Pētījumi un pārskati
Elektromobiļi ES autoparkā: BEV un hibrīdu īpatsvars un pārmaiņas autoservisiem
BEV, PHEV un hibrīdu īpatsvars ES autoparkā un jaunajās reģistrācijās pēc ACEA datiem. Ko tas nozīmē apmācībām, aprīkojumam, jaudai un noliktavai.

Galvenās atziņas
- Saskaņā ar ACEA datiem 2024. gadā akumulatora elektromobiļi (BEV) veidoja 2,3 % no ES vieglo automašīnu parka, spraudhibrīdi (PHEV) 1,4 % un hibrīdi bez ārējās uzlādes (HEV) 5,0 %. No aptuveni 256 miljoniem automašīnu tie ir aptuveni 5,9 miljoni BEV.
- ES jaunajās reģistrācijās 2026. gada janvārī–septembrī to pašu kategoriju īpatsvars saskaņā ar ACEA sasniedza 22,7 %, 10,1 % un 36,3 %. Tāpēc pasūtījumu struktūra darbnīcā mainās lēnāk nekā piedāvājums autosalonos.
- Atšķirības starp valstīm ir lielas. Vieglo automašīnu parkā 2024. gadā BEV īpatsvars Dānijā bija 12,1 %, Vācijā 3,3 % un Čehijā 0,5 % (ACEA).
- BEV atņem darbnīcai iekšdedzes dzinēja apkopi un pievieno piedziņas, akumulatora un uzlādes diagnostiku. PHEV un HEV saglabā dzinēja apkopi, un tiem papildus ir elektriskā sistēma.
- Kompetences un aprīkojums darbam ar augstsprieguma sistēmām vajadzīgi arī darbnīcai, kurā elektrificētās automašīnas iebrauc tikai atsevišķos gadījumos. Dārgas rezerves daļas, piemēram, vilces akumulatoru, pasūta tikai apstiprinātam remontam.
Elektromobiļi autoparkā maina autoservisu darbu citādi un lēnāk, nekā liecina to pieaugošais īpatsvars autosalonos. Pārdošanas statistika parāda, kādu automašīnu kļūst vairāk. Visa parka sastāvs parāda, kas uz apkopi un remontu iebrauc šodien. Servisa vadītājam vajadzīgi abi skatījumi: autoparks šodienas jaudai, jaunās reģistrācijas apmācībām un aprīkojumam nākamajiem gadiem. Akumulatora elektromobiļi turklāt jānošķir no hibrīdiem, jo darbnīcā tie ienes citu darbu.
Ko BEV, PHEV un HEV nozīmē servisam?
Ar kopīgo apzīmējumu „elektrificētas automašīnas“ apzīmē dažādas piedziņas. Tāpēc to īpatsvaru nevar vienkārši pārrēķināt pasūtījumos mehāniķim ar augstsprieguma kvalifikāciju.
| Kategorija | Piedziņa un uzlāde | Ko tas nozīmē darbnīcai |
|---|---|---|
| BEV – akumulatora elektromobilis | Elektriskā piedziņa, ārēji uzlādējams vilces akumulators | Izkrīt ar iekšdedzes dzinēju saistītās operācijas. Paliek piekare, riepas, bremzes un kondicionieris. Pieaug elektriskās piedziņas un uzlādes diagnostika. |
| PHEV – spraudhibrīds | Iekšdedzes dzinējs un elektriskā piedziņa, ārēja uzlāde | Servisam jāpārvalda abas sistēmas un to savstarpējā mijiedarbība. |
| HEV – hibrīds bez ārējās uzlādes | Iekšdedzes dzinējs, ko papildina elektriskā piedziņa | Iekšdedzes dzinēja apkope paliek. Elektrisko darbu apjomu nosaka konkrētās sistēmas konstrukcija. |
Ar apzīmējumu „hibrīds“ vien nepietiek ne rezerves daļu pasūtīšanai, ne darba piešķiršanai. Precīzs piedziņas variants jāzina jau automašīnas pieņemšanā. Citādi pasūtījums nonāk pie mehāniķa bez atbilstošas kompetences vai tam tiek pasūtīta nepareiza rezerves daļa.
Platformā Omnetic modulis Workshop vada pasūtījumu no piedāvājuma līdz automašīnas pieņemšanai, rezerves daļām, plānošanai un rēķina izrakstīšanai. Dati par automašīnu un piedziņu tā paliek tajā pašā pasūtījumā, kad servisa konsultants to nodod noliktavai un darbnīcai. Pozīcijas var sadalīt starp klientu, garantiju un apdrošinātāju gan autorizētā, gan neatkarīgā servisā.
Kāds ir elektromobiļu īpatsvars ES autoparkā?
Saskaņā ar ACEA ziņojumu Vehicles on European roads 2026 ES 2024. gadā bija aptuveni 256 miljoni vieglo automašīnu. Benzīna automašīnas veidoja 49,2 % no parka un dīzeļa automašīnas 38,4 %. Elektrificētās piedziņas kopā tātad veidoja mazāk nekā desmito daļu parka. Aptuveni tie ir 5,9 miljoni BEV, 3,6 miljoni PHEV un 12,8 miljoni HEV. Servisa pieprasījuma pamatu joprojām veido automašīnas ar iekšdedzes dzinēju.
Vieglo automašīnu parks: ES un atsevišķas valstis
Īpatsvars vieglo automašīnu parkā 2024. gadā, avots: ACEA Vehicles on European roads 2026.
| Tirgus | BEV | PHEV | HEV |
|---|---|---|---|
| ES | 2,3 % | 1,4 % | 5,0 % |
| Dānija | 12,1 % | 4,5 % | 1,8 % |
| Zviedrija | 7,2 % | 6,3 % | 4,2 % |
| Nīderlande | 6,1 % | 4,1 % | 7,4 % |
| Beļģija | 5,1 % | 5,5 % | 3,2 % |
| Vācija | 3,3 % | 2,0 % | 5,2 % |
| Francija | 2,8 % | 1,8 % | 5,8 % |
| Čehija | 0,5 % | 0,3 % | 0,2 % |
Servisa tīklam no tā izriet atšķirīga investīciju secība atkarībā no tirgus. Filiālei Dānijā vajadzīga plašāka gatavība BEV nekā uzņēmumam, kurā iebrauc galvenokārt automašīnas ar iekšdedzes dzinēju. Beļģijā un Zviedrijā lielu daļu elektrificētā parka veido spraudhibrīdi. Tāpēc darbnīcai tur jāspēj strādāt gan ar elektrisko piedziņu, gan ar iekšdedzes dzinēju vienā automašīnā.
Elektromobiļu īpatsvars ir saistīts ar autoparka vecumu. Dānijā vidējās vieglās automašīnas vecums 2024. gadā bija 9,8 gadi, Čehijā 16,5 gadi un ES 12,7 gadi (ACEA). Kur parks ir vecāks, elektrifikācija darbnīcās nonāk vēlāk. Autoparka vecumu pa valstīm sīki aplūko raksts par Eiropas autoparka vidējo vecumu.
Lielas atšķirības mēdz būt arī vienas valsts iekšienē. Zīmolu specializācija, korporatīvo klientu īpatsvars un pieņemto automašīnu vecums var vietējo servisu būtiski attālināt no valsts vidējā rādītāja. Valsts statistika parāda virzienu. Savas darbnīcas jauda jāsadala atbilstoši tās pasūtījumu struktūrai.
Kāpēc īpatsvars jaunajās reģistrācijās atšķiras no autoparka?
Jaunās reģistrācijas ir pieaugums noteiktā periodā. Autoparks ietver arī iepriekšējos gados pārdotās automašīnas, kas joprojām brauc. Tāpēc lielāks elektrificēto jaunumu īpatsvars servisa klientu bāzē pāriet pakāpeniski.
Vieglo automašīnu jaunās reģistrācijas
Īpatsvars jaunajās reģistrācijās 2026. gada janvārī–septembrī, avots: ACEA, reģistrāciju pārskats par 2026. gada septembri. Valstu īpatsvars aprēķināts no reģistrāciju skaita.
| Tirgus | BEV | PHEV | HEV |
|---|---|---|---|
| ES | 22,7 % | 10,1 % | 36,3 % |
| Dānija | 81,7 % | 0,5 % | 10,8 % |
| Zviedrija | 42,9 % | 23,9 % | 7,7 % |
| Nīderlande | 41,2 % | 22,4 % | 27,7 % |
| Beļģija | 39,1 % | 5,9 % | 11,4 % |
| Vācija | 27,2 % | 11,1 % | 28,5 % |
| Francija | 31,4 % | 5,8 % | 43,3 % |
| Čehija | 7,4 % | 5,1 % | 24,5 % |
Absolūtos skaitļos ES 2026. gada janvārī–septembrī saskaņā ar ACEA datiem pievienojās 1 931 465 jauni BEV, 860 257 PHEV un 3 090 530 HEV. Trīs gadu laikā elektrificētā parka struktūra lielākajā daļā tirgu ievērojami mainīsies. Visātrāk tur, kur elektrificētās automašīnas jau šodien dominē reģistrācijās. Tas izriet no abu tabulu atšķirības, tā nav oficiāla prognoze.
Jaunāki valstu dati šo maiņu apstiprina. Saskaņā ar Vācijas iestādes KBA datiem 2026. gada 1. janvārī BEV veidoja 4,1 % no Vācijas vieglo automašīnu parka (2 034 260 automašīnu), bet spraudhibrīdi 2,3 %. Par 2024. gadu saskaņā ar ACEA tie bija 3,3 % un 2,0 %.
Pārmaiņas vispirms izjutīs autorizētie servisi. Saskaņā ar Vācijas datiem par 2025. gadu zīmolu servisi veica 86 % no jaunāku par trim gadiem automašīnu apkopes. Sešus un vairāk gadus vecu automašīnu gadījumā 56 % apkopes veica neatkarīgās darbnīcas un 39 % zīmolu servisi. Elektrificētās automašīnas autoparkā pārsvarā ir jaunas, tāpēc neatkarīgajās darbnīcās tās lielākā skaitā nonāks pēc vairākiem gadiem. Taču jauda automašīnām ar iekšdedzes dzinēju abiem uzņēmumu veidiem būs vajadzīga arī nākamajos gados.
Kā mainīsies servisa pasūtījumu struktūra?
Elektrifikācija servisa darbu nesamazina vienmērīgi. Dažas regulāras operācijas izzūd, citas paliek, un daļa darba pārvietojas no nomaiņām uz diagnostiku.
| Joma | BEV | PHEV un HEV | Ietekme uz darbu |
|---|---|---|---|
| Iekšdedzes dzinējs | Bez motoreļļas, aizdedzes sveču maiņas un izplūdes sistēmas remonta | Dzinēja apkope paliek saskaņā ar servisa plānu | Servisa piedāvājums tiek dalīts pēc piedziņas. |
| Bremzes | Rekuperācija ierobežo berzes bremžu izmantošanu | Rekuperācija atkarībā no konstrukcijas un braukšanas režīma | Kluči nolietojas mazāk, taču diski var korodēt un mehānismi var iesprūst. |
| Riepas un piekare | Nolietojumu ietekmē automašīnas masa, ģeometrija un braukšanas veids | Tāds pats novērtējums atbilstoši konkrētajam variantam | Riepas izvēlas pēc automašīnas apstiprinātajiem parametriem, nevis pēc piedziņas veida. |
| Diagnostika | Piedziņa, akumulators, uzlāde, siltuma pārvaldība | Papildus mijiedarbība ar iekšdedzes dzinēju | Pasūtījumam vajadzīgs diagnostikas laiks, tehniskā informācija un piekļuve automašīnas sistēmām. |
Universāls procents par elektromobiļu lielāku riepu patēriņu plānā neder. Masa, braukšanas stils, ģeometrija un riepu izpildījums darbojas kopā. Sezonas jaudas un riepu noliktavas plānošanai lielāka vērtība ir paša servisa nomaiņu statistikai pa modeļiem.
Līdzīga automašīnu klase, atšķirīgs darbs
Atšķirību labi parāda Volkswagen Golf. Golf VII 2.0 TDI ar 110 kW jaudu (ražots 2013–2019) atved darbu, kas saistīts ar dīzeļdzinēju un tā aprīkojumu. Golf GTE (2014–2018, sistēmas jauda 150 kW) ir gan iekšdedzes dzinējs, gan elektriskā piedziņa ar ārējo uzlādi. Volkswagen ID.3 ir 150 kW elektromotors, kas dzen aizmugurējos riteņus, un akumulators ar izmantojamo ietilpību 58 kWh (Pro Performance) vai 77 kWh (Pro S). Darbnīcas uzmanība tam pārvietojas uz piedziņu, uzlādi un siltuma pārvaldību.
Tāpēc vienāda izmēra automašīnām nevar piešķirt vienu servisa paketi. Spraudhibrīdam turklāt mazs nobraukums ar iekšdedzes dzinēju neatceļ tā apkopes laika intervālus.
Kādas apmācības un aprīkojums vajadzīgi darbnīcai?
Elektromobiļa riepu maiņa un iejaukšanās tā augstsprieguma sistēmā ir divi dažādi darba apjomi. Servisam skaidri jānosaka, kuri mehāniķi drīkst veikt kuras operācijas un kā pasūtījums tiek nodots speciālistam.
Piemērs no Čehijas ir kvalifikācijas standarts 26-095-H, kas ir spēkā kopš 2022. gada decembra. Tas ietver automašīnas atslēgšanu no sprieguma, šī stāvokļa pārbaudi ar mērījumu, aizsardzību pret sprieguma atjaunošanos, izolācijas pretestības mērīšanu un sērijveida diagnostiku. Pārbaudījuma aprīkojumā tas min aizsardzības līdzekļus, aktuālo tehnisko dokumentāciju, diagnostiku un mērīšanas tehniku. Kvalifikācijas un drošības prasības katrā valstī nosaka vietējie normatīvie akti un ražotāja norādījumi. Servisa tīklam visā Eiropā ir spēkā viens un tas pats darbības princips: katram darba veidam atbilst pilnvaroti cilvēki, aprīkojums un procedūra.
Investīcijām būtu jāaptver viss darba process:
- Tehniskā informācija un diagnostika: procedūras konkrētam modelim un iespēja veikt noteiktos testus.
- Mērīšanas un aizsardzības aprīkojums: atbilstoši atļauto darbu apjomam, ieskaitot tā regulāru pārbaudi.
- Darba vieta un pārvietošana: izkārtojums atbilstoši veicamajām operācijām, īpaši, ja serviss plāno vilces akumulatora demontāžu.
- Aizvietojamība: katrā maiņā vismaz divi cilvēki ar augstsprieguma kompetenci, lai pasūtījumi nebūtu atkarīgi no viena speciālista.
Vilces akumulatoru iekšējs remonts nav jāveic katram servisam. Kārtējo apkopi un diagnostiku var veikt paša darbnīca. Specializētu akumulatora remontu var nodot partnerdarbnīcai.
Kā plānot jaudu un rezerves daļu noliktavu?
Jaudu ir lietderīgi uzraudzīt gan pēc piedziņas veida, gan pēc darba veida. Kopējais elektrificēto automašīnu skaits noslēpj atšķirību starp sezonas riepu maiņu un periodiska uzlādes bojājuma meklēšanu.
| Situācija uzņēmumā | Jaudas un apmācību prioritāte | Noliktavas prioritāte |
|---|---|---|
| Pārsvarā automašīnas ar iekšdedzes dzinēju, elektrificēti pasūtījumi ienāk atsevišķi | Droša pieņemšana, noteiktas kompetences un ceļš specializēta remonta nodošanai | Krājumi atbilstoši pašreizējam patēriņam; dārgas elektriskās piedziņas rezerves daļas pasūtīt konkrētam pasūtījumam. |
| Regulāra BEV un hibrīdu apkope | Apmācītu mehāniķu aizvietojamība, diagnostika un plānošana atbilstoši specializācijai | Rezerves daļas nošķirtas pēc piedziņas variantiem, patēriņa un piegādes termiņu uzraudzība. |
| Specializācija elektriskajā piedziņā un sarežģītākos remontos | Aprīkota darba vieta, padziļināta diagnostika un darba soļu secība | Konkrētiem remontiem rezervētas rezerves daļas; ātras aprites pozīcijas nošķirtas no dārgiem mezgliem. |
Līdzās pārdotajām stundām jāuzrauga arī nostrādātais diagnostikas laiks, gaidīšana uz rezerves daļām un atkārtoti apmeklējumi ar to pašu bojājumu. Citādi pieaugošais pasūtījumu skaits noslēpj speciālista bloķēto jaudu. Omnetic modulis Time-keeping ieraksta nostrādāto laiku tieši pasūtījumā un tā pozīcijās. Tā ir redzams, vai pārdotās stundas atbilst nostrādātajām un kāda ir atsevišķu mehāniķu un filiāļu noslodze.
Noliktavā pieaug precīzas rezerves daļu identifikācijas nozīme. Jau automašīnām ar iekšdedzes dzinēju, kas šodien veido lielāko daļu pasūtījumu, variantu ir daudz. Modernizētajai trešās paaudzes Škoda Octavia (2017) bija četri benzīna dzinēji TSI, četri dīzeļdzinēji TDI un viens CNG dzinējs ar jaudu 63–135 kW un ar manuālo vai DSG pārnesumkārbu. Renault Clio IV (2012–2019) piedāvāja trīscilindru benzīna dzinēju 0.9 TCe ar 90 ZS jaudu un dīzeļdzinēju 1.5 dCi versijās ar 75, 90 un 110 ZS. Elektrificētie varianti pievieno vēl citas atšķirīgas bremžu, dzesēšanas un elektriskās sastāvdaļas. Vilces akumulatoriem un dārgām jaudas elektronikas detaļām nevajadzētu gulēt noliktavā „katram gadījumam“, tās iepērk tikai apstiprinātam remontam. Omnetic modulis Warehouse rezervē rezerves daļas atvērtiem servisa pasūtījumiem, pasūtījumu mainot vai atceļot, tās atbrīvo un ar ABC analīzi un minimumiem un maksimumiem katrai noliktavai palīdz atrast rezerves daļas bez kustības.
Kam pievērst uzmanību
- Darbnīcas plānošana pēc jaunajām reģistrācijām. Tās parāda pārmaiņu virzienu, nevis šodienas servisa apmeklējumu struktūru.
- Pārklājošos kategoriju saskaitīšana. KBA uz 2026. gada 1. janvāri norāda hibrīdu kopējo īpatsvaru 8,8 %, un spraudhibrīdi (2,3 %) ir to daļa. Kas saskaita abus skaitļus, ieskaita PHEV divreiz. Salīdzināt var tikai kategorijas ar vienādu saturu.
- Elektrificēta pasūtījuma sajaukšana ar darbu augstsprieguma sistēmā. Operācijas apjomam un mehāniķa kompetencei jāatbilst vienam otram.
- Diagnostika tikai no kļūdu atmiņas. Uzlādes vai siltuma pārvaldības problēmu gadījumā jāieraksta arī apstākļi, kādos bojājums radās.
- Priekšlaicīga krājumu likvidēšana automašīnām ar iekšdedzes dzinēju. Benzīna un dīzeļa automašīnas 2024. gadā kopā veidoja 87,6 % no ES parka, un tās joprojām rada lielāko daļu apkopes un remonta pieprasījuma.
Omnetic sasaista pasūtījumu, jaudu un rezerves daļas
Jauktā darbnīcā nepietiek plānot brīvās darba vietas. Remonta termiņš ir atkarīgs no darba sarežģītības, no tā, kurš mehāniķis drīkst strādāt pie automašīnas, un no rezerves daļu pieejamības. Ja šie dati atrodas atsevišķās tabulās un sistēmās, katra izmaiņa kādam jāpārnes manuāli.
Omnetic visus moduļus darbina ar vienu kopīgu transportlīdzekļa, klienta, pasūtījumu un naudas ierakstu DMS Core, tāpēc dati starp moduļiem netiek pārrakstīti.
- Planner piedāvā remonta termiņu atbilstoši darba sarežģītībai, nepieciešamajai specializācijai un faktiskajai darbnīcas jaudai. Tas piešķir darbu mehāniķiem atbilstoši kompetencēm un pieejamībai, ņem vērā rezerves daļas noliktavā un kavējuma, prombūtnes vai pasūtījuma izmaiņu gadījumā plānu pielāgo. Par plānu lemj darbnīcas meistars.
- Workshop un Warehouse tur pasūtījumu un rezerves daļas kopā: elektromobiļa remontam rezervētā rezerves daļa ir redzama gan pasūtījumā, gan noliktavas kartītē visās filiālēs.
- Pakāpeniska ieviešana: Omnetic var sākt lietot ar vienu moduli un citus pievienot vēlāk. Esošās sistēmas, piemēram, ražotāja portālu vai grāmatvedības programmatūru, pieslēdz, izmantojot atvērto platformu.
Norunājiet Omnetic demonstrāciju un izskatiet jauktas darbnīcas plānošanu un pasūtījumu sasaisti ar noliktavu.
Saistītie raksti
- Autoparka vidējais vecums Eiropā: ES valstu salīdzinājums un ietekme uz servisu un rezerves daļām
- Darbnīcas darbu plānošana: kā pārplānot kavējumu, mehāniķa prombūtnes un trūkstošu rezerves daļu gadījumā
- Tehniskās apskates pārskatīšana ES: stāvoklis 2026. gada novembrī un iespējamā ietekme uz servisiem un dīleriem
Biežāk uzdotie jautājumi
Vai servisam vajadzīgs lādētājs pie katras darba vietas?
Nē. Uzlādes vietu skaits ir atkarīgs no remontu struktūras, diagnostikas norises un automašīnu nodošanas klientiem. Darbnīcai jābūt iekārtotai tā, lai uzlādējama automašīna nebloķētu remonta vietu.
Kāda informācija palīdz, pieņemot automašīnu ar uzlādes bojājumu?
Uzlādes veids, vieta, kur problēma parādījās, izmantotais kabelis, automašīnas paziņojumi un pārtraukuma apstākļi. Kļūdas paziņojuma fotoattēls fiksē bojājumu, kas servisa apmeklējuma laikā var neizpausties.
Vai akumulatora uzlādes līmenis ir tas pats, kas tā veselības stāvoklis?
Nē. Uzlādes līmenis (SoC) apraksta pašlaik uzkrāto enerģiju, veselības stāvoklis (SoH) – akumulatora kondīciju. Lietota elektromobiļa iepirkšanai nozīme ir diagnostikas rezultātam ar norādītu mērīšanas metodi un apstākļiem, nevis displejā redzamā sniedzamības attāluma fotoattēlam.
Avoti
- https://www.acea.auto/files/ACEA_Report-%E2%80%93-Vehicles_on_European_roads_2026.pdf
- https://www.acea.auto/files/Press_release_car_registrations_September_2026.pdf
- Kraftfahrt-Bundesamt: Der Fahrzeugbestand am 1. Januar 2026
- https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-2004/hodnotici-standard
- https://www.volkswagen-newsroom.com/en/vehicle-data-golf-7-profile-20039
- https://uploads.vw-mms.de/system/production/files/vwn/016/185/file/a22d2c891d2a3fb4edb2510a8cb63b4aef305cb0/The_new_ID_3_-_International_Media_Drive.pdf?1595402445=
- https://cdn.skoda-storyboard.com/2017/02/170207-%C5%A0KODA-OCTAVIA-Press-Kit.pdf
- https://imprensa.renaultgroup.com/historia-do-renault-clio/?lang=por
- https://www.omnetic.com/lv/dms-core
- https://www.omnetic.com/lv/serviss
- https://www.omnetic.com/lv/planotajs
- https://www.omnetic.com/lv/noliktava
- https://www.omnetic.com/lv/darba-laika-uzskaite
- https://www.omnetic.com/lv/biezakie-jautajumi
- https://www.kfz-sh.de/fileadmin/user_upload/weitere_Fotos/DATreport2026.pdf