Kutatások és jelentések
Elektromos autók az EU járműparkjában: a BEV-ek és a hibridek aránya, és ami ebből az autószervizeknek változik
A BEV, PHEV és hibridek aránya az EU járműparkjában és az új forgalomba helyezésekben (ACEA). Hatásuk a képzésre, a műhelyre, a kapacitásra és a raktárra.

A legfontosabb megállapítások
- Az ACEA szerint 2024-ben az akkumulátoros elektromos autók (BEV) az EU személyautó-állományának 2,3%-át, a plug-in hibridek (PHEV) 1,4%-át, a külső töltés nélküli hibridek (HEV) pedig 5,0%-át tették ki. Körülbelül 256 millió autóból ez hozzávetőleg 5,9 millió BEV.
- Az EU-ban 2026 január–szeptemberében forgalomba helyezett új autók között az ACEA szerint ugyanezen kategóriák aránya 22,7%, 10,1% és 36,3% volt. A műhely munkalap-összetétele ezért lassabban változik, mint a szalonok kínálata.
- Az országok közötti különbségek nagyok. A 2024-es személyautó-állományban a BEV-ek aránya Dániában 12,1%, Németországban 3,3%, Csehországban 0,5% volt (ACEA).
- A BEV-ek elveszik a műhelytől a belső égésű motor karbantartását, és hozzáadják a hajtás, az akkumulátor és a töltés diagnosztikáját. A PHEV-eknél és a HEV-eknél megmarad a motor karbantartása, az elektromos rendszer pedig pluszban jelentkezik.
- A nagyfeszültségű munkához szükséges kompetenciákra és felszerelésre az a műhely is rászorul, ahová elektrifikált autók csak elvétve érkeznek. A drága alkatrészeket, például a hajtóakkumulátort, csak visszaigazolt javításra érdemes megrendelni.
Az elektromos autók a járműparkban másként és lassabban alakítják át az autószervizek munkáját, mint amit a szalonokban mért növekvő arányuk sugall. Az értékesítési statisztika azt mutatja, milyen autókból lesz több. A teljes járműpark összetétele azt mutatja, mi érkezik ma karbantartásra és javításra. A szervizvezetőnek mindkét nézőpontra szüksége van: a járműparkra a mai kapacitáshoz, az új forgalomba helyezésekre a következő évek képzéseihez és felszereléséhez. Az akkumulátoros elektromos autókat közben el kell választani a hibridektől, mert más munkát hoznak a műhelybe.
Mit jelentenek a BEV, a PHEV és a HEV a szerviz számára?
Az elektrifikált autók gyűjtőnév különböző hajtásokat takar. Arányukat ezért nem lehet egyszerűen átszámítani nagyfeszültségű képesítéssel rendelkező szerelőnek szóló munkalapokra.
| Kategória | Hajtás és töltés | Mit jelent a műhely számára |
|---|---|---|
| BEV – akkumulátoros elektromos autó | Elektromos hajtás, kívülről tölthető hajtóakkumulátor | Elmaradnak a belső égésű motorhoz kötődő műveletek. Megmarad a futómű, a gumiabroncsok, a fékek és a klímaberendezés. Bővül az elektromos hajtás és a töltés diagnosztikája. |
| PHEV – plug-in hibrid | Belső égésű motor és elektromos hajtás, külső töltés | A szerviznek mindkét rendszert és azok együttműködését is kezelnie kell. |
| HEV – külső töltés nélküli hibrid | Elektromos hajtással kiegészített belső égésű motor | A belső égésű motor karbantartása megmarad. Az elektromos munkák terjedelmét az adott rendszer kialakítása határozza meg. |
A „hibrid” megjelölés önmagában nem elég sem az alkatrészrendeléshez, sem a munka kiosztásához. A hajtás pontos változatát már az autó átvételekor ismerni kell. Ellenkező esetben a munkalap megfelelő kompetencia nélküli szerelőhöz kerül, vagy rossz alkatrészt rendelnek hozzá.
Az Omnetic platformon a Workshop modul a munkalapot az árajánlattól az autó átvételén, az alkatrészeken és a tervezésen át a számlázásig kezeli. A járműre és a hajtásra vonatkozó adatok így ugyanazon a munkalapon maradnak, amikor a szerviztanácsadó továbbadja a raktárnak és a műhelynek. A tételek megoszthatók az ügyfél, a garancia és a biztosító között, márkaszervizben és független szervizben egyaránt.
Mekkora az elektromos autók aránya az EU járműparkjában?
Az ACEA Vehicles on European roads 2026 jelentése szerint 2024-ben az EU-ban mintegy 256 millió személyautó közlekedett. A benzinesek az állomány 49,2%-át, a dízelek 38,4%-át adták. Az elektrifikált hajtások együttesen tehát az állomány kevesebb mint egytizedét tették ki. Hozzávetőleg 5,9 millió BEV-ről, 3,6 millió PHEV-ről és 12,8 millió HEV-ről van szó. A szervizkereslet alapját továbbra is a belső égésű motoros autók adják.
Személyautó-állomány: EU és kiválasztott országok
Részesedés a személyautó-állományból 2024-ben, forrás: ACEA Vehicles on European roads 2026.
| Piac | BEV | PHEV | HEV |
|---|---|---|---|
| EU | 2,3% | 1,4% | 5,0% |
| Dánia | 12,1% | 4,5% | 1,8% |
| Svédország | 7,2% | 6,3% | 4,2% |
| Hollandia | 6,1% | 4,1% | 7,4% |
| Belgium | 5,1% | 5,5% | 3,2% |
| Németország | 3,3% | 2,0% | 5,2% |
| Franciaország | 2,8% | 1,8% | 5,8% |
| Csehország | 0,5% | 0,3% | 0,2% |
A szervizhálózat számára ebből piaconként eltérő beruházási sorrend következik. Egy dániai telephelynek szélesebb körű BEV-felkészültségre van szüksége, mint egy olyan üzemnek, ahová túlnyomórészt belső égésű motoros autók járnak. Belgiumban és Svédországban az elektrifikált állomány nagy részét plug-in hibridek alkotják. Az ottani műhelynek ezért egyazon autón kell kezelnie az elektromos hajtást és a belső égésű motort.
Az elektromos autók aránya összefügg a járműpark korával. Dániában az átlagos személyautó 2024-ben 9,8 éves volt, Csehországban 16,5, az EU-ban 12,7 éves (ACEA). Ahol a járműpark idősebb, az elektrifikáció később jut el a műhelyekbe. A járműpark korát országonként Az európai járműpark átlagéletkora című cikk elemzi részletesen.
Egy országon belül is nagyok lehetnek a különbségek. A márkafókusz, a céges ügyfelek aránya és a beérkező autók kora jelentősen eltávolíthatja a helyi szervizt az országos átlagtól. Az országos statisztika az irányt mutatja. A saját műhely kapacitását a munkalapjai összetétele szerint kell felosztani.
Miért tér el az új forgalomba helyezésekben mért arány a járműparkétól?
Az új forgalomba helyezések egy adott időszak növekményét jelentik. A járműpark a korábbi években eladott, továbbra is közlekedő autókat is tartalmazza. Az elektrifikált újdonságok nagyobb aránya ezért fokozatosan jelenik meg a szerviz ügyfélkörében.
Új személyautók forgalomba helyezése
Részesedés az új forgalomba helyezésekből 2026 január–szeptemberében, forrás: ACEA, a 2026. szeptemberi forgalomba helyezési áttekintés. Az országos arányok a forgalomba helyezések számából számítottak.
| Piac | BEV | PHEV | HEV |
|---|---|---|---|
| EU | 22,7% | 10,1% | 36,3% |
| Dánia | 81,7% | 0,5% | 10,8% |
| Svédország | 42,9% | 23,9% | 7,7% |
| Hollandia | 41,2% | 22,4% | 27,7% |
| Belgium | 39,1% | 5,9% | 11,4% |
| Németország | 27,2% | 11,1% | 28,5% |
| Franciaország | 31,4% | 5,8% | 43,3% |
| Csehország | 7,4% | 5,1% | 24,5% |
Abszolút számokban az EU-ban 2026 január–szeptemberében az ACEA szerint 1 931 465 új BEV, 860 257 PHEV és 3 090 530 HEV került forgalomba. Három év alatt a járműpark elektrifikált összetétele a legtöbb piacon érezhetően eltolódik. A leggyorsabban ott, ahol az elektrifikált autók már ma többségben vannak a forgalomba helyezések között. Ez a két táblázat közötti különbségből következik, nem hivatalos előrejelzés.
Frissebb országos adatok megerősítik az elmozdulást. A német KBA hivatal szerint 2026. január 1-jén a BEV-ek a német személyautó-állomány 4,1%-át (2 034 260 autó), a plug-in hibridek 2,3%-át tették ki. 2024-ben ez az ACEA szerint 3,3% és 2,0% volt.
A változást először a márkaszervizek érzik meg. A 2025-ös német adatok szerint a három évnél fiatalabb autók karbantartásának 86%-át márkaszervizek végezték. A hat éves és idősebb autóknál a karbantartás 56%-a független műhelyekre, 39%-a márkaszervizekre jutott. Az elektrifikált autók a járműparkban túlnyomórészt fiatalok, így a független műhelyekbe néhány év késéssel érkeznek nagyobb számban. A belső égésű motoros autókhoz szükséges kapacitásra azonban mindkét üzemtípusnak a következő években is szüksége lesz.
Hogyan változik a szervizmunkák összetétele?
Az elektrifikáció nem egyenletesen csökkenti a szervizmunkát. Egyes rendszeres műveletek eltűnnek, mások megmaradnak, a munka egy része pedig a cserékről a diagnosztika felé tolódik.
| Terület | BEV | PHEV és HEV | Hatás az üzemre |
|---|---|---|---|
| Belső égésű motor | Nincs motorolajcsere, gyújtógyertya-csere és kipufogójavítás | A motor karbantartása a szervizterv szerint megmarad | A szervizkínálat hajtás szerint oszlik meg. |
| Fékek | A rekuperáció csökkenti a súrlódó fékek használatát | Rekuperáció a kialakítás és a vezetési mód szerint | A betétek kevésbé kopnak, de a tárcsák korrodálódhatnak, a mechanizmusok beragadhatnak. |
| Gumiabroncsok és futómű | A kopást az autó tömege, a futóműgeometria és a vezetési stílus befolyásolja | Ugyanaz a megítélés az adott változat szerint | A gumiabroncsokat az autó jóváhagyott paraméterei szerint kell kiválasztani, nem a hajtás típusa szerint. |
| Diagnosztika | Hajtás, akkumulátor, töltés, hőmenedzsment | Ezenfelül az együttműködés a belső égésű motorral | A munkalaphoz diagnosztikai idő, műszaki információk és az autó rendszereihez való hozzáférés kell. |
Az elektromos autók nagyobb gumiabroncs-fogyasztására vonatkozó univerzális százalék nem való a tervbe. A tömeg, a vezetési stílus, a futóműgeometria és a gumiabroncsok kivitele együtt hat. A szezonális kapacitás és a gumiabroncsraktár tervezéséhez többet ér a cserék saját, modellenkénti statisztikája.
Hasonló kategóriájú autó, eltérő munka
A különbséget jól mutatja a Volkswagen Golf. A 110 kW teljesítményű Golf VII 2.0 TDI (gyártva 2013–2019) a dízelmotor és tartozékai körüli munkát hozza. A Golf GTE (2014–2018, 150 kW rendszerteljesítmény) belső égésű motorral és külső töltésű elektromos hajtással is rendelkezik. A Volkswagen ID.3 hátsó kerekeket hajtó, 150 kW teljesítményű villanymotorral és 58 kWh (Pro Performance) vagy 77 kWh (Pro S) hasznos kapacitású akkumulátorral rendelkezik. Nála a műhely figyelme a hajtásra, a töltésre és a hőmenedzsmentre tevődik át.
Az azonos méretű autókhoz ezért nem lehet egyetlen szervizcsomagot rendelni. Plug-in hibridnél ráadásul a belső égésű motor alacsony futásteljesítménye nem írja felül a motor karbantartásának időalapú intervallumait.
Milyen képzésre és felszerelésre van szüksége a műhelynek?
Egy elektromos autó gumiabroncs-cseréje és a nagyfeszültségű rendszerébe való beavatkozás két különböző munkaterjedelem. A szerviznek egyértelműen meg kell határoznia, mely szerelők milyen műveleteket végezhetnek, és hogyan kerül a munkalap a szakemberhez.
Csehországi példa a 2022 decembere óta érvényes 26-095-H képesítési standard. Ez magában foglalja az autó feszültségmentesítését, ennek méréssel történő ellenőrzését, a feszültség visszakapcsolása elleni védelmet, a szigetelési ellenállás mérését és a sorozatdiagnosztikát. A vizsgához szükséges felszerelésként védőeszközöket, aktuális műszaki dokumentációt, diagnosztikát és méréstechnikát nevez meg. A képesítési és biztonsági követelmények minden országban a helyi előírásokhoz és a gyártói utasításokhoz igazodnak. Az Európa-szerte működő szervizhálózatra ugyanaz az üzemi elv vonatkozik: minden munkatípushoz jogosult emberek, felszerelés és eljárás tartozik.
A beruházásnak a teljes munkafolyamatot le kell fednie:
- Műszaki információk és diagnosztika: az adott modellre vonatkozó eljárások és az előírt tesztek elvégzésének lehetősége.
- Mérő- és védőfelszerelés: az engedélyezett munkák terjedelme szerint, rendszeres ellenőrzésével együtt.
- Munkahely és anyagmozgatás: az elvégzett műveletekhez igazított elrendezés, különösen ha a szerviz a hajtóakkumulátor kiszerelését tervezi.
- Helyettesíthetőség: minden műszakban legalább két nagyfeszültségű kompetenciával rendelkező ember, hogy a munkalapok ne egyetlen szakemberen múljanak.
Nem minden szerviznek kell házon belül hajtóakkumulátort javítania. A szokásos karbantartást és diagnosztikát a saját műhely is el tudja végezni. Az akkumulátor speciális javítása partnerműhelynek adható át.
Hogyan tervezzük a kapacitást és az alkatrészraktárat?
A kapacitást érdemes hajtástípus és munkafajta szerint is követni. Az elektrifikált autók összesített száma elfedi a különbséget a szezonális gumicsere és egy időnként jelentkező töltési hiba felderítése között.
| Üzemi helyzet | A kapacitás és a képzés prioritása | A raktár prioritása |
|---|---|---|
| A belső égésű motoros autók vannak túlsúlyban, elektrifikált munkalapok elvétve érkeznek | Biztonságos átvétel, körülhatárolt kompetenciák és a speciális javítás továbbadásának útja | Készletek a jelenlegi felhasználás szerint; az elektromos hajtás drága alkatrészeit munkalapra rendelni. |
| BEV-ek és hibridek rendszeres karbantartása | A képzett szerelők helyettesíthetősége, diagnosztika és szakosodás szerinti tervezés | Hajtásváltozatok szerint megkülönböztetett alkatrészek, a felhasználás és a szállítási határidők követése. |
| Szakosodás az elektromos hajtásra és az összetettebb javításokra | Felszerelt munkahely, mélyebb diagnosztika és a munkalépések egymásra épülése | Konkrét javításokra lefoglalt alkatrészek; a gyors forgású tételek elkülönítve a költséges egységektől. |
Az eladott órák mellett a ledolgozott diagnosztikai időt, az alkatrészekre való várakozást és az ugyanazon hibával történő ismételt látogatásokat is figyelni kell. Ellenkező esetben a növekvő munkalapszám elfedi a szakember lekötött kapacitását. Az Omnetic Time-keeping modulja a ledolgozott időt közvetlenül a munkalapra és annak tételeire rögzíti. Így látható, hogy az eladott órák megfelelnek-e a ledolgozottaknak, és mennyire leterheltek az egyes szerelők és telephelyek.
A raktárban nő az alkatrészek pontos azonosításának jelentősége. Már a belső égésű motoros autóknál, amelyek ma a munkalapok többségét adják, is sok a változat. A harmadik generációs Škoda Octavia modernizált változata (2017) négy TSI benzinmotorral, négy TDI dízellel és egy CNG-üzemű motorral készült, 63–135 kW teljesítménnyel, kézi vagy DSG sebességváltóval. A Renault Clio IV (2012–2019) 90 LE-s 0.9 TCe háromhengeres benzinmotorral és 75, 90 és 110 LE-s 1.5 dCi dízellel volt kapható. Az elektrifikált változatok további eltérő fék-, hűtési és elektromos alkatrészeket hoznak. A hajtóakkumulátorok és a drága teljesítményelektronikai alkatrészek ne „biztos, ami biztos” alapon álljanak a raktárban, beszerzésük csak a visszaigazolt javításhoz tartozik. Az Omnetic Warehouse modulja lefoglalja az alkatrészeket a nyitott szerviz-munkalapokhoz, a munkalap módosításakor vagy törlésekor felszabadítja őket, és raktáranként minimum- és maximumkészlettel kiegészített ABC-elemzéssel segít megtalálni a nem mozgó alkatrészeket.
Mire kell figyelni
- A műhely tervezése az új forgalomba helyezések alapján. Ezek a változás irányát mutatják, nem a szervizlátogatások mai összetételét.
- Átfedő kategóriák összeadása. A KBA 2026. január 1-jére a hibridek összesített arányát 8,8%-ban adja meg, és a plug-in hibridek (2,3%) ennek részét képezik. Aki a két számot összeadja, kétszer számolja a PHEV-eket. Csak azonos tartalmú kategóriák vethetők össze.
- Az elektrifikált munkalap összetévesztése a nagyfeszültségű munkával. A művelet terjedelmének és a szerelő kompetenciájának össze kell illenie.
- Diagnosztika csak a hibatárolóból. Töltési vagy hőmenedzsment-problémáknál azokat a körülményeket is rögzíteni kell, amelyek között a hiba keletkezett.
- A belső égésű motoros autókhoz tartott készletek idő előtti leépítése. A benzines és a dízel autók 2024-ben együtt az EU járműparkjának 87,6%-át tették ki, és továbbra is ők adják a karbantartás és a javítás iránti kereslet többségét.
Az Omnetic összekapcsolja a munkalapot, a kapacitást és az alkatrészeket
Vegyes műhelyben nem elég a szabad állásokat tervezni. A javítás időpontja a munka igényességétől, attól, hogy melyik szerelő dolgozhat az autón, valamint az alkatrészek elérhetőségétől függ. Ha ezek az adatok külön táblázatokban és rendszerekben vannak, minden változást valakinek kézzel kell átvezetnie.
Az Omnetic minden modult a DMS Core egyetlen közös jármű-, ügyfél-, munkalap- és pénzügyi rekordjára épít, így az adatokat nem kell a modulok között átírni.
- A Planner a munka igényessége, a szükséges szakosodás és a műhely valós kapacitása alapján javasol időpontot a javításra. A munkát a szerelők kompetenciái és elérhetősége szerint osztja ki, számol a raktáron lévő alkatrészekkel, és késés, hiányzás vagy munkalap-módosítás esetén igazítja a tervet. A tervről a műhelyvezető dönt.
- A Workshop és a Warehouse együtt tartja a munkalapot és az alkatrészeket: az elektromos autó javításához lefoglalt alkatrész a munkalapon és a telephelyeken átívelő cikkkartonon is látható.
- Fokozatos bevezetés: az Omnetic egyetlen modullal kezdve is használható, a többi később adható hozzá. A meglévő rendszerek, például a gyártói portál vagy a könyvelőszoftver, a nyílt platformon keresztül csatlakoztathatók.
Egyeztessen bemutatót az Omnetic rendszeréről, és tekintse át rajta a vegyes műhely tervezését és a munkalapok raktárral való összekapcsolását.
Kapcsolódó cikkek
- Az európai járműpark átlagéletkora: az EU-országok összevetése és a hatás a szervizre és az alkatrészekre
- A műhelymunka tervezése: hogyan ütemezzük át késés, szerelői hiányzás és hiányzó alkatrész esetén
- Az uniós műszaki vizsga felülvizsgálata: helyzet 2026 novemberében és a lehetséges hatások a szervizekre és kereskedőkre
Gyakori kérdések
Szüksége van-e a szerviznek töltőre minden munkaállásnál?
Nem. A töltőhelyek számát a javítások összetétele, a diagnosztika menete és az autók ügyfeleknek való átadása határozza meg. A műhelyt úgy kell elrendezni, hogy a töltés alatt álló autó ne blokkolja a javításra szolgáló állást.
Milyen információk segítenek egy töltési hibával érkező autó átvételénél?
A töltés típusa, a hely, ahol a probléma jelentkezett, a használt kábel, az autó üzenetei és a megszakítás körülményei. A hibaüzenetről készült fénykép olyan hibát is rögzít, amely a szervizlátogatás során esetleg nem jelentkezik.
Ugyanaz-e az akkumulátor töltöttségi adata, mint az egészségi állapota?
Nem. A töltöttségi szint (SoC) az aktuálisan tárolt energiát írja le, az egészségi állapot (SoH) az akkumulátor kondícióját. Használt elektromos autó felvásárlásánál a mérés módszerét és körülményeit feltüntető diagnosztikai eredmény számít, nem a kijelzőn látható hatótávról készült fénykép.
Források
- https://www.acea.auto/files/ACEA_Report-%E2%80%93-Vehicles_on_European_roads_2026.pdf
- https://www.acea.auto/files/Press_release_car_registrations_September_2026.pdf
- Kraftfahrt-Bundesamt: Der Fahrzeugbestand am 1. Januar 2026
- https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-2004/hodnotici-standard
- https://www.volkswagen-newsroom.com/en/vehicle-data-golf-7-profile-20039
- https://uploads.vw-mms.de/system/production/files/vwn/016/185/file/a22d2c891d2a3fb4edb2510a8cb63b4aef305cb0/The_new_ID_3_-_International_Media_Drive.pdf?1595402445=
- https://cdn.skoda-storyboard.com/2017/02/170207-%C5%A0KODA-OCTAVIA-Press-Kit.pdf
- https://imprensa.renaultgroup.com/historia-do-renault-clio/?lang=por
- https://www.omnetic.com/hu/dms-core
- https://www.omnetic.com/hu/workshop
- https://www.omnetic.com/hu/planner
- https://www.omnetic.com/hu/warehouse
- https://www.omnetic.com/hu/time-keeping
- https://www.omnetic.com/hu/gyakori-kerdesek
- https://www.kfz-sh.de/fileadmin/user_upload/weitere_Fotos/DATreport2026.pdf