Přejít na obsah
Výzkum a reporty

Výzkum a reporty

Elektromobily ve vozovém parku EU: podíly BEV a hybridů a změny pro autoservisy

Podíly BEV, PHEV a hybridů ve vozovém parku EU a v nových registracích podle ACEA. Co znamenají pro školení, vybavení dílny, kapacitu a sklad dílů.

Klíčová zjištění

  • Podle ACEA tvořily v roce 2024 bateriové elektromobily (BEV) 2,3 % osobního vozového parku EU, plug-in hybridy (PHEV) 1,4 % a hybridy bez externího nabíjení (HEV) 5,0 %. Z přibližně 256 milionů aut je to orientačně 5,9 milionu BEV.
  • V nových registracích EU za leden–září 2026 dosáhly podle ACEA podíly stejných kategorií 22,7 %, 10,1 % a 36,3 %. Skladba zakázek v dílně se proto mění pomaleji než nabídka v autosalonech.
  • Rozdíly mezi zeměmi jsou velké. V osobním parku za rok 2024 měly BEV v Dánsku podíl 12,1 %, v Německu 3,3 % a v Česku 0,5 % (ACEA).
  • BEV odebírají dílně údržbu spalovacího motoru a přidávají diagnostiku pohonu, baterie a nabíjení. PHEV a HEV si údržbu motoru ponechávají a elektrickou soustavu mají navíc.
  • Kompetence a vybavení pro práci na vysokém napětí potřebuje i dílna, do které elektrifikovaná auta přijíždějí jen jednotlivě. Drahé díly, jako je trakční baterie, patří do objednávky až na potvrzenou opravu.

Elektromobily ve vozovém parku mění práci autoservisů jinak a pomaleji, než naznačuje jejich rostoucí podíl v autosalonech. Prodejní statistika ukazuje, jaká auta přibývají. Složení celého parku ukazuje, co přijíždí na údržbu a opravy dnes. Vedoucí servisu potřebuje oba pohledy: park pro dnešní kapacitu, nové registrace pro školení a vybavení na příští roky. Bateriové elektromobily je přitom nutné oddělit od hybridů, protože do dílny přinášejí jinou práci.

Co znamenají BEV, PHEV a HEV pro servis?

Pod společným označením elektrifikovaná auta se skrývají různé pohony. Jejich podíly proto nejde jednoduše přepočítat na zakázky pro technika s kvalifikací na vysoké napětí.

Kategorie Pohon a nabíjení Co znamená pro dílnu
BEV – bateriový elektromobil Elektrický pohon, trakční baterie nabíjená zvenčí Odpadají úkony spojené se spalovacím motorem. Zůstávají podvozek, pneumatiky, brzdy a klimatizace. Přibývá diagnostika elektrického pohonu a nabíjení.
PHEV – plug-in hybrid Spalovací motor a elektrický pohon, externí nabíjení Servis musí zvládnout obě soustavy i jejich vzájemnou komunikaci.
HEV – hybrid bez externího nabíjení Spalovací motor doplněný elektrickým pohonem Údržba spalovacího motoru zůstává. Rozsah elektrických prací určuje konstrukce konkrétního systému.

Samotné označení „hybrid“ nestačí k objednání dílů ani k přidělení práce. Přesnou variantu pohonu je potřeba znát už při příjmu auta. Jinak zakázka skončí u technika bez odpovídající kompetence nebo se k ní objedná chybný díl.

V Omneticu vede modul Workshop zakázku od nabídky přes příjem auta, díly a plánování až po fakturaci. Údaje o voze a pohonu tak zůstávají u stejné zakázky, když ji servisní poradce předává skladu a dílně. Položky lze rozdělit mezi zákazníka, záruku a pojišťovnu, a to v autorizovaném i nezávislém servisu.

Jaké podíly mají elektromobily ve vozovém parku EU?

V EU jezdilo v roce 2024 podle zprávy ACEA Vehicles on European roads 2026 přibližně 256 milionů osobních aut. Benzinová tvořila 49,2 % parku a dieselová 38,4 %. Elektrifikované pohony tedy měly dohromady méně než desetinu parku. Orientačně jde o 5,9 milionu BEV, 3,6 milionu PHEV a 12,8 milionu HEV. Základnu servisní poptávky dál tvoří auta se spalovacím motorem.

Osobní vozový park: EU a vybrané země

Podíl na osobním vozovém parku za rok 2024, zdroj: ACEA Vehicles on European roads 2026.

Trh BEV PHEV HEV
EU 2,3 % 1,4 % 5,0 %
Dánsko 12,1 % 4,5 % 1,8 %
Švédsko 7,2 % 6,3 % 4,2 %
Nizozemsko 6,1 % 4,1 % 7,4 %
Belgie 5,1 % 5,5 % 3,2 %
Německo 3,3 % 2,0 % 5,2 %
Francie 2,8 % 1,8 % 5,8 %
Česko 0,5 % 0,3 % 0,2 %

Pro servisní síť z toho plyne jiné pořadí investic podle trhu. Pobočka v Dánsku potřebuje širší připravenost na BEV než provozovna, kam jezdí převážně spalovací auta. V Belgii a ve Švédsku tvoří velkou část elektrifikovaného parku plug-in hybridy. Dílna tam proto musí zvládat elektrický pohon i spalovací motor u jednoho auta.

Podíl elektromobilů souvisí se stářím parku. V Dánsku bylo průměrné osobní auto v roce 2024 staré 9,8 roku, v Česku 16,5 roku a v EU 12,7 roku (ACEA). Kde je park starší, elektrifikace se do dílen dostává později. Stáří parku podle zemí podrobně rozebírá článek Průměrné stáří vozového parku v Evropě.

Velké rozdíly bývají i uvnitř jedné země. Značkové zaměření, podíl firemních zákazníků a stáří přijímaných aut mohou místní servis od národního průměru výrazně vzdálit. Národní statistika ukazuje směr. Kapacitu vlastní dílny je potřeba rozdělit podle skladby jejích zakázek.

Proč se podíl v nových registracích liší od parku?

Nové registrace jsou přírůstek za určité období. Vozový park zahrnuje i auta prodaná v předchozích letech, která dál jezdí. Vyšší podíl elektrifikovaných novinek se proto do zákaznické základny servisu přenáší postupně.

Nové registrace osobních aut

Podíl na nových registracích za leden–září 2026, zdroj: ACEA, přehled registrací za září 2026. Národní podíly jsou vypočtené z počtů registrací.

Trh BEV PHEV HEV
EU 22,7 % 10,1 % 36,3 %
Dánsko 81,7 % 0,5 % 10,8 %
Švédsko 42,9 % 23,9 % 7,7 %
Nizozemsko 41,2 % 22,4 % 27,7 %
Belgie 39,1 % 5,9 % 11,4 %
Německo 27,2 % 11,1 % 28,5 %
Francie 31,4 % 5,8 % 43,3 %
Česko 7,4 % 5,1 % 24,5 %

V absolutních číslech přibylo v EU za leden–září 2026 podle ACEA 1 931 465 nových BEV, 860 257 PHEV a 3 090 530 HEV. Za tři roky se elektrifikovaná skladba parku na většině trhů znatelně posune. Nejrychleji tam, kde elektrifikovaná auta už dnes v registracích převažují. Vyplývá to z rozdílu mezi oběma tabulkami, nejde o oficiální prognózu.

Novější národní data posun potvrzují. Podle německého úřadu KBA tvořily k 1. lednu 2026 BEV 4,1 % německého osobního parku (2 034 260 aut) a plug-in hybridy 2,3 %. Za rok 2024 to podle ACEA bylo 3,3 % a 2,0 %.

Změnu nejdřív pocítí autorizované servisy. Podle německých dat za rok 2025 prováděly značkové servisy 86 % údržby aut mladších tří let. U aut starých šest a více let připadalo 56 % údržby na nezávislé dílny a 39 % na značkové servisy. Elektrifikovaná auta jsou v parku převážně mladá, takže do nezávislých dílen přijdou ve větším počtu s odstupem několika let. Kapacitu pro spalovací auta ale potřebují oba typy provozu i v příštích letech.

Jak se změní skladba servisních zakázek?

Elektrifikace neubírá servisní práci rovnoměrně. Některé pravidelné úkony mizí, jiné zůstávají a část práce se přesouvá od výměn k diagnostice.

Oblast BEV PHEV a HEV Dopad na provoz
Spalovací motor Bez výměn motorového oleje, zapalovacích svíček a oprav výfuku Údržba motoru zůstává podle servisního plánu Servisní nabídka se dělí podle pohonu.
Brzdy Rekuperace omezuje používání třecích brzd Rekuperace podle konstrukce a jízdního režimu Destičky se opotřebují méně, ale kotouče mohou korodovat a mechanismy zatuhnout.
Pneumatiky a podvozek Opotřebení ovlivňují hmotnost auta, geometrie a způsob jízdy Stejné posouzení podle konkrétní varianty Pneumatiky se vybírají podle schválených parametrů auta, ne podle typu pohonu.
Diagnostika Pohon, baterie, nabíjení, tepelný management Navíc součinnost se spalovacím motorem Zakázka potřebuje diagnostický čas, technické informace a přístup k systémům auta.

Univerzální procento vyšší spotřeby pneumatik u elektromobilů se do plánu nehodí. Hmotnost, jízdní styl, geometrie a provedení pneumatik působí společně. Pro plánování sezonní kapacity a skladu pneumatik má větší cenu vlastní statistika výměn podle modelů.

Podobná třída auta, odlišná práce

Rozdíl dobře ukazuje Volkswagen Golf. Golf VII 2.0 TDI o výkonu 110 kW (výroba 2013–2019) přiváží práci kolem dieselového motoru a jeho příslušenství. Golf GTE (2014–2018, systémový výkon 150 kW) má spalovací motor i elektrický pohon s externím nabíjením. Volkswagen ID.3 má elektromotor o výkonu 150 kW pohánějící zadní kola a baterii s využitelnou kapacitou 58 kWh (Pro Performance) nebo 77 kWh (Pro S). Pozornost dílny se u něj přesouvá k pohonu, nabíjení a tepelnému managementu.

Autům stejné velikosti proto nejde přidělit jeden servisní balíček. U plug-in hybridu navíc nízký nájezd na spalovací motor neruší časové intervaly jeho údržby.

Jaké školení a vybavení potřebuje dílna?

Přezutí elektromobilu a zásah do jeho vysokonapěťové soustavy jsou dva různé rozsahy práce. Servis potřebuje jasně určit, kteří technici smějí dělat které úkony a jak se zakázka předává specialistovi.

Příkladem z Česka je kvalifikační standard 26-095-H platný od prosince 2022. Zahrnuje uvedení auta do beznapěťového stavu, jeho ověření měřením, ochranu před obnovením napětí, měření izolačního odporu a sériovou diagnostiku. Ve vybavení pro zkoušku uvádí ochranné prostředky, aktuální technickou dokumentaci, diagnostiku a měřicí techniku. Kvalifikační a bezpečnostní požadavky se v každé zemi řídí místními předpisy a pokyny výrobce. Pro servisní síť napříč Evropou platí stejný provozní princip: ke každému typu práce patří oprávnění lidé, vybavení a postup.

Investice by měla pokrýt celý pracovní proces:

  • Technické informace a diagnostika: postupy pro konkrétní model a možnost provést předepsané testy.
  • Měřicí a ochranné vybavení: podle rozsahu povolených prací, včetně jeho pravidelné kontroly.
  • Pracoviště a manipulace: uspořádání podle prováděných úkonů, hlavně když servis plánuje demontáž trakční baterie.
  • Zastupitelnost: na každé směně alespoň dva lidé s kompetencí pro vysoké napětí, aby zakázky nestály na jediném specialistovi.

Opravovat trakční baterie uvnitř nemusí každý servis. Běžnou údržbu a diagnostiku zvládne vlastní dílna. Specializovanou opravu baterie lze předat partnerskému pracovišti.

Jak plánovat kapacitu a sklad dílů?

Kapacitu je dobré sledovat podle typu pohonu i druhu práce. Celkový počet elektrifikovaných aut zakryje rozdíl mezi sezonním přezutím a hledáním občasné závady nabíjení.

Situace provozu Priorita kapacity a školení Priorita skladu
Převaha spalovacích aut, elektrifikované zakázky přicházejí jednotlivě Bezpečný příjem, vymezené kompetence a cesta pro předání specializované opravy Zásoby podle současné spotřeby; drahé díly pro elektrický pohon objednávat na zakázku.
Pravidelná údržba BEV a hybridů Zastupitelnost vyškolených techniků, diagnostika a plánování podle specializace Díly rozlišené podle variant pohonu, sledování spotřeby a dodacích lhůt.
Specializace na elektrický pohon a složitější opravy Vybavené pracoviště, hlubší diagnostika a návaznost pracovních kroků Díly rezervované pro konkrétní opravy; rychloobrátkové položky oddělené od nákladných sestav.

Vedle prodaných hodin je potřeba sledovat i odpracovaný diagnostický čas, čekání na díly a opakované návštěvy se stejnou závadou. Jinak rostoucí počet zakázek zakryje zablokovanou kapacitu specialisty. Time-keeping v Omneticu zapisuje odpracovaný čas přímo na zakázku a její položky. Je tak vidět, zda prodané hodiny odpovídají odpracovaným a jak jsou vytížení jednotliví technici a pobočky.

U skladu roste význam přesné identifikace dílů. Už u spalovacích aut, která dnes tvoří většinu zakázek, je variant mnoho. Modernizovaná Škoda Octavia třetí generace (2017) měla čtyři benzinové motory TSI, čtyři dieselové TDI a jeden na CNG s výkony 63–135 kW a s manuální převodovkou nebo převodovkou DSG. Renault Clio IV (2012–2019) nabízel benzinový tříválec 0.9 TCe o výkonu 90 k a diesel 1.5 dCi ve verzích 75, 90 a 110 k. Elektrifikované varianty přidávají další odlišné brzdové, chladicí a elektrické součásti. Trakční baterie a drahé výkonové díly nemají ležet na skladě „pro jistotu“, jejich nákup patří až k potvrzené opravě. Warehouse v Omneticu rezervuje díly pro otevřené servisní zakázky, při změně nebo zrušení zakázky je uvolní a s ABC analýzou a minimy a maximy pro každý sklad pomáhá najít díly bez pohybu.

Na co si dát pozor

  • Plánování dílny podle nových registrací. Ty ukazují směr změny, ne dnešní skladbu servisních návštěv.
  • Sčítání překrývajících se kategorií. KBA uvádí k 1. lednu 2026 hybridy celkem s podílem 8,8 % a plug-in hybridy (2,3 %) jsou jejich součástí. Kdo sečte obě čísla, započítá PHEV dvakrát. Srovnávat lze jen kategorie se stejným obsahem.
  • Záměna elektrifikované zakázky za práci na vysokém napětí. Rozsah úkonu a kompetence technika musí sedět k sobě.
  • Diagnostika jen z paměti závad. U potíží s nabíjením nebo tepelným managementem je potřeba zapsat i podmínky, za kterých závada vznikla.
  • Předčasné rušení zásob pro spalovací auta. Benzinová a dieselová auta tvořila v roce 2024 dohromady 87,6 % parku EU a dál vytvářejí většinu poptávky po údržbě a opravách.

Omnetic propojí zakázku, kapacitu a díly

Ve smíšené dílně nestačí plánovat volná stání. Termín opravy závisí na náročnosti práce, na tom, který technik smí na autě pracovat, a na dostupnosti dílů. Když tyto údaje leží v oddělených tabulkách a systémech, každou změnu musí někdo přenést ručně.

Omnetic všechny moduly provozuje nad jedním společným záznamem vozidla, zákazníka, zakázek a peněz v DMS Core, takže se data mezi moduly nepřepisují.

  • Planner navrhne termín opravy podle náročnosti práce, potřebné specializace a skutečné kapacity dílny. Práci přidělí technikům podle kompetencí a dostupnosti, počítá s díly na skladě a při zpoždění, absenci nebo změně zakázky plán upraví. O plánu rozhoduje mistr dílny.
  • Workshop a Warehouse drží zakázku a díly pohromadě: díl rezervovaný pro opravu elektromobilu je vidět u zakázky i na skladové kartě napříč pobočkami.
  • Postupné zavedení: Omnetic lze začít používat jedním modulem a další přidat později. Stávající systémy, například portál výrobce nebo účetní software, se připojí přes otevřenou platformu.

Domluvte si ukázku Omneticu a projděte si plánování smíšené dílny i návaznost zakázek na sklad.

Související články

FAQ

Potřebuje servis nabíječku u každého pracovního stání?

Ne. Počet nabíjecích míst se řídí skladbou oprav, průběhem diagnostiky a předáváním aut zákazníkům. Dílna by měla být uspořádaná tak, aby nabíjené auto neblokovalo stání pro opravu.

Jaké informace pomohou při příjmu auta se závadou nabíjení?

Typ nabíjení, místo, kde se problém objevil, použitý kabel, hlášení auta a okolnosti přerušení. Fotografie chybového hlášení zachytí závadu, která se při návštěvě servisu nemusí projevit.

Je údaj o nabití baterie totéž co její zdravotní stav?

Ne. Stav nabití (SoC) popisuje aktuálně uloženou energii, zdravotní stav (SoH) kondici baterie. Pro výkup ojetého elektromobilu má váhu diagnostický výstup s uvedenou metodou a podmínkami měření, ne fotografie dojezdu na displeji.

Zdroje

  1. https://www.acea.auto/files/ACEA_Report-%E2%80%93-Vehicles_on_European_roads_2026.pdf
  2. https://www.acea.auto/files/Press_release_car_registrations_September_2026.pdf
  3. Kraftfahrt-Bundesamt: Der Fahrzeugbestand am 1. Januar 2026 (tisková zpráva č. 9/2026)
  4. https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-2004/hodnotici-standard
  5. https://www.volkswagen-newsroom.com/en/vehicle-data-golf-7-profile-20039
  6. https://uploads.vw-mms.de/system/production/files/vwn/016/185/file/a22d2c891d2a3fb4edb2510a8cb63b4aef305cb0/The_new_ID_3_-_International_Media_Drive.pdf?1595402445=
  7. https://cdn.skoda-storyboard.com/2017/02/170207-%C5%A0KODA-OCTAVIA-Press-Kit.pdf
  8. https://imprensa.renaultgroup.com/historia-do-renault-clio/?lang=por
  9. https://www.omnetic.com/cz/dms-core
  10. https://www.omnetic.com/cz/servis
  11. https://www.omnetic.com/cz/planovac
  12. https://www.omnetic.com/cz/sklad
  13. https://www.omnetic.com/cz/evidence-casu
  14. https://www.omnetic.com/cz/caste-dotazy
  15. https://www.kfz-sh.de/fileadmin/user_upload/weitere_Fotos/DATreport2026.pdf

Vyberte trh a jazyk

Mezinárodní

Estonsko