Badania i raporty
Samochody elektryczne w parku samochodowym UE: udział BEV i hybryd oraz zmiany dla serwisów
Udział BEV, PHEV i hybryd w parku samochodowym UE i w nowych rejestracjach według ACEA. Co oznacza dla szkoleń, wyposażenia warsztatu i magazynu części.

Najważniejsze wnioski
- Według ACEA samochody elektryczne zasilane z akumulatora (BEV) stanowiły w 2024 r. 2,3% parku samochodów osobowych UE, hybrydy plug-in (PHEV) 1,4%, a hybrydy bez ładowania z zewnątrz (HEV) 5,0%. Z około 256 mln samochodów daje to orientacyjnie 5,9 mln BEV.
- W nowych rejestracjach w UE za styczeń–wrzesień 2026 r. udziały tych samych kategorii osiągnęły według ACEA 22,7%, 10,1% i 36,3%. Struktura zleceń w warsztacie zmienia się więc wolniej niż oferta w salonach.
- Różnice między krajami są duże. W parku samochodów osobowych za 2024 r. BEV miały udział 12,1% w Danii, 3,3% w Niemczech i 0,5% w Czechach (ACEA).
- BEV odbierają warsztatowi obsługę silnika spalinowego i dokładają diagnostykę napędu, akumulatora i ładowania. PHEV i HEV zachowują obsługę silnika, a układ elektryczny mają dodatkowo.
- Kompetencji i wyposażenia do pracy przy wysokim napięciu potrzebuje także warsztat, do którego samochody zelektryfikowane trafiają tylko pojedynczo. Drogie części, takie jak akumulator trakcyjny, zamawia się dopiero do potwierdzonej naprawy.
Samochody elektryczne w parku samochodowym zmieniają pracę serwisów inaczej i wolniej, niż sugeruje ich rosnący udział w salonach. Statystyka sprzedaży pokazuje, jakich samochodów przybywa. Struktura całego parku pokazuje, co przyjeżdża dziś na obsługę i naprawy. Kierownik serwisu potrzebuje obu perspektyw: parku dla dzisiejszej zdolności produkcyjnej, nowych rejestracji dla szkoleń i wyposażenia na kolejne lata. Samochody elektryczne zasilane z akumulatora trzeba przy tym oddzielić od hybryd, ponieważ wnoszą do warsztatu inną pracę.
Co BEV, PHEV i HEV oznaczają dla serwisu?
Pod wspólnym określeniem samochodów zelektryfikowanych kryją się różne napędy. Ich udziałów nie da się więc po prostu przeliczyć na zlecenia dla mechanika z uprawnieniami do pracy przy wysokim napięciu.
| Kategoria | Napęd i ładowanie | Co oznacza dla warsztatu |
|---|---|---|
| BEV – samochód elektryczny zasilany z akumulatora | Napęd elektryczny, akumulator trakcyjny ładowany z zewnątrz | Odpadają czynności związane z silnikiem spalinowym. Zostają zawieszenie, opony, hamulce i klimatyzacja. Przybywa diagnostyki napędu elektrycznego i ładowania. |
| PHEV – hybryda plug-in | Silnik spalinowy i napęd elektryczny, ładowanie z zewnątrz | Serwis musi opanować oba układy i ich wzajemną komunikację. |
| HEV – hybryda bez ładowania z zewnątrz | Silnik spalinowy uzupełniony napędem elektrycznym | Obsługa silnika spalinowego pozostaje. Zakres prac elektrycznych zależy od konstrukcji konkretnego układu. |
Samo określenie „hybryda” nie wystarcza do zamówienia części ani do przydzielenia pracy. Dokładną wersję napędu trzeba znać już przy przyjęciu samochodu. W przeciwnym razie zlecenie trafi do mechanika bez odpowiednich kompetencji albo zostanie do niego zamówiona niewłaściwa część.
W Omneticu moduł Workshop prowadzi zlecenie od oferty przez przyjęcie samochodu, części i planowanie aż po fakturowanie. Dane o pojeździe i napędzie pozostają więc przy tym samym zleceniu, gdy doradca serwisowy przekazuje je magazynowi i warsztatowi. Pozycje można podzielić między klienta, gwarancję i ubezpieczyciela, zarówno w serwisie autoryzowanym, jak i niezależnym.
Jaki udział mają samochody elektryczne w parku samochodowym UE?
W UE jeździło w 2024 r. według raportu ACEA Vehicles on European roads 2026 około 256 mln samochodów osobowych. Samochody benzynowe stanowiły 49,2% parku, a wysokoprężne 38,4%. Napędy zelektryfikowane miały więc łącznie mniej niż jedną dziesiątą parku. Orientacyjnie chodzi o 5,9 mln BEV, 3,6 mln PHEV i 12,8 mln HEV. Podstawę popytu serwisowego nadal tworzą samochody z silnikiem spalinowym.
Park samochodów osobowych: UE i wybrane kraje
Udział w parku samochodów osobowych za 2024 r., źródło: ACEA Vehicles on European roads 2026.
| Rynek | BEV | PHEV | HEV |
|---|---|---|---|
| UE | 2,3% | 1,4% | 5,0% |
| Dania | 12,1% | 4,5% | 1,8% |
| Szwecja | 7,2% | 6,3% | 4,2% |
| Holandia | 6,1% | 4,1% | 7,4% |
| Belgia | 5,1% | 5,5% | 3,2% |
| Niemcy | 3,3% | 2,0% | 5,2% |
| Francja | 2,8% | 1,8% | 5,8% |
| Czechy | 0,5% | 0,3% | 0,2% |
Dla sieci serwisowej wynika z tego inna kolejność inwestycji w zależności od rynku. Oddział w Danii potrzebuje szerszego przygotowania na BEV niż serwis, do którego przyjeżdżają głównie samochody spalinowe. W Belgii i Szwecji dużą część zelektryfikowanego parku stanowią hybrydy plug-in. Warsztat musi tam więc radzić sobie z napędem elektrycznym i silnikiem spalinowym w jednym samochodzie.
Udział samochodów elektrycznych wiąże się z wiekiem parku. W Danii przeciętny samochód osobowy miał w 2024 r. 9,8 roku, w Czechach 16,5 roku, a w UE 12,7 roku (ACEA). Tam, gdzie park jest starszy, elektryfikacja trafia do warsztatów później. Wiek parku w poszczególnych krajach szczegółowo omawia artykuł Średni wiek samochodów w Europie.
Duże różnice występują też w obrębie jednego kraju. Profil marek, udział klientów flotowych i wiek przyjmowanych samochodów mogą wyraźnie oddalić lokalny serwis od średniej krajowej. Statystyka krajowa wskazuje kierunek. Zdolność produkcyjną własnego warsztatu trzeba podzielić według struktury jego zleceń.
Dlaczego udział w nowych rejestracjach różni się od parku?
Nowe rejestracje to przyrost w określonym okresie. Park samochodowy obejmuje także samochody sprzedane w poprzednich latach, które nadal jeżdżą. Większy udział zelektryfikowanych nowości przenosi się więc do bazy klientów serwisu stopniowo.
Nowe rejestracje samochodów osobowych
Udział w nowych rejestracjach za styczeń–wrzesień 2026 r., źródło: ACEA, zestawienie rejestracji za wrzesień 2026 r. Udziały krajowe obliczono z liczby rejestracji.
| Rynek | BEV | PHEV | HEV |
|---|---|---|---|
| UE | 22,7% | 10,1% | 36,3% |
| Dania | 81,7% | 0,5% | 10,8% |
| Szwecja | 42,9% | 23,9% | 7,7% |
| Holandia | 41,2% | 22,4% | 27,7% |
| Belgia | 39,1% | 5,9% | 11,4% |
| Niemcy | 27,2% | 11,1% | 28,5% |
| Francja | 31,4% | 5,8% | 43,3% |
| Czechy | 7,4% | 5,1% | 24,5% |
W liczbach bezwzględnych w UE za styczeń–wrzesień 2026 r. przybyło według ACEA 1 931 465 nowych BEV, 860 257 PHEV i 3 090 530 HEV. W ciągu trzech lat zelektryfikowana struktura parku na większości rynków wyraźnie się przesunie. Najszybciej tam, gdzie samochody zelektryfikowane już dziś przeważają w rejestracjach. Wynika to z różnicy między obiema tabelami, nie jest to oficjalna prognoza.
Nowsze dane krajowe potwierdzają to przesunięcie. Według niemieckiego urzędu KBA na 1 stycznia 2026 r. BEV stanowiły 4,1% niemieckiego parku samochodów osobowych (2 034 260 samochodów), a hybrydy plug-in 2,3%. Za 2024 r. według ACEA było to 3,3% i 2,0%.
Zmianę najpierw odczują serwisy autoryzowane. Według niemieckich danych za 2025 r. serwisy autoryzowane wykonywały 86% obsługi samochodów młodszych niż trzy lata. W przypadku samochodów sześcioletnich i starszych 56% obsługi przypadało na warsztaty niezależne, a 39% na serwisy autoryzowane. Samochody zelektryfikowane są w parku przeważnie młode, więc do warsztatów niezależnych trafią w większej liczbie z kilkuletnim opóźnieniem. Zdolności produkcyjnej dla samochodów spalinowych oba rodzaje serwisów będą jednak potrzebować także w kolejnych latach.
Jak zmieni się struktura zleceń serwisowych?
Elektryfikacja nie ujmuje pracy serwisowej równomiernie. Niektóre regularne czynności znikają, inne pozostają, a część pracy przesuwa się od wymian do diagnostyki.
| Obszar | BEV | PHEV i HEV | Wpływ na pracę serwisu |
|---|---|---|---|
| Silnik spalinowy | Bez wymiany oleju silnikowego, świec zapłonowych i napraw układu wydechowego | Obsługa silnika pozostaje zgodnie z planem serwisowym | Oferta serwisowa dzieli się według napędu. |
| Hamulce | Rekuperacja ogranicza używanie hamulców ciernych | Rekuperacja zależnie od konstrukcji i trybu jazdy | Klocki zużywają się mniej, ale tarcze mogą korodować, a mechanizmy się zapiekać. |
| Opony i zawieszenie | Na zużycie wpływają masa samochodu, geometria i styl jazdy | Taka sama ocena według konkretnej wersji | Opony dobiera się według homologowanych parametrów samochodu, a nie według rodzaju napędu. |
| Diagnostyka | Napęd, akumulator, ładowanie, zarządzanie temperaturą | Dodatkowo współdziałanie z silnikiem spalinowym | Zlecenie wymaga czasu na diagnostykę, informacji technicznych i dostępu do układów samochodu. |
Uniwersalny procent wyższego zużycia opon w samochodach elektrycznych nie nadaje się do planu. Masa, styl jazdy, geometria i rodzaj opon działają łącznie. Do planowania sezonowej zdolności produkcyjnej i magazynu opon większą wartość ma własna statystyka wymian według modeli.
Podobna klasa samochodu, inna praca
Różnicę dobrze pokazuje Volkswagen Golf. Golf VII 2.0 TDI o mocy 110 kW (produkcja 2013–2019) przynosi pracę związaną z silnikiem wysokoprężnym i jego osprzętem. Golf GTE (2014–2018, moc systemowa 150 kW) ma silnik spalinowy i napęd elektryczny z ładowaniem z zewnątrz. Volkswagen ID.3 ma silnik elektryczny o mocy 150 kW napędzający tylne koła i akumulator o pojemności użytkowej 58 kWh (Pro Performance) lub 77 kWh (Pro S). Uwaga warsztatu przesuwa się w jego przypadku na napęd, ładowanie i zarządzanie temperaturą.
Samochodom tej samej wielkości nie da się więc przypisać jednego pakietu serwisowego. W hybrydzie plug-in niski przebieg na silniku spalinowym nie znosi ponadto czasowych interwałów jego obsługi.
Jakich szkoleń i wyposażenia potrzebuje warsztat?
Wymiana opon w samochodzie elektrycznym i ingerencja w jego instalację wysokiego napięcia to dwa różne zakresy pracy. Serwis musi jasno określić, którzy mechanicy mogą wykonywać które czynności i jak zlecenie przekazuje się specjaliście.
Przykładem z Czech jest standard kwalifikacyjny 26-095-H obowiązujący od grudnia 2022 r. Obejmuje odłączenie napięcia w samochodzie, sprawdzenie stanu beznapięciowego pomiarem, zabezpieczenie przed ponownym załączeniem napięcia, pomiar rezystancji izolacji i diagnostykę seryjną. W wyposażeniu do egzaminu wymienia środki ochronne, aktualną dokumentację techniczną, diagnostykę i aparaturę pomiarową. Wymagania kwalifikacyjne i bezpieczeństwa w każdym kraju wynikają z lokalnych przepisów i zaleceń producenta. Dla sieci serwisowej działającej w całej Europie obowiązuje ta sama zasada operacyjna: do każdego rodzaju pracy należą uprawnione osoby, wyposażenie i procedura.
Inwestycja powinna obejmować cały proces pracy:
- Informacje techniczne i diagnostyka: procedury dla konkretnego modelu i możliwość wykonania wymaganych testów.
- Wyposażenie pomiarowe i ochronne: zgodnie z zakresem dozwolonych prac, łącznie z jego regularną kontrolą.
- Stanowisko i manipulacja: organizacja odpowiednia do wykonywanych czynności, zwłaszcza gdy serwis planuje demontaż akumulatora trakcyjnego.
- Zastępowalność: na każdej zmianie co najmniej dwie osoby z kompetencjami do pracy przy wysokim napięciu, aby zlecenia nie zależały od jednego specjalisty.
Nie każdy serwis musi naprawiać akumulatory trakcyjne we własnym zakresie. Bieżącą obsługę i diagnostykę wykona własny warsztat. Specjalistyczną naprawę akumulatora można przekazać zakładowi partnerskiemu.
Jak planować zdolność produkcyjną i magazyn części?
Zdolność produkcyjną warto śledzić według rodzaju napędu i rodzaju pracy. Łączna liczba samochodów zelektryfikowanych ukryje różnicę między sezonową wymianą opon a szukaniem sporadycznej usterki ładowania.
| Sytuacja serwisu | Priorytet zdolności produkcyjnej i szkoleń | Priorytet magazynu |
|---|---|---|
| Przewaga samochodów spalinowych, zlecenia na samochody zelektryfikowane trafiają się pojedynczo | Bezpieczne przyjęcie, określone kompetencje i ścieżka przekazania specjalistycznej naprawy | Zapasy według bieżącego zużycia; drogie części do napędu elektrycznego zamawiać pod zlecenie. |
| Regularna obsługa BEV i hybryd | Zastępowalność przeszkolonych mechaników, diagnostyka i planowanie według specjalizacji | Części rozróżnione według wersji napędu, śledzenie zużycia i czasu dostaw. |
| Specjalizacja w napędzie elektrycznym i bardziej złożonych naprawach | Wyposażone stanowisko, pogłębiona diagnostyka i ciągłość kolejnych etapów pracy | Części rezerwowane do konkretnych napraw; pozycje szybko rotujące oddzielone od kosztownych zespołów. |
Oprócz sprzedanych godzin trzeba śledzić także przepracowany czas diagnostyki, oczekiwanie na części i powtórne wizyty z tą samą usterką. W przeciwnym razie rosnąca liczba zleceń ukryje zablokowaną zdolność produkcyjną specjalisty. Time-keeping w Omneticu zapisuje przepracowany czas bezpośrednio na zleceniu i jego pozycjach. Widać więc, czy sprzedane godziny odpowiadają przepracowanym i jakie jest wykorzystanie poszczególnych mechaników i oddziałów.
W magazynie rośnie znaczenie dokładnej identyfikacji części. Już w samochodach spalinowych, które dziś stanowią większość zleceń, wersji jest wiele. Zmodernizowana Škoda Octavia trzeciej generacji (2017) miała cztery silniki benzynowe TSI, cztery wysokoprężne TDI i jeden na CNG o mocy 63–135 kW, z manualną skrzynią biegów lub skrzynią DSG. Renault Clio IV (2012–2019) oferowało benzynowy trzycylindrowy silnik 0.9 TCe o mocy 90 KM i silnik wysokoprężny 1.5 dCi w wersjach 75, 90 i 110 KM. Wersje zelektryfikowane dodają kolejne odmienne podzespoły hamulcowe, chłodzące i elektryczne. Akumulatory trakcyjne i drogie podzespoły elektroniki mocy nie powinny leżeć w magazynie „na wszelki wypadek”, ich zakup należy dopiero do potwierdzonej naprawy. Warehouse w Omneticu rezerwuje części dla otwartych zleceń serwisowych, przy zmianie lub anulowaniu zlecenia je zwalnia, a dzięki analizie ABC z minimami i maksimami dla każdego magazynu pomaga znaleźć części niechodliwe.
Na co uważać
- Planowanie warsztatu według nowych rejestracji. Pokazują one kierunek zmiany, a nie dzisiejszą strukturę wizyt serwisowych.
- Sumowanie nakładających się kategorii. KBA podaje na 1 stycznia 2026 r. hybrydy łącznie z udziałem 8,8%, a hybrydy plug-in (2,3%) są ich częścią. Kto zsumuje obie liczby, policzy PHEV dwa razy. Porównywać można tylko kategorie o tej samej zawartości.
- Mylenie zlecenia na samochód zelektryfikowany z pracą przy wysokim napięciu. Zakres czynności i kompetencje mechanika muszą do siebie pasować.
- Diagnostyka tylko na podstawie pamięci usterek. Przy problemach z ładowaniem lub zarządzaniem temperaturą trzeba zapisać także warunki, w jakich usterka wystąpiła.
- Przedwczesna likwidacja zapasów do samochodów spalinowych. Samochody benzynowe i wysokoprężne stanowiły w 2024 r. łącznie 87,6% parku UE i nadal generują większość popytu na obsługę i naprawy.
Omnetic łączy zlecenie, zdolność produkcyjną i części
W warsztacie obsługującym różne napędy nie wystarczy planować wolnych stanowisk. Termin naprawy zależy od pracochłonności, od tego, który mechanik może pracować przy samochodzie, i od dostępności części. Gdy te dane leżą w oddzielnych arkuszach i systemach, każdą zmianę ktoś musi przenieść ręcznie.
Omnetic obsługuje wszystkie moduły na jednym wspólnym rekordzie pojazdu, klienta, zleceń i płatności w DMS Core, więc danych nie trzeba przepisywać między modułami.
- Planner proponuje termin naprawy według pracochłonności, wymaganej specjalizacji i faktycznej zdolności produkcyjnej warsztatu. Przydziela pracę mechanikom według kompetencji i dostępności, uwzględnia części w magazynie, a przy opóźnieniu, nieobecności lub zmianie zlecenia dostosowuje plan. O planie decyduje kierownik warsztatu.
- Workshop i Warehouse utrzymują zlecenie i części razem: część zarezerwowana do naprawy samochodu elektrycznego jest widoczna przy zleceniu i na kartotece magazynowej we wszystkich oddziałach.
- Stopniowe wdrożenie: Omnetic można zacząć używać od jednego modułu i później dodać kolejne. Istniejące systemy, na przykład portal producenta lub oprogramowanie księgowe, podłącza się przez otwartą platformę.
Można umówić prezentację Omneticu i prześledzić planowanie warsztatu obsługującego różne napędy oraz powiązanie zleceń z magazynem.
Powiązane artykuły
- Średni wiek samochodów w Europie: porównanie krajów UE i skutki dla serwisu i części
- Planowanie pracy warsztatu: jak przeplanować przy opóźnieniu, nieobecności mechanika i brakujących częściach
- Zmiany badań technicznych w UE: stan na listopad 2026 r. i możliwy wpływ na serwisy i dealerów
FAQ
Czy serwis potrzebuje ładowarki przy każdym stanowisku?
Nie. Liczba punktów ładowania zależy od struktury napraw, przebiegu diagnostyki i wydawania samochodów klientom. Warsztat powinien być zorganizowany tak, aby ładowany samochód nie blokował stanowiska naprawczego.
Jakie informacje pomagają przy przyjęciu samochodu z usterką ładowania?
Rodzaj ładowania, miejsce, w którym wystąpił problem, użyty kabel, komunikaty samochodu i okoliczności przerwania ładowania. Zdjęcie komunikatu o błędzie utrwali usterkę, która podczas wizyty w serwisie może się nie ujawnić.
Czy poziom naładowania akumulatora to to samo co jego stan zdrowia?
Nie. Stan naładowania (SoC) opisuje aktualnie zgromadzoną energię, a stan zdrowia (SoH) kondycję akumulatora. Przy skupie używanego samochodu elektrycznego znaczenie ma wynik diagnostyki z podaną metodą i warunkami pomiaru, a nie zdjęcie zasięgu na wyświetlaczu.
Źródła
- https://www.acea.auto/files/ACEA_Report-%E2%80%93-Vehicles_on_European_roads_2026.pdf
- https://www.acea.auto/files/Press_release_car_registrations_September_2026.pdf
- Kraftfahrt-Bundesamt: Der Fahrzeugbestand am 1. Januar 2026 (komunikat prasowy nr 9/2026)
- https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-2004/hodnotici-standard
- https://www.volkswagen-newsroom.com/en/vehicle-data-golf-7-profile-20039
- https://uploads.vw-mms.de/system/production/files/vwn/016/185/file/a22d2c891d2a3fb4edb2510a8cb63b4aef305cb0/The_new_ID_3_-_International_Media_Drive.pdf?1595402445=
- https://cdn.skoda-storyboard.com/2017/02/170207-%C5%A0KODA-OCTAVIA-Press-Kit.pdf
- https://imprensa.renaultgroup.com/historia-do-renault-clio/?lang=por
- https://www.omnetic.com/pl/dms-core
- https://www.omnetic.com/pl/workshop
- https://www.omnetic.com/pl/planner
- https://www.omnetic.com/pl/warehouse
- https://www.omnetic.com/pl/time-keeping
- https://www.omnetic.com/pl/czeste-pytania
- https://www.kfz-sh.de/fileadmin/user_upload/weitere_Fotos/DATreport2026.pdf