Έρευνες και αναφορές
Ηλεκτρικά αυτοκίνητα στον στόλο της ΕΕ: μερίδια BEV και υβριδικών και αλλαγές για τα συνεργεία
Μερίδια BEV, PHEV και υβριδικών στον στόλο της ΕΕ και στις νέες ταξινομήσεις κατά ACEA. Τι σημαίνουν για εκπαίδευση, εξοπλισμό, δυναμικότητα και αποθήκη.

Κύρια συμπεράσματα
- Σύμφωνα με την ACEA, το 2024 τα αμιγώς ηλεκτρικά αυτοκίνητα (BEV) αντιστοιχούσαν στο 2,3% του στόλου επιβατικών αυτοκινήτων της ΕΕ, τα plug-in υβριδικά (PHEV) στο 1,4% και τα υβριδικά χωρίς εξωτερική φόρτιση (HEV) στο 5,0%. Από περίπου 256 εκατομμύρια αυτοκίνητα, αυτό αντιστοιχεί ενδεικτικά σε 5,9 εκατομμύρια BEV.
- Στις νέες ταξινομήσεις της ΕΕ για το διάστημα Ιανουαρίου–Σεπτεμβρίου 2026 τα μερίδια των ίδιων κατηγοριών έφτασαν, σύμφωνα με την ACEA, το 22,7%, το 10,1% και το 36,3%. Η σύνθεση των εντολών εργασίας στο συνεργείο αλλάζει επομένως πιο αργά από την προσφορά στις εκθέσεις.
- Οι διαφορές μεταξύ των χωρών είναι μεγάλες. Στον στόλο επιβατικών του 2024 τα BEV είχαν μερίδιο 12,1% στη Δανία, 3,3% στη Γερμανία και 0,5% στην Τσεχία (ACEA).
- Τα BEV αφαιρούν από το συνεργείο τη συντήρηση του κινητήρα εσωτερικής καύσης και προσθέτουν διάγνωση του συστήματος κίνησης, της μπαταρίας και της φόρτισης. Τα PHEV και τα HEV διατηρούν τη συντήρηση του κινητήρα και έχουν επιπλέον το ηλεκτρικό σύστημα.
- Δεξιότητες και εξοπλισμό για εργασίες σε συστήματα υψηλής τάσης χρειάζεται και ένα συνεργείο στο οποίο τα εξηλεκτρισμένα αυτοκίνητα έρχονται μόνο μεμονωμένα. Ακριβά ανταλλακτικά, όπως η μπαταρία έλξης, παραγγέλνονται μόνο για επιβεβαιωμένη επισκευή.
Τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα στον στόλο αλλάζουν τη δουλειά των συνεργείων διαφορετικά και πιο αργά από όσο υποδηλώνει το αυξανόμενο μερίδιό τους στις εκθέσεις. Η στατιστική πωλήσεων δείχνει ποια αυτοκίνητα προστίθενται. Η σύνθεση ολόκληρου του στόλου δείχνει τι έρχεται σήμερα για συντήρηση και επισκευές. Ο υπεύθυνος του σέρβις χρειάζεται και τις δύο οπτικές: τον στόλο για τη σημερινή δυναμικότητα, τις νέες ταξινομήσεις για την εκπαίδευση και τον εξοπλισμό των επόμενων ετών. Τα αμιγώς ηλεκτρικά αυτοκίνητα πρέπει μάλιστα να διαχωρίζονται από τα υβριδικά, επειδή φέρνουν στο συνεργείο διαφορετική εργασία.
Τι σημαίνουν τα BEV, PHEV και HEV για το σέρβις;
Πίσω από τον κοινό όρο εξηλεκτρισμένα αυτοκίνητα κρύβονται διαφορετικά συστήματα κίνησης. Τα μερίδιά τους δεν μπορούν επομένως να μετατραπούν απλώς σε εντολές εργασίας για τεχνικό με εξειδίκευση σε συστήματα υψηλής τάσης.
| Κατηγορία | Σύστημα κίνησης και φόρτιση | Τι σημαίνει για το συνεργείο |
|---|---|---|
| BEV – αμιγώς ηλεκτρικό αυτοκίνητο | Ηλεκτρική κίνηση, μπαταρία έλξης που φορτίζεται εξωτερικά | Καταργούνται οι εργασίες που συνδέονται με τον κινητήρα εσωτερικής καύσης. Παραμένουν ανάρτηση, ελαστικά, φρένα και κλιματισμός. Προστίθεται διάγνωση της ηλεκτρικής κίνησης και της φόρτισης. |
| PHEV – plug-in υβριδικό | Κινητήρας εσωτερικής καύσης και ηλεκτρική κίνηση, εξωτερική φόρτιση | Το συνεργείο πρέπει να χειρίζεται και τα δύο συστήματα και την αλληλεπίδρασή τους. |
| HEV – υβριδικό χωρίς εξωτερική φόρτιση | Κινητήρας εσωτερικής καύσης συμπληρωμένος με ηλεκτρική κίνηση | Η συντήρηση του κινητήρα εσωτερικής καύσης παραμένει. Το εύρος των ηλεκτρικών εργασιών καθορίζεται από τη σχεδίαση του συγκεκριμένου συστήματος. |
Η ένδειξη «υβριδικό» από μόνη της δεν αρκεί για την παραγγελία ανταλλακτικών ούτε για την ανάθεση εργασίας. Η ακριβής εκδοχή του συστήματος κίνησης πρέπει να είναι γνωστή ήδη από την παραλαβή του αυτοκινήτου. Αλλιώς η εντολή εργασίας καταλήγει σε τεχνικό χωρίς την αντίστοιχη δεξιότητα ή παραγγέλνεται λάθος ανταλλακτικό.
Στο Omnetic η ενότητα Workshop διαχειρίζεται την εντολή εργασίας από την προσφορά, μέσω της παραλαβής του αυτοκινήτου, των ανταλλακτικών και του προγραμματισμού, έως την τιμολόγηση. Τα στοιχεία του οχήματος και του συστήματος κίνησης παραμένουν έτσι στην ίδια εντολή εργασίας όταν ο σύμβουλος σέρβις τη διαβιβάζει στην αποθήκη και στο συνεργείο. Οι γραμμές μπορούν να επιμεριστούν μεταξύ πελάτη, εγγύησης και ασφαλιστικής εταιρείας, τόσο σε εξουσιοδοτημένο όσο και σε ανεξάρτητο συνεργείο.
Ποια μερίδια έχουν τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα στον στόλο της ΕΕ;
Στην ΕΕ κυκλοφορούσαν το 2024, σύμφωνα με την έκθεση της ACEA Vehicles on European roads 2026, περίπου 256 εκατομμύρια επιβατικά αυτοκίνητα. Τα βενζινοκίνητα αντιστοιχούσαν στο 49,2% του στόλου και τα πετρελαιοκίνητα στο 38,4%. Τα εξηλεκτρισμένα συστήματα κίνησης είχαν επομένως όλα μαζί λιγότερο από το ένα δέκατο του στόλου. Ενδεικτικά πρόκειται για 5,9 εκατομμύρια BEV, 3,6 εκατομμύρια PHEV και 12,8 εκατομμύρια HEV. Τη βάση της ζήτησης για σέρβις εξακολουθούν να αποτελούν τα αυτοκίνητα με κινητήρα εσωτερικής καύσης.
Στόλος επιβατικών αυτοκινήτων: ΕΕ και επιλεγμένες χώρες
Μερίδιο στον στόλο επιβατικών αυτοκινήτων για το 2024, πηγή: ACEA Vehicles on European roads 2026.
| Αγορά | BEV | PHEV | HEV |
|---|---|---|---|
| ΕΕ | 2,3% | 1,4% | 5,0% |
| Δανία | 12,1% | 4,5% | 1,8% |
| Σουηδία | 7,2% | 6,3% | 4,2% |
| Ολλανδία | 6,1% | 4,1% | 7,4% |
| Βέλγιο | 5,1% | 5,5% | 3,2% |
| Γερμανία | 3,3% | 2,0% | 5,2% |
| Γαλλία | 2,8% | 1,8% | 5,8% |
| Τσεχία | 0,5% | 0,3% | 0,2% |
Για ένα δίκτυο σέρβις αυτό συνεπάγεται διαφορετική σειρά επενδύσεων ανά αγορά. Ένα κατάστημα στη Δανία χρειάζεται ευρύτερη ετοιμότητα για BEV από μια μονάδα στην οποία έρχονται κυρίως αυτοκίνητα εσωτερικής καύσης. Στο Βέλγιο και στη Σουηδία μεγάλο μέρος του εξηλεκτρισμένου στόλου αποτελούν τα plug-in υβριδικά. Το συνεργείο εκεί πρέπει επομένως να χειρίζεται την ηλεκτρική κίνηση και τον κινητήρα εσωτερικής καύσης στο ίδιο αυτοκίνητο.
Το μερίδιο των ηλεκτρικών αυτοκινήτων συνδέεται με την ηλικία του στόλου. Στη Δανία το μέσο επιβατικό αυτοκίνητο το 2024 ήταν 9,8 ετών, στην Τσεχία 16,5 ετών και στην ΕΕ 12,7 ετών (ACEA). Όπου ο στόλος είναι παλαιότερος, ο εξηλεκτρισμός φτάνει στα συνεργεία αργότερα. Την ηλικία του στόλου ανά χώρα την αναλύει λεπτομερώς το άρθρο Μέση ηλικία του στόλου αυτοκινήτων στην Ευρώπη.
Μεγάλες διαφορές υπάρχουν και μέσα σε μία χώρα. Το εύρος μαρκών, το μερίδιο εταιρικών πελατών και η ηλικία των αυτοκινήτων που παραλαμβάνονται μπορούν να απομακρύνουν σημαντικά ένα τοπικό συνεργείο από τον εθνικό μέσο όρο. Η εθνική στατιστική δείχνει την κατεύθυνση. Τη δυναμικότητα του δικού σας συνεργείου πρέπει να την κατανείμετε με βάση τη σύνθεση των δικών του εντολών εργασίας.
Γιατί το μερίδιο στις νέες ταξινομήσεις διαφέρει από τον στόλο;
Οι νέες ταξινομήσεις είναι η προσθήκη μιας ορισμένης περιόδου. Ο στόλος περιλαμβάνει και αυτοκίνητα που πωλήθηκαν τα προηγούμενα χρόνια και εξακολουθούν να κυκλοφορούν. Το υψηλότερο μερίδιο των εξηλεκτρισμένων νέων αυτοκινήτων περνά επομένως σταδιακά στην πελατειακή βάση του σέρβις.
Νέες ταξινομήσεις επιβατικών αυτοκινήτων
Μερίδιο στις νέες ταξινομήσεις για το διάστημα Ιανουαρίου–Σεπτεμβρίου 2026, πηγή: ACEA, επισκόπηση ταξινομήσεων για τον Σεπτέμβριο 2026. Τα εθνικά μερίδια έχουν υπολογιστεί από τους αριθμούς ταξινομήσεων.
| Αγορά | BEV | PHEV | HEV |
|---|---|---|---|
| ΕΕ | 22,7% | 10,1% | 36,3% |
| Δανία | 81,7% | 0,5% | 10,8% |
| Σουηδία | 42,9% | 23,9% | 7,7% |
| Ολλανδία | 41,2% | 22,4% | 27,7% |
| Βέλγιο | 39,1% | 5,9% | 11,4% |
| Γερμανία | 27,2% | 11,1% | 28,5% |
| Γαλλία | 31,4% | 5,8% | 43,3% |
| Τσεχία | 7,4% | 5,1% | 24,5% |
Σε απόλυτους αριθμούς, στην ΕΕ προστέθηκαν το διάστημα Ιανουαρίου–Σεπτεμβρίου 2026, σύμφωνα με την ACEA, 1.931.465 νέα BEV, 860.257 PHEV και 3.090.530 HEV. Σε τρία χρόνια η εξηλεκτρισμένη σύνθεση του στόλου θα μετατοπιστεί αισθητά στις περισσότερες αγορές. Ταχύτερα εκεί όπου τα εξηλεκτρισμένα αυτοκίνητα ήδη σήμερα υπερτερούν στις ταξινομήσεις. Αυτό προκύπτει από τη διαφορά μεταξύ των δύο πινάκων και δεν αποτελεί επίσημη πρόβλεψη.
Νεότερα εθνικά στοιχεία επιβεβαιώνουν τη μετατόπιση. Σύμφωνα με τη γερμανική υπηρεσία KBA, την 1η Ιανουαρίου 2026 τα BEV αντιστοιχούσαν στο 4,1% του γερμανικού στόλου επιβατικών (2.034.260 αυτοκίνητα) και τα plug-in υβριδικά στο 2,3%. Για το 2024 τα ποσοστά ήταν, σύμφωνα με την ACEA, 3,3% και 2,0%.
Την αλλαγή θα την αισθανθούν πρώτα τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία. Σύμφωνα με γερμανικά στοιχεία για το 2025, τα συνεργεία των μαρκών έκαναν το 86% της συντήρησης αυτοκινήτων ηλικίας κάτω των τριών ετών. Στα αυτοκίνητα ηλικίας έξι ετών και άνω το 56% της συντήρησης αναλογούσε στα ανεξάρτητα συνεργεία και το 39% στα συνεργεία των μαρκών. Τα εξηλεκτρισμένα αυτοκίνητα του στόλου είναι κατά κύριο λόγο νέα, οπότε στα ανεξάρτητα συνεργεία θα φτάσουν σε μεγαλύτερο αριθμό με καθυστέρηση μερικών ετών. Δυναμικότητα για αυτοκίνητα εσωτερικής καύσης όμως θα χρειάζονται και οι δύο τύποι επιχειρήσεων και τα επόμενα χρόνια.
Πώς θα αλλάξει η σύνθεση των εντολών εργασίας σέρβις;
Ο εξηλεκτρισμός δεν αφαιρεί εργασία σέρβις με ομοιόμορφο τρόπο. Ορισμένες τακτικές εργασίες εξαφανίζονται, άλλες παραμένουν και μέρος της εργασίας μετατοπίζεται από τις αντικαταστάσεις στη διάγνωση.
| Τομέας | BEV | PHEV και HEV | Επίπτωση στη λειτουργία |
|---|---|---|---|
| Κινητήρας εσωτερικής καύσης | Χωρίς αλλαγές λαδιού κινητήρα, μπουζί και επισκευές εξάτμισης | Η συντήρηση του κινητήρα παραμένει σύμφωνα με το πρόγραμμα σέρβις | Η προσφορά σέρβις διαχωρίζεται ανά σύστημα κίνησης. |
| Φρένα | Η ανάκτηση ενέργειας περιορίζει τη χρήση των φρένων τριβής | Ανάκτηση ενέργειας ανάλογα με τη σχεδίαση και τον τρόπο οδήγησης | Τα τακάκια φθείρονται λιγότερο, αλλά οι δίσκοι μπορεί να διαβρωθούν και οι μηχανισμοί να κολλήσουν. |
| Ελαστικά και ανάρτηση | Η φθορά επηρεάζεται από το βάρος του αυτοκινήτου, τη γεωμετρία και τον τρόπο οδήγησης | Ίδια αξιολόγηση ανάλογα με τη συγκεκριμένη εκδοχή | Τα ελαστικά επιλέγονται με βάση τις εγκεκριμένες προδιαγραφές του αυτοκινήτου, όχι με βάση τον τύπο κίνησης. |
| Διάγνωση | Σύστημα κίνησης, μπαταρία, φόρτιση, θερμική διαχείριση | Επιπλέον η συνεργασία με τον κινητήρα εσωτερικής καύσης | Η εντολή εργασίας χρειάζεται διαγνωστικό χρόνο, τεχνικές πληροφορίες και πρόσβαση στα συστήματα του αυτοκινήτου. |
Ένα καθολικό ποσοστό αυξημένης κατανάλωσης ελαστικών στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα δεν ταιριάζει σε ένα πρόγραμμα. Βάρος, στυλ οδήγησης, γεωμετρία και τύπος ελαστικών δρουν από κοινού. Για τον προγραμματισμό της εποχικής δυναμικότητας και της αποθήκης ελαστικών μεγαλύτερη αξία έχει η δική σας στατιστική αλλαγών ανά μοντέλο.
Παρόμοια κατηγορία αυτοκινήτου, διαφορετική εργασία
Τη διαφορά τη δείχνει καλά το Volkswagen Golf. Το Golf VII 2.0 TDI ισχύος 110 kW (παραγωγή 2013–2019) φέρνει εργασία γύρω από τον πετρελαιοκινητήρα και τα παρελκόμενά του. Το Golf GTE (2014–2018, ισχύς συστήματος 150 kW) έχει κινητήρα εσωτερικής καύσης και ηλεκτρική κίνηση με εξωτερική φόρτιση. Το Volkswagen ID.3 έχει ηλεκτροκινητήρα ισχύος 150 kW που κινεί τους πίσω τροχούς και μπαταρία με ωφέλιμη χωρητικότητα 58 kWh (Pro Performance) ή 77 kWh (Pro S). Η προσοχή του συνεργείου μετατοπίζεται σε αυτό στο σύστημα κίνησης, στη φόρτιση και στη θερμική διαχείριση.
Σε αυτοκίνητα του ίδιου μεγέθους δεν μπορεί επομένως να αντιστοιχιστεί ένα ενιαίο πακέτο σέρβις. Στο plug-in υβριδικό, επιπλέον, τα λίγα χιλιόμετρα του κινητήρα εσωτερικής καύσης δεν καταργούν τα χρονικά διαστήματα συντήρησής του.
Ποια εκπαίδευση και ποιον εξοπλισμό χρειάζεται το συνεργείο;
Η αλλαγή ελαστικών σε ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο και η επέμβαση στο σύστημα υψηλής τάσης του είναι δύο διαφορετικά εύρη εργασίας. Το συνεργείο πρέπει να ορίζει με σαφήνεια ποιοι τεχνικοί επιτρέπεται να κάνουν ποιες εργασίες και πώς η εντολή εργασίας περνά στον εξειδικευμένο τεχνικό.
Παράδειγμα από την Τσεχία είναι το πρότυπο επαγγελματικών προσόντων 26-095-H, που ισχύει από τον Δεκέμβριο του 2022. Περιλαμβάνει τη μετάβαση του αυτοκινήτου σε κατάσταση χωρίς τάση, την επαλήθευσή της με μέτρηση, την προστασία από την επαναφορά της τάσης, τη μέτρηση της αντίστασης μόνωσης και τη διάγνωση με τα εργαλεία του κατασκευαστή. Στον εξοπλισμό για την εξέταση αναφέρει μέσα προστασίας, επικαιροποιημένη τεχνική τεκμηρίωση, διαγνωστικά και όργανα μέτρησης. Οι απαιτήσεις προσόντων και ασφάλειας σε κάθε χώρα διέπονται από τους τοπικούς κανονισμούς και τις οδηγίες του κατασκευαστή. Για ένα δίκτυο σέρβις σε όλη την Ευρώπη ισχύει η ίδια λειτουργική αρχή: σε κάθε τύπο εργασίας αντιστοιχούν εξουσιοδοτημένοι άνθρωποι, εξοπλισμός και διαδικασία.
Η επένδυση πρέπει να καλύπτει ολόκληρη τη διαδικασία εργασίας:
- Τεχνικές πληροφορίες και διάγνωση: διαδικασίες για το συγκεκριμένο μοντέλο και δυνατότητα εκτέλεσης των προβλεπόμενων δοκιμών.
- Εξοπλισμός μέτρησης και προστασίας: ανάλογα με το εύρος των επιτρεπόμενων εργασιών, μαζί με τον τακτικό έλεγχό του.
- Θέση εργασίας και χειρισμός: διάταξη ανάλογα με τις εργασίες που εκτελούνται, κυρίως όταν το συνεργείο σχεδιάζει την αφαίρεση της μπαταρίας έλξης.
- Αναπλήρωση: σε κάθε βάρδια τουλάχιστον δύο άτομα με δεξιότητα για συστήματα υψηλής τάσης, ώστε οι εντολές εργασίας να μην εξαρτώνται από έναν μόνο εξειδικευμένο τεχνικό.
Δεν χρειάζεται κάθε συνεργείο να επισκευάζει εσωτερικά μπαταρίες έλξης. Τη συνήθη συντήρηση και τη διάγνωση μπορεί να τις καλύψει το δικό σας συνεργείο. Την εξειδικευμένη επισκευή μπαταρίας μπορείτε να την αναθέσετε σε συνεργαζόμενη μονάδα.
Πώς προγραμματίζονται η δυναμικότητα και η αποθήκη ανταλλακτικών;
Τη δυναμικότητα καλό είναι να την παρακολουθείτε ανά τύπο συστήματος κίνησης και ανά είδος εργασίας. Ο συνολικός αριθμός εξηλεκτρισμένων αυτοκινήτων κρύβει τη διαφορά μεταξύ μιας εποχικής αλλαγής ελαστικών και του εντοπισμού μιας περιστασιακής βλάβης φόρτισης.
| Κατάσταση της επιχείρησης | Προτεραιότητα δυναμικότητας και εκπαίδευσης | Προτεραιότητα αποθήκης |
|---|---|---|
| Υπεροχή αυτοκινήτων εσωτερικής καύσης, εξηλεκτρισμένες εντολές εργασίας έρχονται μεμονωμένα | Ασφαλής παραλαβή, οριοθετημένες δεξιότητες και διαδρομή για την ανάθεση εξειδικευμένης επισκευής | Αποθέματα με βάση την τρέχουσα κατανάλωση· ακριβά ανταλλακτικά ηλεκτρικής κίνησης κατά παραγγελία. |
| Τακτική συντήρηση BEV και υβριδικών | Αναπλήρωση εκπαιδευμένων τεχνικών, διάγνωση και προγραμματισμός ανά εξειδίκευση | Ανταλλακτικά διακριτά ανά εκδοχή συστήματος κίνησης, παρακολούθηση κατανάλωσης και χρόνων παράδοσης. |
| Εξειδίκευση στην ηλεκτρική κίνηση και σε πιο σύνθετες επισκευές | Εξοπλισμένη θέση εργασίας, βαθύτερη διάγνωση και συνέχεια των βημάτων εργασίας | Ανταλλακτικά δεσμευμένα για συγκεκριμένες επισκευές· είδη υψηλής κυκλοφορίας χωριστά από τα δαπανηρά συγκροτήματα. |
Εκτός από τις τιμολογημένες ώρες πρέπει να παρακολουθείτε και τον διαγνωστικό χρόνο εργασίας, την αναμονή ανταλλακτικών και τις επαναλαμβανόμενες επισκέψεις για την ίδια βλάβη. Αλλιώς ο αυξανόμενος αριθμός εντολών εργασίας κρύβει τη μπλοκαρισμένη δυναμικότητα του εξειδικευμένου τεχνικού. Το Time-keeping του Omnetic περνά τον χρόνο εργασίας απευθείας στην εντολή εργασίας και στις γραμμές της. Φαίνεται έτσι αν οι τιμολογημένες ώρες αντιστοιχούν στις ώρες εργασίας και πόσο απασχολημένοι είναι οι επιμέρους τεχνικοί και τα καταστήματα.
Στην αποθήκη αυξάνεται η σημασία της ακριβούς ταυτοποίησης των ανταλλακτικών. Ήδη στα αυτοκίνητα εσωτερικής καύσης, που σήμερα αποτελούν την πλειονότητα των εντολών εργασίας, οι εκδοχές είναι πολλές. Η ανανεωμένη Škoda Octavia τρίτης γενιάς (2017) είχε τέσσερις βενζινοκινητήρες TSI, τέσσερις πετρελαιοκινητήρες TDI και έναν κινητήρα CNG, με ισχύ 63–135 kW και με μηχανικό κιβώτιο ή κιβώτιο DSG. Το Renault Clio IV (2012–2019) προσφερόταν με τρικύλινδρο βενζινοκινητήρα 0.9 TCe ισχύος 90 ίππων και με πετρελαιοκινητήρα 1.5 dCi στις εκδόσεις των 75, 90 και 110 ίππων. Οι εξηλεκτρισμένες εκδοχές προσθέτουν κι άλλα διαφορετικά εξαρτήματα πέδησης, ψύξης και ηλεκτρικού συστήματος. Οι μπαταρίες έλξης και τα ακριβά εξαρτήματα ισχύος δεν πρέπει να μένουν στην αποθήκη «για καλό και για κακό»· η αγορά τους ανήκει στην επιβεβαιωμένη επισκευή. Το Warehouse του Omnetic δεσμεύει ανταλλακτικά για ανοιχτές εντολές εργασίας σέρβις, τα αποδεσμεύει όταν η εντολή αλλάζει ή ακυρώνεται και, με την ανάλυση ABC και τα ελάχιστα και μέγιστα για κάθε αποθήκη, βοηθά στον εντοπισμό ανταλλακτικών χωρίς κίνηση.
Τι να προσέξετε
- Προγραμματισμός του συνεργείου με βάση τις νέες ταξινομήσεις. Αυτές δείχνουν την κατεύθυνση της αλλαγής, όχι τη σημερινή σύνθεση των επισκέψεων σέρβις.
- Άθροιση κατηγοριών που αλληλεπικαλύπτονται. Η KBA αναφέρει την 1η Ιανουαρίου 2026 για το σύνολο των υβριδικών μερίδιο 8,8%, και τα plug-in υβριδικά (2,3%) περιλαμβάνονται σε αυτό. Όποιος αθροίσει τους δύο αριθμούς, μετρά τα PHEV δύο φορές. Συγκρίσιμες είναι μόνο κατηγορίες με το ίδιο περιεχόμενο.
- Σύγχυση εξηλεκτρισμένης εντολής εργασίας με εργασία σε σύστημα υψηλής τάσης. Το εύρος της εργασίας και η δεξιότητα του τεχνικού πρέπει να ταιριάζουν.
- Διάγνωση μόνο από τη μνήμη σφαλμάτων. Σε προβλήματα φόρτισης ή θερμικής διαχείρισης πρέπει να καταγράφονται και οι συνθήκες υπό τις οποίες προέκυψε η βλάβη.
- Πρόωρη κατάργηση αποθεμάτων για αυτοκίνητα εσωτερικής καύσης. Τα βενζινοκίνητα και τα πετρελαιοκίνητα αποτελούσαν το 2024 μαζί το 87,6% του στόλου της ΕΕ και εξακολουθούν να δημιουργούν την πλειονότητα της ζήτησης για συντήρηση και επισκευές.
Το Omnetic συνδέει εντολή εργασίας, δυναμικότητα και ανταλλακτικά
Σε ένα μεικτό συνεργείο δεν αρκεί ο προγραμματισμός των ελεύθερων θέσεων. Η ημερομηνία επισκευής εξαρτάται από τον φόρτο της εργασίας, από το ποιος τεχνικός επιτρέπεται να δουλέψει στο αυτοκίνητο και από τη διαθεσιμότητα ανταλλακτικών. Όταν αυτά τα στοιχεία βρίσκονται σε χωριστά υπολογιστικά φύλλα και συστήματα, κάθε αλλαγή πρέπει να τη μεταφέρει κάποιος χειροκίνητα.
Το Omnetic λειτουργεί όλες τις ενότητες πάνω σε μία κοινή εγγραφή οχήματος, πελάτη, εντολών εργασίας και χρημάτων στο DMS Core, ώστε τα δεδομένα να μην πληκτρολογούνται ξανά από ενότητα σε ενότητα.
- Το Planner προτείνει ημερομηνία επισκευής με βάση τον φόρτο της εργασίας, την απαιτούμενη εξειδίκευση και την πραγματική δυναμικότητα του συνεργείου. Αναθέτει την εργασία στους τεχνικούς με βάση τις δεξιότητες και τη διαθεσιμότητά τους, λαμβάνει υπόψη τα ανταλλακτικά στην αποθήκη και προσαρμόζει το πρόγραμμα σε περίπτωση καθυστέρησης, απουσίας ή αλλαγής εντολής εργασίας. Για το πρόγραμμα αποφασίζει ο προϊστάμενος του συνεργείου.
- Το Workshop και το Warehouse κρατούν μαζί εντολή εργασίας και ανταλλακτικά: ένα ανταλλακτικό δεσμευμένο για την επισκευή ενός ηλεκτρικού αυτοκινήτου φαίνεται τόσο στην εντολή εργασίας όσο και στην καρτέλα είδους σε όλα τα καταστήματα.
- Σταδιακή εφαρμογή: το Omnetic μπορεί να ξεκινήσει με μία ενότητα και οι υπόλοιπες να προστεθούν αργότερα. Τα υφιστάμενα συστήματα, για παράδειγμα η πύλη του κατασκευαστή ή το λογιστικό λογισμικό, συνδέονται μέσω της ανοιχτής πλατφόρμας.
Κλείστε μια επίδειξη του Omnetic και δείτε τον προγραμματισμό ενός μεικτού συνεργείου και τη σύνδεση των εντολών εργασίας με την αποθήκη.
Σχετικά άρθρα
- Μέση ηλικία του στόλου αυτοκινήτων στην Ευρώπη: σύγκριση των χωρών της ΕΕ και επιπτώσεις σε σέρβις και ανταλλακτικά
- Προγραμματισμός εργασιών συνεργείου: πώς αναπρογραμματίζετε σε καθυστέρηση, απουσία τεχνικού και έλλειψη ανταλλακτικών
- Αναθεώρηση του τεχνικού ελέγχου (ΚΤΕΟ) στην ΕΕ: η κατάσταση τον Νοέμβριο του 2026 και οι πιθανές επιπτώσεις για συνεργεία και εμπόρους αυτοκινήτων
Συχνές ερωτήσεις
Χρειάζεται το συνεργείο φορτιστή σε κάθε θέση εργασίας;
Όχι. Ο αριθμός των σημείων φόρτισης εξαρτάται από τη σύνθεση των επισκευών, την πορεία της διάγνωσης και την παράδοση των αυτοκινήτων στους πελάτες. Το συνεργείο πρέπει να είναι οργανωμένο έτσι ώστε ένα αυτοκίνητο που φορτίζει να μη μπλοκάρει θέση επισκευής.
Ποιες πληροφορίες βοηθούν κατά την παραλαβή αυτοκινήτου με βλάβη φόρτισης;
Ο τύπος φόρτισης, το σημείο όπου εμφανίστηκε το πρόβλημα, το καλώδιο που χρησιμοποιήθηκε, τα μηνύματα του αυτοκινήτου και οι συνθήκες της διακοπής. Μια φωτογραφία του μηνύματος σφάλματος αποτυπώνει μια βλάβη που μπορεί να μην εμφανιστεί κατά την επίσκεψη στο σέρβις.
Είναι η ένδειξη φόρτισης της μπαταρίας το ίδιο με την κατάσταση υγείας της;
Όχι. Η κατάσταση φόρτισης (SoC) περιγράφει την ενέργεια που είναι αποθηκευμένη τη δεδομένη στιγμή, η κατάσταση υγείας (SoH) την κατάσταση της μπαταρίας. Για την αγορά ενός μεταχειρισμένου ηλεκτρικού αυτοκινήτου βαρύτητα έχει ένα διαγνωστικό αποτέλεσμα με αναφορά της μεθόδου και των συνθηκών μέτρησης, όχι μια φωτογραφία της αυτονομίας στην οθόνη.
Πηγές
- https://www.acea.auto/files/ACEA_Report-%E2%80%93-Vehicles_on_European_roads_2026.pdf
- https://www.acea.auto/files/Press_release_car_registrations_September_2026.pdf
- Kraftfahrt-Bundesamt: Der Fahrzeugbestand am 1. Januar 2026
- https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-2004/hodnotici-standard
- https://www.volkswagen-newsroom.com/en/vehicle-data-golf-7-profile-20039
- https://uploads.vw-mms.de/system/production/files/vwn/016/185/file/a22d2c891d2a3fb4edb2510a8cb63b4aef305cb0/The_new_ID_3_-_International_Media_Drive.pdf?1595402445=
- https://cdn.skoda-storyboard.com/2017/02/170207-%C5%A0KODA-OCTAVIA-Press-Kit.pdf
- https://imprensa.renaultgroup.com/historia-do-renault-clio/?lang=por
- https://www.omnetic.com/gr/dms-core
- https://www.omnetic.com/gr/workshop
- https://www.omnetic.com/gr/planner
- https://www.omnetic.com/gr/warehouse
- https://www.omnetic.com/gr/time-keeping
- https://www.omnetic.com/gr/sychnes-erotiseis
- https://www.kfz-sh.de/fileadmin/user_upload/weitere_Fotos/DATreport2026.pdf