Uuringud ja aruanded
Elektriautod ELi sõidukipargis: BEV- ja hübriidautode osakaal ning muutused autoteenindustele
BEV-, PHEV- ja hübriidautode osakaal ELi sõidukipargis ja uutes registreerimistes ACEA järgi. Mõju koolitusele, seadmetele, võimsusele ja laole.

Peamised järeldused
- ACEA andmetel moodustasid 2024. aastal akuelektriautod (BEV) ELi sõiduautopargist 2,3%, pistikhübriidid (PHEV) 1,4% ja välise laadimiseta hübriidid (HEV) 5,0%. Ligikaudu 256 miljonist autost on see umbes 5,9 miljonit BEV-i.
- ELi uutes registreerimistes jõudsid samade kategooriate osakaalud ACEA andmetel 2026. aasta jaanuaris–septembris 22,7%, 10,1% ja 36,3%-ni. Töökoja töökäskude koosseis muutub seetõttu aeglasemalt kui autoesinduste pakkumine.
- Riikidevahelised erinevused on suured. 2024. aasta sõiduautopargis oli BEV-ide osakaal Taanis 12,1%, Saksamaal 3,3% ja Tšehhis 0,5% (ACEA).
- BEV-id võtavad töökojalt sisepõlemismootori hoolduse ja lisavad ajami, aku ja laadimise diagnostika. PHEV-id ja HEV-id säilitavad mootori hoolduse ja neil on lisaks elektrisüsteem.
- Kõrgepingetööde pädevust ja seadmeid vajab ka töökoda, kuhu elektrifitseeritud autosid satub vaid üksikuid. Kallid varuosad, nagu veoaku, kuuluvad tellimusse alles kinnitatud remondi korral.
Elektriautod sõidukipargis muudavad autoteeninduste tööd teisiti ja aeglasemalt, kui nende kasvav osakaal autoesindustes viitab. Müügistatistika näitab, millised autod juurde tulevad. Kogu pargi koosseis näitab, mis jõuab hooldusse ja remonti täna. Teeninduse juht vajab mõlemat vaadet: parki tänase võimsuse jaoks, uusi registreerimisi koolituse ja seadmete jaoks järgmisteks aastateks. Akuelektriautod tuleb seejuures hübriididest eraldada, sest need toovad töökotta erinevat tööd.
Mida tähendavad BEV, PHEV ja HEV teenindusele?
Ühise nimetuse „elektrifitseeritud autod“ all peituvad eri jõuallikad. Seetõttu ei saa nende osakaale lihtsalt ümber arvutada kõrgepingekvalifikatsiooniga tehniku töökäskudeks.
| Kategooria | Ajam ja laadimine | Mida see töökojale tähendab |
|---|---|---|
| BEV – akuelektriauto | Elektriajam, väljastpoolt laetav veoaku | Ära jäävad sisepõlemismootoriga seotud toimingud. Alles jäävad veermik, rehvid, pidurid ja kliimaseade. Lisandub elektriajami ja laadimise diagnostika. |
| PHEV – pistikhübriid | Sisepõlemismootor ja elektriajam, väline laadimine | Töökoda peab valdama mõlemat süsteemi ja nende omavahelist suhtlust. |
| HEV – välise laadimiseta hübriid | Sisepõlemismootor, mida täiendab elektriajam | Sisepõlemismootori hooldus jääb alles. Elektritööde ulatuse määrab konkreetse süsteemi konstruktsioon. |
Ainult tähisest „hübriid“ ei piisa varuosade tellimiseks ega töö määramiseks. Ajami täpset varianti tuleb teada juba auto vastuvõtul. Vastasel juhul jõuab töökäsk pädevuseta tehnikuni või tellitakse selle jaoks vale varuosa.
Omneticus juhib moodul Workshop töökäsku pakkumisest auto vastuvõtu, varuosade ja planeerimiseni kuni arve esitamiseni. Auto ja ajami andmed jäävad nii samasse töökäsku, kui hooldusnõunik selle laole ja töökojale edasi annab. Read saab jaotada kliendi, garantii ja kindlustusseltsi vahel nii volitatud kui ka sõltumatus töökojas.
Milline on elektriautode osakaal ELi sõidukipargis?
ACEA aruande Vehicles on European roads 2026 järgi sõitis ELis 2024. aastal ligikaudu 256 miljonit sõiduautot. Bensiiniautod moodustasid pargist 49,2% ja diiselautod 38,4%. Elektrifitseeritud jõuallikatel oli seega kokku vähem kui kümnendik pargist. Ligikaudu on see 5,9 miljonit BEV-i, 3,6 miljonit PHEV-i ja 12,8 miljonit HEV-i. Teenindusnõudluse aluse moodustavad jätkuvalt sisepõlemismootoriga autod.
Sõiduautopark: EL ja valitud riigid
Osakaal sõiduautopargis 2024. aastal, allikas: ACEA Vehicles on European roads 2026.
| Turg | BEV | PHEV | HEV |
|---|---|---|---|
| EL | 2,3% | 1,4% | 5,0% |
| Taani | 12,1% | 4,5% | 1,8% |
| Rootsi | 7,2% | 6,3% | 4,2% |
| Holland | 6,1% | 4,1% | 7,4% |
| Belgia | 5,1% | 5,5% | 3,2% |
| Saksamaa | 3,3% | 2,0% | 5,2% |
| Prantsusmaa | 2,8% | 1,8% | 5,8% |
| Tšehhi | 0,5% | 0,3% | 0,2% |
Teenindusvõrgu jaoks tuleneb sellest turuti erinev investeeringute järjekord. Taani filiaal vajab laiemat valmisolekut BEV-ideks kui üksus, kuhu sõidavad peamiselt sisepõlemismootoriga autod. Belgias ja Rootsis moodustavad suure osa elektrifitseeritud pargist pistikhübriidid. Seetõttu peab töökoda seal valdama ühe auto puhul nii elektriajamit kui ka sisepõlemismootorit.
Elektriautode osakaal on seotud pargi vanusega. Taanis oli keskmine sõiduauto 2024. aastal 9,8 aastat vana, Tšehhis 16,5 aastat ja ELis 12,7 aastat (ACEA). Kus park on vanem, jõuab elektrifitseerimine töökodadesse hiljem. Pargi vanust riigiti käsitleb põhjalikult artikkel autopargi keskmisest vanusest Euroopas.
Suured erinevused on sageli ka ühe riigi sees. Kaubamärgile keskendumine, ärikliendide osakaal ja vastuvõetavate autode vanus võivad kohaliku töökoja riigi keskmisest oluliselt kaugele viia. Riiklik statistika näitab suunda. Oma töökoja võimsus tuleb jaotada selle töökäskude koosseisu järgi.
Miks erineb osakaal uutes registreerimistes pargist?
Uued registreerimised on teatud perioodi juurdekasv. Sõidukipark hõlmab ka varasematel aastatel müüdud autosid, mis jätkuvalt sõidavad. Elektrifitseeritud uute autode suurem osakaal kandub seetõttu teeninduse kliendibaasi järk-järgult.
Uute sõiduautode registreerimised
Osakaal uutes registreerimistes 2026. aasta jaanuaris–septembris, allikas: ACEA, 2026. aasta septembri registreerimiste ülevaade. Riiklikud osakaalud on arvutatud registreerimiste arvust.
| Turg | BEV | PHEV | HEV |
|---|---|---|---|
| EL | 22,7% | 10,1% | 36,3% |
| Taani | 81,7% | 0,5% | 10,8% |
| Rootsi | 42,9% | 23,9% | 7,7% |
| Holland | 41,2% | 22,4% | 27,7% |
| Belgia | 39,1% | 5,9% | 11,4% |
| Saksamaa | 27,2% | 11,1% | 28,5% |
| Prantsusmaa | 31,4% | 5,8% | 43,3% |
| Tšehhi | 7,4% | 5,1% | 24,5% |
Absoluutarvudes lisandus ELis 2026. aasta jaanuaris–septembris ACEA andmetel 1 931 465 uut BEV-i, 860 257 PHEV-i ja 3 090 530 HEV-i. Kolme aastaga nihkub pargi elektrifitseeritud koosseis enamikul turgudel märgatavalt. Kõige kiiremini seal, kus elektrifitseeritud autod juba täna registreerimistes domineerivad. See tuleneb kahe tabeli erinevusest, tegemist ei ole ametliku prognoosiga.
Uuemad riiklikud andmed kinnitavad nihet. Saksa ameti KBA andmetel moodustasid 1. jaanuaril 2026 BEV-id 4,1% Saksamaa sõiduautopargist (2 034 260 autot) ja pistikhübriidid 2,3%. 2024. aastal oli see ACEA andmetel 3,3% ja 2,0%.
Muutust tunnevad esimesena volitatud töökojad. Saksamaa 2025. aasta andmete järgi tegid margiteenindused 86% alla kolme aasta vanuste autode hooldusest. Kuue- ja enama aasta vanuste autode puhul langes 56% hooldusest sõltumatutele töökodadele ja 39% margiteenindustele. Elektrifitseeritud autod on pargis valdavalt noored, nii et sõltumatutesse töökodadesse jõuavad need suuremal arvul mõneaastase viivitusega. Sisepõlemismootoriga autode jaoks vajavad võimsust aga mõlemat tüüpi ettevõtted ka lähiaastatel.
Kuidas muutub teeninduse töökäskude koosseis?
Elektrifitseerimine ei vähenda teenindustööd ühtlaselt. Mõned korralised toimingud kaovad, teised jäävad ja osa tööst nihkub vahetustelt diagnostikale.
| Valdkond | BEV | PHEV ja HEV | Mõju igapäevatööle |
|---|---|---|---|
| Sisepõlemismootor | Ilma mootoriõli ja süüteküünalde vahetuse ning väljalaskesüsteemi remondita | Mootori hooldus jääb alles vastavalt hooldusplaanile | Teeninduspakkumine jaguneb jõuallika järgi. |
| Pidurid | Rekuperatsioon vähendab hõõrdpidurite kasutamist | Rekuperatsioon sõltuvalt konstruktsioonist ja sõidurežiimist | Klotsid kuluvad vähem, kuid kettad võivad korrodeeruda ja mehhanismid kinni jääda. |
| Rehvid ja veermik | Kulumist mõjutavad auto mass, sillutus ja sõiduviis | Sama hindamine konkreetse variandi järgi | Rehvid valitakse auto kinnitatud parameetrite, mitte jõuallika tüübi järgi. |
| Diagnostika | Ajam, aku, laadimine, soojusjuhtimine | Lisaks koostoime sisepõlemismootoriga | Töökäsk vajab diagnostikaaega, tehnilist teavet ja ligipääsu auto süsteemidele. |
Universaalne protsent elektriautode suurema rehvikulu kohta plaani ei sobi. Mass, sõidustiil, sillutus ja rehvide tüüp mõjuvad koos. Hooajalise võimsuse ja rehvilao planeerimiseks on rohkem väärt oma vahetusstatistika mudelite kaupa.
Sarnane autoklass, erinev töö
Erinevust näitab hästi Volkswagen Golf. Golf VII 2.0 TDI võimsusega 110 kW (toodetud 2013–2019) toob tööd diiselmootori ja selle lisaseadmete ümber. Golf GTE-l (2014–2018, süsteemi võimsus 150 kW) on nii sisepõlemismootor kui ka välise laadimisega elektriajam. Volkswagen ID.3-l on 150 kW elektrimootor, mis veab tagarattaid, ja aku kasuliku mahutavusega 58 kWh (Pro Performance) või 77 kWh (Pro S). Töökoja tähelepanu nihkub selle puhul ajamile, laadimisele ja soojusjuhtimisele.
Sama suurusega autodele ei saa seetõttu määrata üht hoolduspaketti. Pistikhübriidi puhul ei tühista lisaks sisepõlemismootori väike läbisõit selle hoolduse ajalisi intervalle.
Millist koolitust ja varustust töökoda vajab?
Elektriauto rehvivahetus ja sekkumine selle kõrgepingesüsteemi on kaks erinevat töömahtu. Töökoda peab selgelt määrama, millised tehnikud tohivad teha milliseid toiminguid ja kuidas töökäsk spetsialistile üle antakse.
Näide Tšehhist on 2022. aasta detsembrist kehtiv kvalifikatsioonistandard 26-095-H. See hõlmab auto pingevabaks tegemist, selle kontrollimist mõõtmisega, kaitset pinge taastumise eest, isolatsioonitakistuse mõõtmist ja seeriadiagnostikat. Eksami varustusena nimetab see kaitsevahendeid, ajakohast tehnilist dokumentatsiooni, diagnostikat ja mõõteseadmeid. Kvalifikatsiooni- ja ohutusnõuded sõltuvad igas riigis kohalikest õigusaktidest ja tootja juhistest. Üle Euroopa tegutseva teenindusvõrgu jaoks kehtib sama tegevuspõhimõte: iga töö liigi juurde kuuluvad volitatud inimesed, varustus ja protseduur.
Investeering peaks katma kogu tööprotsessi:
- Tehniline teave ja diagnostika: konkreetse mudeli protseduurid ja võimalus teha ettenähtud teste.
- Mõõte- ja kaitsevarustus: lubatud tööde ulatuse järgi, sealhulgas selle regulaarne kontroll.
- Töökoht ja käsitsemine: paigutus tehtavate toimingute järgi, eriti kui töökoda kavandab veoaku eemaldamist.
- Asendatavus: igas vahetuses vähemalt kaks kõrgepingepädevusega inimest, et töökäsud ei sõltuks ühest spetsialistist.
Veoakusid ei pea iga töökoda seestpoolt remontima. Tavahoolduse ja diagnostikaga saab hakkama oma töökoda. Aku spetsiaalse remondi saab üle anda partnertöökojale.
Kuidas planeerida võimsust ja varuosade ladu?
Võimsust on hea jälgida nii jõuallika tüübi kui ka töö liigi järgi. Elektrifitseeritud autode koguarv varjab erinevuse hooajalise rehvivahetuse ja juhusliku laadimisrikke otsimise vahel.
| Olukord ettevõttes | Võimsuse ja koolituse prioriteet | Lao prioriteet |
|---|---|---|
| Ülekaalus sisepõlemismootoriga autod, elektrifitseeritud töökäske tuleb üksikult | Ohutu vastuvõtt, piiritletud pädevused ja tee spetsiaalse remondi üleandmiseks | Laovarud praeguse kasutuse järgi; elektriajami kalleid varuosi tellida töökäsu jaoks. |
| BEV-ide ja hübriidide korraline hooldus | Koolitatud tehnikute asendatavus, diagnostika ja planeerimine spetsialiseerumise järgi | Varuosad ajamivariantide kaupa eristatuna, kasutuse ja tarneaegade jälgimine. |
| Spetsialiseerumine elektriajamile ja keerulisematele remonditöödele | Varustatud töökoht, sügavam diagnostika ja tööetappide järgnevus | Konkreetsete remonditööde jaoks broneeritud varuosad; kiirelt liikuvad artiklid kallitest koostudest eraldi. |
Lisaks müüdud tundidele tuleb jälgida ka töötatud diagnostikaaega, varuosade ootamist ja sama rikkega korduvaid külastusi. Vastasel juhul varjab kasvav töökäskude arv spetsialisti blokeeritud võimsust. Omneticu Time-keeping kirjutab töötatud aja otse töökäsule ja selle ridadele. Nii on näha, kas müüdud tunnid vastavad töötatud tundidele ja kui rakendatud on üksikud tehnikud ja filiaalid.
Laos kasvab varuosade täpse identifitseerimise tähtsus. Juba sisepõlemismootoriga autode puhul, mis moodustavad täna enamiku töökäskudest, on variante palju. Moderniseeritud kolmanda põlvkonna Škoda Octavial (2017) oli neli TSI bensiinimootorit, neli TDI diiselmootorit ja üks CNG-mootor võimsusega 63–135 kW ning manuaalkäigukasti või DSG-käigukastiga. Renault Clio IV (2012–2019) pakkus 90 hj kolmesilindrilist bensiinimootorit 0.9 TCe ja diiselmootorit 1.5 dCi versioonides 75, 90 ja 110 hj. Elektrifitseeritud variandid lisavad veel erinevaid pidurite, jahutuse ja elektrisüsteemi komponente. Veoakud ja kallid jõuelektroonika osad ei tohi laos seista „igaks juhuks“, nende ost kuulub alles kinnitatud remondi juurde. Omneticu Warehouse broneerib varuosad avatud teeninduse töökäskudele, vabastab need töökäsu muutmisel või tühistamisel ning aitab ABC-analüüsi ning iga lao miinimumide ja maksimumidega leida liikumatuid varuosi.
Millele tähelepanu pöörata
- Töökoja planeerimine uute registreerimiste järgi. Need näitavad muutuse suunda, mitte teeninduskülastuste tänast koosseisu.
- Kattuvate kategooriate liitmine. KBA märgib 1. jaanuari 2026 seisuga hübriidide koguosakaaluks 8,8% ja pistikhübriidid (2,3%) on selle osa. Kes liidab mõlemad arvud, arvestab PHEV-e kaks korda. Võrrelda saab ainult sama sisuga kategooriaid.
- Elektrifitseeritud töökäsu segiajamine kõrgepingetööga. Toimingu ulatus ja tehniku pädevus peavad omavahel klappima.
- Diagnostika ainult veamälu põhjal. Laadimise või soojusjuhtimise probleemide korral tuleb kirja panna ka tingimused, milles rike tekkis.
- Sisepõlemismootoriga autode laovarude enneaegne kaotamine. Bensiini- ja diiselautod moodustasid 2024. aastal kokku 87,6% ELi pargist ja tekitavad jätkuvalt suurema osa hooldus- ja remondinõudlusest.
Omnetic seob töökäsu, võimsuse ja varuosad
Segatöökojas ei piisa vabade kohtade planeerimisest. Remondiaeg sõltub töö mahukusest, sellest, milline tehnik tohib autol töötada, ja varuosade saadavusest. Kui need andmed on eraldi tabelites ja süsteemides, peab keegi iga muudatuse käsitsi üle kandma.
Omnetic käitab kõiki mooduleid sõiduki, kliendi, töökäskude ja raha ühise kirje peal moodulis DMS Core, nii et andmeid ei kirjutata moodulite vahel ümber.
- Planner pakub remondiaja välja töö mahukuse, vajaliku spetsialiseerumise ja töökoja tegeliku võimsuse järgi. See määrab töö tehnikutele pädevuste ja saadavuse järgi, arvestab laos olevate varuosadega ning kohandab plaani viivituse, puudumise või töökäsu muutumise korral. Plaani üle otsustab töökoja meister.
- Workshop ja Warehouse hoiavad töökäsu ja varuosad koos: elektriauto remondiks broneeritud varuosa on näha nii töökäsu juures kui ka laokaardil filiaalide üleselt.
- Järkjärguline juurutamine: Omneticu kasutamist saab alustada ühest moodulist ja lisada teisi hiljem. Olemasolevad süsteemid, näiteks tootja portaal või raamatupidamistarkvara, ühendatakse avatud platvormi kaudu.
Leppige kokku Omneticu demo ja vaadake läbi segatöökoja planeerimine ning töökäskude seos laoga.
Seotud artiklid
- Autopargi keskmine vanus Euroopas: ELi riikide võrdlus ja mõju teenindusele ning varuosadele
- Töökoja tööde planeerimine: kuidas planeerida ümber viivituse, tehniku puudumise ja puuduvate varuosade korral
- Tehnoülevaatuse muudatused ELis: seis novembris 2026 ja võimalik mõju töökodadele ning edasimüüjatele
KKK
Kas töökoda vajab laadijat iga töökoha juures?
Ei. Laadimiskohtade arv sõltub remonditööde koosseisust, diagnostika käigust ja autode üleandmisest klientidele. Töökoda peaks olema korraldatud nii, et laetav auto ei blokeeriks remondikohta.
Milline info aitab laadimisrikkega auto vastuvõtul?
Laadimise tüüp, koht, kus probleem ilmnes, kasutatud kaabel, auto teated ja katkestuse asjaolud. Veateate foto jäädvustab rikke, mis töökoja külastuse ajal ei pruugi ilmneda.
Kas aku laetuse näit on sama mis selle tervislik seisund?
Ei. Laetuse tase (SoC) kirjeldab hetkel salvestatud energiat, tervislik seisund (SoH) aku seisukorda. Kasutatud elektriauto kokkuostul on kaalu diagnostikaväljundil, kus on märgitud mõõtmise meetod ja tingimused, mitte ekraanil oleva sõiduulatuse fotol.
Allikad
- https://www.acea.auto/files/ACEA_Report-%E2%80%93-Vehicles_on_European_roads_2026.pdf
- https://www.acea.auto/files/Press_release_car_registrations_September_2026.pdf
- Kraftfahrt-Bundesamt: Der Fahrzeugbestand am 1. Januar 2026 (pressiteade nr 9/2026)
- https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-2004/hodnotici-standard
- https://www.volkswagen-newsroom.com/en/vehicle-data-golf-7-profile-20039
- https://uploads.vw-mms.de/system/production/files/vwn/016/185/file/a22d2c891d2a3fb4edb2510a8cb63b4aef305cb0/The_new_ID_3_-_International_Media_Drive.pdf?1595402445=
- https://cdn.skoda-storyboard.com/2017/02/170207-%C5%A0KODA-OCTAVIA-Press-Kit.pdf
- https://imprensa.renaultgroup.com/historia-do-renault-clio/?lang=por
- https://www.omnetic.com/ee/dms-core
- https://www.omnetic.com/ee/tookoda
- https://www.omnetic.com/ee/planeerija
- https://www.omnetic.com/ee/ladu
- https://www.omnetic.com/ee/tooaja-arvestus
- https://www.omnetic.com/ee/kkk
- https://www.kfz-sh.de/fileadmin/user_upload/weitere_Fotos/DATreport2026.pdf