvor elektrificerede biler allerede i dag dominerer registreringerne. Det følger af forskellen mellem de to tabeller og er ikke en officiel prognose.

Nyere nationale data bekræfter forskydningen. Ifølge den tyske myndighed KBA udgjorde BEV pr. 1. januar 2026 4,1 % af den tyske personbilpark (2.034.260 biler) og plugin-hybrider 2,3 %. For 2024 var tallene ifølge ACEA 3,3 % og 2,0 %.

Ændringen mærkes først af de autoriserede værksteder. Ifølge tyske data for 2025 udførte mærkeværkstederne 86 % af vedligeholdelsen af biler under tre år. For biler, der var seks år eller ældre, faldt 56 % af vedligeholdelsen på uafhængige værksteder og 39 % på mærkeværksteder. De elektrificerede biler i bilparken er overvejende unge, så de vil først komme i større antal til de uafhængige værksteder med nogle års forsinkelse. Begge typer værksteder har dog også brug for kapacitet til biler med forbrændingsmotor i de kommende år.

Hvordan ændrer sammensætningen af serviceordrer sig?

Elektrificeringen fjerner ikke servicearbejde jævnt. Nogle faste opgaver forsvinder, andre består, og en del af arbejdet flytter fra udskiftninger til diagnose.

Område BEV PHEV og HEV Betydning for driften
Forbrændingsmotor Ingen skift af motorolie, tændrør eller reparationer af udstødning Vedligeholdelsen af motoren følger serviceplanen Serviceudbuddet opdeles efter drivlinje.
Bremser Regenerering begrænser brugen af friktionsbremserne Regenerering afhængigt af konstruktion og køretilstand Klodserne slides mindre, men skiverne kan ruste, og mekanismerne kan sætte sig fast.
Dæk og undervogn Sliddet påvirkes af bilens vægt, hjulstilling og kørestil Samme vurdering efter den konkrete variant Dæk vælges efter bilens godkendte parametre, ikke efter drivlinjetype.
Diagnose Drivlinje, batteri, opladning, termisk styring Derudover samspillet med forbrændingsmotoren Ordren kræver diagnosetid, teknisk information og adgang til bilens systemer.

En universel procentsats for højere dækforbrug på elbiler hører ikke hjemme i planen. Vægt, kørestil, hjulstilling og dækkenes udførelse virker sammen. Til planlægning af sæsonkapacitet og dæklager er den egne statistik over udskiftninger pr. model mere værd.

Samme bilklasse, forskelligt arbejde

Forskellen illustreres godt af Volkswagen Golf. Golf VII 2.0 TDI på 110 kW (produceret 2013–2019) giver arbejde omkring dieselmotoren og dens tilbehør. Golf GTE (2014–2018, systemeffekt 150 kW) har både forbrændingsmotor og elektrisk drivlinje med ekstern opladning. Volkswagen ID.3 har en elmotor på 150 kW, der driver baghjulene, og et batteri med en nyttig kapacitet på 58 kWh (Pro Performance) eller 77 kWh (Pro S). Værkstedets opmærksomhed flytter sig her til drivlinje, opladning og termisk styring.

Biler af samme størrelse kan derfor ikke tildeles én fælles servicepakke. For en plugin-hybrid ophæver et lavt antal kilometer på forbrændingsmotoren desuden ikke de tidsbaserede intervaller for dens vedligeholdelse.

Hvilken uddannelse og hvilket udstyr har værkstedet brug for?

Dækskifte på en elbil og indgreb i dens højvoltssystem er to forskellige arbejdsomfang. Værkstedet skal klart fastlægge, hvilke mekanikere der må udføre hvilke opgaver, og hvordan ordren overdrages til en specialist.

Et eksempel fra Tjekkiet er kvalifikationsstandarden 26-095-H, der har været gældende siden december 2022. Den omfatter at gøre bilen spændingsløs, verificere det ved måling, sikre mod genindkobling af spændingen, måle isolationsmodstanden og udføre seriediagnose. Som udstyr til prøven nævner den værnemidler, opdateret teknisk dokumentation, diagnose- og måleudstyr. Kvalifikations- og sikkerhedskrav følger i hvert land de lokale forskrifter og producentens anvisninger. For et servicenet på tværs af Europa gælder samme driftsprincip: til hver type arbejde hører autoriserede medarbejdere, udstyr og en procedure.

Investeringen bør dække hele arbejdsprocessen:

  • Teknisk information og diagnose: procedurer for den konkrete model og mulighed for at udføre de foreskrevne test.
  • Måle- og beskyttelsesudstyr: efter omfanget af det tilladte arbejde, herunder regelmæssig kontrol af udstyret.
  • Arbejdsplads og håndtering: indretning efter de opgaver, der udføres, især når værkstedet planlægger afmontering af traktionsbatterier.
  • Afløsning: på hver vagt mindst to personer med højvoltskompetence, så ordrerne ikke står stille på grund af én enkelt specialist.

Det er ikke alle værksteder, der behøver at reparere traktionsbatterier internt. Almindelig vedligeholdelse og diagnose kan det egne værksted klare. Specialiseret batterireparation kan overdrages til en partnervirksomhed.

Hvordan planlægges kapacitet og reservedelslager?

Det er en god idé at følge kapaciteten både efter drivlinjetype og arbejdstype. Det samlede antal elektrificerede biler skjuler forskellen mellem et sæsonbetonet dækskifte og jagten på en sporadisk opladningsfejl.

Situation i driften Prioritet for kapacitet og uddannelse Prioritet for lageret
Overvægt af biler med forbrændingsmotor, elektrificerede ordrer kommer enkeltvis Sikker modtagelse, afgrænsede kompetencer og en vej til at overdrage specialiseret reparation Lager efter det aktuelle forbrug; dyre dele til elektrisk drivlinje bestilles til den enkelte ordre.
Regelmæssig vedligeholdelse af BEV og hybrider Afløsning blandt uddannede mekanikere, diagnose og planlægning efter specialisering Reservedele adskilt efter drivlinjevarianter, opfølgning på forbrug og leveringstider.
Specialisering i elektrisk drivlinje og mere komplekse reparationer Udstyret arbejdsplads, dybere diagnose og sammenhæng mellem arbejdstrinnene Reservedele reserveret til konkrete reparationer; varer med høj omsætningshastighed adskilt fra kostbare enheder.

Ud over de solgte timer skal man også følge den arbejdede diagnosetid, ventetid på reservedele og gentagne besøg med samme fejl. Ellers skjuler et voksende antal ordrer, at specialistens kapacitet er blokeret. Time-keeping i Omnetic bogfører den arbejdede tid direkte på ordren og dens linjer. Det bliver dermed synligt, om de solgte timer svarer til de arbejdede, og hvor belagte de enkelte mekanikere og afdelinger er.

På lageret vokser betydningen af præcis identifikation af reservedele. Allerede for biler med forbrændingsmotor, som i dag udgør størstedelen af ordrerne, er der mange varianter. Den faceliftede Škoda Octavia tredje generation (2017) havde fire TSI-benzinmotorer, fire TDI-dieselmotorer og én CNG-motor med effekter på 63–135 kW og med manuel gearkasse eller DSG-gearkasse. Renault Clio IV (2012–2019) blev tilbudt med en trecylindret 0.9 TCe-benzinmotor på 90 hk og en 1.5 dCi-diesel i versioner på 75, 90 og 110 hk. Elektrificerede varianter tilføjer yderligere forskellige bremse-, køle- og elkomponenter. Traktionsbatterier og dyre effektkomponenter skal ikke ligge på lager »for en sikkerheds skyld«; de bør først købes til en bekræftet reparation. Warehouse i Omnetic reserverer reservedele til åbne serviceordrer, frigiver dem, når ordren ændres eller annulleres, og hjælper med ABC-analyse og minimum og maksimum for hvert lager med at finde dele uden bevægelse.

Hvad man skal være opmærksom på

  • Planlægning af værkstedet ud fra nyregistreringer. De viser retningen for ændringen, ikke dagens sammensætning af servicebesøg.
  • Sammenlægning af overlappende kategorier. KBA angiver pr. 1. januar 2026 hybrider i alt med en andel på 8,8 %, og plugin-hybrider (2,3 %) indgår heri. Den, der lægger de to tal sammen, tæller PHEV to gange. Kun kategorier med samme indhold kan sammenlignes.
  • Forveksling af en elektrificeret ordre med arbejde på højvoltssystemer. Opgavens omfang og mekanikerens kompetence skal passe sammen.
  • Diagnose kun ud fra fejlhukommelsen. Ved problemer med opladning eller termisk styring skal også de forhold, fejlen opstod under, noteres.
  • For tidlig afvikling af lager til biler med forbrændingsmotor. Benzin- og dieselbiler udgjorde i 2024 tilsammen 87,6 % af EU's bilpark og står fortsat for størstedelen af efterspørgslen efter vedligeholdelse og reparation.

Omnetic forbinder ordre, kapacitet og reservedele

På et blandet værksted er det ikke nok at planlægge ledige pladser. Tidspunktet for reparationen afhænger af arbejdets omfang, af hvilken mekaniker der må arbejde på bilen, og af reservedelenes tilgængelighed. Når disse oplysninger ligger i adskilte regneark og systemer, skal nogen overføre hver ændring manuelt.

Omnetic kører alle moduler på én fælles registrering af køretøj, kunde, ordrer og penge i DMS Core, så data ikke skal tastes om mellem modulerne.

  • Planner foreslår et tidspunkt for reparationen ud fra arbejdets omfang, den nødvendige specialisering og værkstedets faktiske kapacitet. Modulet tildeler arbejdet til mekanikerne efter kompetencer og tilgængelighed, tager højde for reservedele på lager og tilpasser planen ved forsinkelser, fravær eller ændringer i ordren. Det er værkføreren, der beslutter planen.
  • Workshop og Warehouse holder ordre og reservedele samlet: en del reserveret til reparation af en elbil er synlig både på ordren og på lagerkortet på tværs af afdelinger.
  • Trinvis indførelse: Omnetic kan tages i brug med ét modul, og flere kan tilføjes senere. Eksisterende systemer, f.eks. producentens portal eller regnskabsprogram, tilsluttes via den åbne platform.

Aftal en demo af Omnetic, og gennemgå planlægningen af et blandet værksted og sammenhængen mellem ordrer og lager.

Relaterede artikler

FAQ

Har værkstedet brug for en lader ved hver arbejdsplads?

Nej. Antallet af ladepunkter afhænger af sammensætningen af reparationer, forløbet af diagnosen og udleveringen af biler til kunderne. Værkstedet bør være indrettet, så en bil, der oplades, ikke blokerer en reparationsplads.

Hvilke oplysninger hjælper ved modtagelse af en bil med en opladningsfejl?

Opladningstype, stedet, hvor problemet opstod, det anvendte kabel, bilens meddelelser og omstændighederne ved afbrydelsen. Et foto af fejlmeddelelsen fanger en fejl, der måske ikke viser sig under besøget på værkstedet.

Er batteriets ladetilstand det samme som dets sundhedstilstand?

Nej. Ladetilstanden (SoC) beskriver den aktuelt lagrede energi, sundhedstilstanden (SoH) batteriets kondition. Ved opkøb af en brugt elbil har et diagnoseresultat med angivelse af metode og målebetingelser vægt, ikke et foto af rækkevidden på displayet.

Kilder

  1. https://www.acea.auto/files/ACEA_Report-%E2%80%93-Vehicles_on_European_roads_2026.pdf
  2. https://www.acea.auto/files/Press_release_car_registrations_September_2026.pdf
  3. Kraftfahrt-Bundesamt: Der Fahrzeugbestand am 1. Januar 2026
  4. https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-2004/hodnotici-standard
  5. https://www.volkswagen-newsroom.com/en/vehicle-data-golf-7-profile-20039
  6. https://uploads.vw-mms.de/system/production/files/vwn/016/185/file/a22d2c891d2a3fb4edb2510a8cb63b4aef305cb0/The_new_ID_3_-_International_Media_Drive.pdf?1595402445=
  7. https://cdn.skoda-storyboard.com/2017/02/170207-%C5%A0KODA-OCTAVIA-Press-Kit.pdf
  8. https://imprensa.renaultgroup.com/historia-do-renault-clio/?lang=por
  9. https://www.omnetic.com/dk/dms-core
  10. https://www.omnetic.com/dk/vaerksted
  11. https://www.omnetic.com/dk/planner
  12. https://www.omnetic.com/dk/lager
  13. https://www.omnetic.com/dk/tidsregistrering
  14. https://www.omnetic.com/dk/ofte-stillede-sporgsmal
  15. https://www.kfz-sh.de/fileadmin/user_upload/weitere_Fotos/DATreport2026.pdf

Vælg dit marked og sprog

International