Hoppa till innehållet
Forskning och rapporter

Forskning och rapporter

Elbilar i EU:s fordonspark: andelar för BEV och hybrider och förändringar för bilverkstäder

Andelar för BEV, laddhybrider och hybrider i EU:s fordonspark och nyregistreringar enligt ACEA. Betydelse för utbildning, utrustning, kapacitet och lager.

Viktigaste slutsatserna

  • Enligt ACEA utgjorde batterielbilar (BEV) 2,3 % av EU:s personbilspark 2024, laddhybrider (PHEV) 1,4 % och hybrider utan extern laddning (HEV) 5,0 %. Av cirka 256 miljoner bilar motsvarar det ungefär 5,9 miljoner BEV.
  • Bland nyregistreringarna i EU under januari–september 2026 nådde samma kategorier enligt ACEA andelar på 22,7 %, 10,1 % och 36,3 %. Sammansättningen av arbetsordrarna i verkstaden förändras därför långsammare än utbudet i bilhallarna.
  • Skillnaderna mellan länderna är stora. I personbilsparken 2024 hade BEV en andel på 12,1 % i Danmark, 3,3 % i Tyskland och 0,5 % i Tjeckien (ACEA).
  • BEV tar bort förbränningsmotorns underhåll från verkstaden och tillför diagnostik av drivlina, batteri och laddning. PHEV och HEV behåller motorunderhållet och har dessutom ett elsystem.
  • Kompetens och utrustning för arbete med högspänning behövs även i en verkstad dit elektrifierade bilar bara kommer enstaka gånger. Dyra delar, som drivbatteriet, ska beställas först när reparationen är bekräftad.

Elbilarna i fordonsparken förändrar bilverkstädernas arbete på ett annat sätt och långsammare än vad deras växande andel i bilhallarna antyder. Försäljningsstatistiken visar vilka bilar som tillkommer. Sammansättningen av hela fordonsparken visar vad som kommer in för underhåll och reparation i dag. Servicechefen behöver båda perspektiven: fordonsparken för dagens kapacitet, nyregistreringarna för utbildning och utrustning under de kommande åren. Batterielbilar måste samtidigt hållas isär från hybrider, eftersom de ger verkstaden ett annat slags arbete.

Vad betyder BEV, PHEV och HEV för verkstaden?

Bakom samlingsbeteckningen elektrifierade bilar döljer sig olika drivlinor. Deras andelar kan därför inte enkelt räknas om till arbetsordrar för en tekniker med högspänningsbehörighet.

Kategori Drivlina och laddning Vad det betyder för verkstaden
BEV – batterielbil Eldrift, drivbatteri som laddas externt Moment kopplade till förbränningsmotorn försvinner. Kvar blir chassi, däck, bromsar och luftkonditionering. Diagnostik av eldrift och laddning tillkommer.
PHEV – laddhybrid Förbränningsmotor och eldrift, extern laddning Verkstaden måste behärska båda systemen och samspelet mellan dem.
HEV – hybrid utan extern laddning Förbränningsmotor kompletterad med eldrift Underhållet av förbränningsmotorn finns kvar. Omfattningen av elarbetena avgörs av det aktuella systemets konstruktion.

Beteckningen ”hybrid” räcker inte i sig för att beställa reservdelar eller fördela arbetet. Den exakta drivlinevarianten behöver vara känd redan vid fordonsmottagningen. Annars hamnar arbetsordern hos en tekniker utan rätt kompetens, eller så beställs fel reservdel.

I Omnetic hanterar modulen Workshop arbetsordern från offert via fordonsmottagning, reservdelar och planering till fakturering. Uppgifterna om bilen och drivlinan följer därmed samma arbetsorder när servicerådgivaren lämnar över den till lagret och verkstaden. Posterna kan fördelas mellan kund, garanti och försäkringsbolag, både i auktoriserade och oberoende verkstäder.

Hur stora andelar har elbilarna i EU:s fordonspark?

Enligt ACEA:s rapport Vehicles on European roads 2026 fanns det 2024 cirka 256 miljoner personbilar i trafik i EU. Bensinbilar utgjorde 49,2 % av fordonsparken och dieselbilar 38,4 %. Elektrifierade drivlinor svarade alltså sammanlagt för mindre än en tiondel av fordonsparken. Ungefär rör det sig om 5,9 miljoner BEV, 3,6 miljoner PHEV och 12,8 miljoner HEV. Basen för efterfrågan på service utgörs fortfarande av bilar med förbränningsmotor.

Personbilsparken: EU och utvalda länder

Andel av personbilsparken 2024, källa: ACEA Vehicles on European roads 2026.

Marknad BEV PHEV HEV
EU 2,3 % 1,4 % 5,0 %
Danmark 12,1 % 4,5 % 1,8 %
Sverige 7,2 % 6,3 % 4,2 %
Nederländerna 6,1 % 4,1 % 7,4 %
Belgien 5,1 % 5,5 % 3,2 %
Tyskland 3,3 % 2,0 % 5,2 %
Frankrike 2,8 % 1,8 % 5,8 %
Tjeckien 0,5 % 0,3 % 0,2 %

För ett servicenät innebär det att investeringarna bör prioriteras olika beroende på marknad. En filial i Danmark behöver en bredare beredskap för BEV än en anläggning dit det främst kommer bilar med förbränningsmotor. I Belgien och Sverige utgör laddhybrider en stor del av den elektrifierade fordonsparken. Verkstaden måste där därför klara både eldrift och förbränningsmotor i samma bil.

Elbilarnas andel hänger ihop med fordonsparkens ålder. I Danmark var den genomsnittliga personbilen 9,8 år gammal 2024, i Tjeckien 16,5 år och i EU 12,7 år (ACEA). Där fordonsparken är äldre når elektrifieringen verkstäderna senare. Fordonsparkens ålder per land analyseras närmare i artikeln Bilparkens medelålder i Europa.

Stora skillnader förekommer även inom ett och samma land. Märkesinriktning, andel företagskunder och åldern på de bilar som tas emot kan få en lokal verkstad att avvika betydligt från det nationella genomsnittet. Den nationella statistiken visar riktningen. Den egna verkstadens kapacitet behöver fördelas utifrån sammansättningen av dess arbetsordrar.

Varför skiljer sig andelen bland nyregistreringarna från fordonsparken?

Nyregistreringarna är tillskottet under en viss period. Fordonsparken omfattar även bilar som sålts under tidigare år och som fortfarande är i trafik. En högre andel elektrifierade nya bilar förs därför över till verkstadens kundbas gradvis.

Nyregistreringar av personbilar

Andel av nyregistreringarna januari–september 2026, källa: ACEA, registreringsöversikt för september 2026. De nationella andelarna är beräknade utifrån antalet registreringar.

Marknad BEV PHEV HEV
EU 22,7 % 10,1 % 36,3 %
Danmark 81,7 % 0,5 % 10,8 %
Sverige 42,9 % 23,9 % 7,7 %
Nederländerna 41,2 % 22,4 % 27,7 %
Belgien 39,1 % 5,9 % 11,4 %
Tyskland 27,2 % 11,1 % 28,5 %
Frankrike 31,4 % 5,8 % 43,3 %
Tjeckien 7,4 % 5,1 % 24,5 %

I absoluta tal tillkom enligt ACEA 1 931 465 nya BEV, 860 257 PHEV och 3 090 530 HEV i EU under januari–september 2026. Inom tre år förskjuts den elektrifierade sammansättningen av fordonsparken märkbart på de flesta marknader. Snabbast där elektrifierade bilar redan i dag dominerar registreringarna. Det framgår av skillnaden mellan de två tabellerna; det är ingen officiell prognos.

Nyare nationella data bekräftar förskjutningen. Enligt den tyska myndigheten KBA utgjorde BEV per den 1 januari 2026 4,1 % av den tyska personbilsparken (2 034 260 bilar) och laddhybrider 2,3 %. För 2024 var siffrorna enligt ACEA 3,3 % och 2,0 %.

Förändringen märks först i de auktoriserade verkstäderna. Enligt tyska data för 2025 utförde märkesverkstäderna 86 % av underhållet av bilar yngre än tre år. För bilar som var sex år eller äldre stod oberoende verkstäder för 56 % av underhållet och märkesverkstäderna för 39 %. De elektrifierade bilarna i fordonsparken är till största delen unga, så de kommer till de oberoende verkstäderna i större antal först med några års fördröjning. Kapacitet för bilar med förbränningsmotor behöver dock båda verksamhetstyperna även under de kommande åren.

Hur förändras sammansättningen av arbetsordrarna?

Elektrifieringen minskar inte servicearbetet jämnt. Vissa återkommande moment försvinner, andra finns kvar och en del av arbetet förskjuts från byten till diagnostik.

Område BEV PHEV och HEV Påverkan på verksamheten
Förbränningsmotor Inga byten av motorolja eller tändstift och inga avgasreparationer Motorunderhållet följer serviceplanen Serviceerbjudandet delas upp efter drivlina.
Bromsar Regenerering begränsar användningen av friktionsbromsarna Regenerering beroende på konstruktion och körläge Beläggen slits mindre, men skivorna kan korrodera och mekanismerna kärva.
Däck och chassi Slitaget påverkas av bilens vikt, hjulinställning och körsätt Samma bedömning utifrån den aktuella varianten Däck väljs efter bilens godkända dimensioner, inte efter drivlina.
Diagnostik Drivlina, batteri, laddning, termisk styrning Dessutom samspelet med förbränningsmotorn Arbetsordern kräver diagnostiktid, teknisk information och åtkomst till bilens system.

En generell procentsats för högre däckförbrukning hos elbilar hör inte hemma i planeringen. Vikt, körstil, hjulinställning och däckens utförande samverkar. För planering av säsongskapacitet och däcklager är den egna statistiken över byten per modell mer värdefull.

Liknande bilklass, olika arbete

Skillnaden illustreras väl av Volkswagen Golf. Golf VII 2.0 TDI på 110 kW (tillverkad 2013–2019) ger arbete kring dieselmotorn och dess kringutrustning. Golf GTE (2014–2018, systemeffekt 150 kW) har både förbränningsmotor och eldrift med extern laddning. Volkswagen ID.3 har en elmotor på 150 kW som driver bakhjulen och ett batteri med en användbar kapacitet på 58 kWh (Pro Performance) eller 77 kWh (Pro S). Verkstadens fokus förskjuts där till drivlina, laddning och termisk styrning.

Bilar av samma storlek kan därför inte tilldelas ett och samma servicepaket. För en laddhybrid upphäver en låg körsträcka på förbränningsmotorn dessutom inte de tidsbaserade intervallerna för dess underhåll.

Vilken utbildning och utrustning behöver verkstaden?

Att byta däck på en elbil och att ingripa i dess högspänningssystem är två olika arbetsomfattningar. Verkstaden behöver tydligt fastställa vilka tekniker som får utföra vilka moment och hur arbetsordern lämnas över till en specialist.

Ett exempel från Tjeckien är kvalifikationsstandarden 26-095-H, som gäller sedan december 2022. Den omfattar att försätta bilen i spänningslöst tillstånd, verifiera detta genom mätning, skydda mot återinkoppling av spänningen, mäta isolationsresistansen och utföra seriediagnostik. Som utrustning för provet anges skyddsutrustning, aktuell teknisk dokumentation, diagnostik och mätinstrument. Kraven på kvalifikation och säkerhet följer i varje land de lokala föreskrifterna och tillverkarens anvisningar. För ett servicenät i hela Europa gäller samma operativa princip: till varje typ av arbete hör behöriga personer, utrustning och en rutin.

Investeringen bör täcka hela arbetsprocessen:

  • Teknisk information och diagnostik: rutiner för den aktuella modellen och möjlighet att utföra föreskrivna tester.
  • Mät- och skyddsutrustning: efter omfattningen av de tillåtna arbetena, inklusive regelbunden kontroll av utrustningen.
  • Arbetsplats och hantering: utformad efter de moment som utförs, särskilt när verkstaden planerar att demontera drivbatterier.
  • Ersättare: på varje skift minst två personer med högspänningskompetens, så att arbetsordrarna inte står still i väntan på en enda specialist.

Alla verkstäder behöver inte reparera drivbatterier invändigt. Löpande underhåll och diagnostik klarar den egna verkstaden. Specialiserad batterireparation kan lämnas över till en partnerverkstad.

Hur planerar man kapacitet och reservdelslager?

Kapaciteten bör följas upp både per drivlina och per typ av arbete. Det totala antalet elektrifierade bilar döljer skillnaden mellan ett säsongsbetonat däckbyte och felsökning av ett sporadiskt laddningsfel.

Verksamhetens situation Prioritet för kapacitet och utbildning Prioritet för lagret
Övervägande bilar med förbränningsmotor, elektrifierade arbetsordrar kommer in enstaka gånger Säker mottagning, avgränsade behörigheter och en väg för att lämna över specialiserade reparationer Lager efter nuvarande förbrukning; dyra delar för eldrift beställs per arbetsorder.
Regelbundet underhåll av BEV och hybrider Ersättare bland utbildade tekniker, diagnostik och planering efter specialisering Reservdelar åtskilda efter drivlinevariant, uppföljning av förbrukning och leveranstider.
Specialisering på eldrift och mer komplicerade reparationer Utrustad arbetsplats, fördjupad diagnostik och sammanhängande arbetssteg Reservdelar reserverade för specifika reparationer; snabbrörliga artiklar åtskilda från kostsamma enheter.

Utöver sålda timmar behöver man även följa upp utförd diagnostiktid, väntan på reservdelar och återkommande besök för samma fel. Annars döljer ett växande antal arbetsordrar att specialistens kapacitet är blockerad. Time-keeping i Omnetic registrerar utförd tid direkt på arbetsordern och dess poster. Det syns därmed om de sålda timmarna motsvarar de utförda och hur belagda de enskilda teknikerna och filialerna är.

I lagret ökar betydelsen av exakt identifiering av reservdelar. Redan bland bilarna med förbränningsmotor, som i dag utgör merparten av arbetsordrarna, finns många varianter. Den faceliftade Škoda Octavia av tredje generationen (2017) hade fyra TSI-bensinmotorer, fyra TDI-dieselmotorer och en motor för CNG med effekter på 63–135 kW samt manuell växellåda eller DSG-växellåda. Renault Clio IV (2012–2019) erbjöds med en trecylindrig bensinmotor 0.9 TCe på 90 hk och dieselmotorn 1.5 dCi i versioner med 75, 90 och 110 hk. Elektrifierade varianter tillför ytterligare avvikande komponenter för bromsar, kylning och elsystem. Drivbatterier och dyra kraftelektroniska delar ska inte ligga i lager ”för säkerhets skull”; de köps in först när reparationen är bekräftad. Warehouse i Omnetic reserverar reservdelar för öppna arbetsordrar, frigör dem när en arbetsorder ändras eller avbryts och hjälper med ABC-analys och min- och maxnivåer per lager till att hitta inkurans.

Vad man bör se upp med

  • Verkstadsplanering utifrån nyregistreringar. De visar förändringens riktning, inte dagens sammansättning av servicebesök.
  • Sammanräkning av överlappande kategorier. KBA anger per den 1 januari 2026 hybrider totalt med en andel på 8,8 %, och laddhybriderna (2,3 %) ingår i dem. Den som lägger ihop båda talen räknar PHEV två gånger. Endast kategorier med samma innehåll kan jämföras.
  • Att förväxla en elektrifierad arbetsorder med arbete på högspänning. Momentets omfattning och teknikerns kompetens måste stämma överens.
  • Diagnostik enbart utifrån felkodsminnet. Vid problem med laddning eller termisk styrning behöver även förhållandena då felet uppstod dokumenteras.
  • Att i förtid avveckla lager för bilar med förbränningsmotor. Bensin- och dieselbilar utgjorde 2024 tillsammans 87,6 % av EU:s fordonspark och står fortfarande för merparten av efterfrågan på underhåll och reparationer.

Omnetic kopplar ihop arbetsorder, kapacitet och reservdelar

I en blandad verkstad räcker det inte att planera lediga arbetsplatser. Tidpunkten för en reparation beror på arbetets svårighetsgrad, vilken tekniker som får arbeta på bilen och tillgången på reservdelar. När dessa uppgifter finns i separata kalkylblad och system måste någon föra över varje ändring manuellt.

Omnetic driver alla moduler utifrån ett gemensamt register över fordon, kund, arbetsordrar och pengar i DMS Core, så att data inte behöver skrivas in på nytt mellan modulerna.

  • Planner föreslår en tid för reparationen utifrån arbetets svårighetsgrad, nödvändig specialisering och verkstadens faktiska kapacitet. Arbetet fördelas till teknikerna efter kompetens och tillgänglighet, reservdelar i lager räknas in och planen justeras vid förseningar, frånvaro eller ändrade arbetsordrar. Beslutet om planen fattas av verkmästaren.
  • Workshop och Warehouse håller ihop arbetsorder och reservdelar: en reservdel som är reserverad för reparation av en elbil syns både i arbetsordern och på artikelkortet i alla filialer.
  • Stegvis införande: Omnetic kan börja användas med en modul och fler kan läggas till senare. Befintliga system, till exempel tillverkarens portal eller ekonomiprogrammet, ansluts via den öppna plattformen.

Boka en demo av Omnetic och gå igenom planeringen av en blandad verkstad och hur arbetsordrarna hänger ihop med lagret.

Relaterade artiklar

Vanliga frågor

Behöver verkstaden en laddare vid varje arbetsplats?

Nej. Antalet laddpunkter styrs av reparationernas sammansättning, hur diagnostiken går till och hur bilarna lämnas tillbaka till kunderna. Verkstaden bör vara organiserad så att en bil som laddas inte blockerar en arbetsplats för reparation.

Vilka uppgifter hjälper vid mottagningen av en bil med laddningsfel?

Typ av laddning, platsen där problemet uppstod, kabeln som användes, bilens meddelanden och omständigheterna kring avbrottet. Ett foto av felmeddelandet dokumenterar ett fel som inte nödvändigtvis visar sig vid verkstadsbesöket.

Är uppgiften om batteriets laddning detsamma som dess hälsotillstånd?

Nej. Laddningsnivån (SoC) beskriver den energi som för närvarande är lagrad, hälsotillståndet (SoH) batteriets skick. Vid inköp av en begagnad elbil väger ett diagnostikresultat med angiven metod och mätförhållanden tyngre än ett foto av räckvidden på displayen.

Källor

  1. https://www.acea.auto/files/ACEA_Report-%E2%80%93-Vehicles_on_European_roads_2026.pdf
  2. https://www.acea.auto/files/Press_release_car_registrations_September_2026.pdf
  3. Kraftfahrt-Bundesamt: Der Fahrzeugbestand am 1. Januar 2026
  4. https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-2004/hodnotici-standard
  5. https://www.volkswagen-newsroom.com/en/vehicle-data-golf-7-profile-20039
  6. https://uploads.vw-mms.de/system/production/files/vwn/016/185/file/a22d2c891d2a3fb4edb2510a8cb63b4aef305cb0/The_new_ID_3_-_International_Media_Drive.pdf?1595402445=
  7. https://cdn.skoda-storyboard.com/2017/02/170207-%C5%A0KODA-OCTAVIA-Press-Kit.pdf
  8. https://imprensa.renaultgroup.com/historia-do-renault-clio/?lang=por
  9. https://www.omnetic.com/se/dms-core
  10. https://www.omnetic.com/se/verkstad
  11. https://www.omnetic.com/se/planerare
  12. https://www.omnetic.com/se/lager
  13. https://www.omnetic.com/se/tidrapportering
  14. https://www.omnetic.com/se/vanliga-fragor
  15. https://www.kfz-sh.de/fileadmin/user_upload/weitere_Fotos/DATreport2026.pdf

Välj marknad och språk

Internationellt

Österrike