Cercetări și rapoarte
Mașinile electrice în parcul auto al UE: ponderea BEV și a hibrizilor și schimbările pentru service-urile auto
Ponderea BEV, PHEV și a hibrizilor în parcul auto UE și în înmatriculările noi, după ACEA. Ce înseamnă pentru instruire, echipamente, capacitate și piese.

Concluzii principale
- Potrivit ACEA, în 2024, mașinile electrice cu baterie (BEV) reprezentau 2,3% din parcul de autoturisme al UE, hibrizii plug-in (PHEV) 1,4%, iar hibrizii fără încărcare externă (HEV) 5,0%. Din aproximativ 256 de milioane de mașini, aceasta înseamnă, orientativ, 5,9 milioane de BEV.
- În înmatriculările noi din UE din ianuarie–septembrie 2026, ponderile acelorași categorii au ajuns, potrivit ACEA, la 22,7%, 10,1% și 36,3%. Structura comenzilor din atelier se schimbă, așadar, mai lent decât oferta din showroomuri.
- Diferențele dintre țări sunt mari. În parcul de autoturisme din 2024, BEV aveau o pondere de 12,1% în Danemarca, 3,3% în Germania și 0,5% în Cehia (ACEA).
- BEV iau atelierului întreținerea motorului cu ardere internă și adaugă diagnosticarea sistemului de propulsie, a bateriei și a încărcării. PHEV și HEV păstrează întreținerea motorului și au în plus sistemul electric.
- Competențele și echipamentele pentru lucrul la înaltă tensiune sunt necesare și unui atelier în care mașinile electrificate ajung doar sporadic. Piesele scumpe, precum bateria de tracțiune, se comandă abia pentru o reparație confirmată.
Mașinile electrice din parcul auto schimbă munca service-urilor altfel și mai lent decât sugerează ponderea lor în creștere în showroomuri. Statistica vânzărilor arată ce mașini se adaugă. Structura întregului parc arată ce vine astăzi la întreținere și reparații. Șeful de service are nevoie de ambele perspective: parcul pentru capacitatea de astăzi, înmatriculările noi pentru instruirea și echipamentele din anii următori. Mașinile electrice cu baterie trebuie separate de hibrizi, deoarece aduc în atelier un alt tip de lucru.
Ce înseamnă BEV, PHEV și HEV pentru service?
Sub denumirea comună de mașini electrificate se ascund sisteme de propulsie diferite. De aceea, ponderile lor nu pot fi convertite simplu în comenzi pentru un tehnician calificat pentru înaltă tensiune.
| Categorie | Propulsie și încărcare | Ce înseamnă pentru atelier |
|---|---|---|
| BEV – mașină electrică cu baterie | Propulsie electrică, baterie de tracțiune încărcată din exterior | Dispar operațiunile legate de motorul cu ardere internă. Rămân trenul de rulare, anvelopele, frânele și climatizarea. Se adaugă diagnosticarea propulsiei electrice și a încărcării. |
| PHEV – hibrid plug-in | Motor cu ardere internă și propulsie electrică, încărcare externă | Service-ul trebuie să stăpânească ambele sisteme și comunicarea dintre ele. |
| HEV – hibrid fără încărcare externă | Motor cu ardere internă completat de propulsie electrică | Întreținerea motorului cu ardere internă rămâne. Volumul lucrărilor electrice depinde de construcția sistemului respectiv. |
Simpla denumire „hibrid” nu este suficientă pentru comandarea pieselor sau pentru alocarea lucrului. Varianta exactă a sistemului de propulsie trebuie cunoscută încă de la recepția mașinii. Altfel, comanda ajunge la un tehnician fără competența corespunzătoare sau se comandă o piesă greșită.
În Omnetic, modulul Workshop gestionează comanda de la ofertă, prin recepția mașinii, piese și planificare, până la facturare. Datele despre vehicul și sistemul de propulsie rămân astfel la aceeași comandă atunci când consilierul de service o transmite depozitului și atelierului. Pozițiile pot fi împărțite între client, garanție și asigurător, atât în service-urile autorizate, cât și în cele independente.
Ce pondere au mașinile electrice în parcul auto al UE?
Potrivit raportului ACEA Vehicles on European roads 2026, în UE circulau în 2024 aproximativ 256 de milioane de autoturisme. Mașinile pe benzină reprezentau 49,2% din parc, iar cele diesel 38,4%. Sistemele de propulsie electrificate aveau, așadar, împreună mai puțin de o zecime din parc. Orientativ, este vorba de 5,9 milioane de BEV, 3,6 milioane de PHEV și 12,8 milioane de HEV. Baza cererii de service o constituie în continuare mașinile cu motor cu ardere internă.
Parcul de autoturisme: UE și țări selectate
Ponderea în parcul de autoturisme în 2024, sursa: ACEA Vehicles on European roads 2026.
| Piața | BEV | PHEV | HEV |
|---|---|---|---|
| UE | 2,3% | 1,4% | 5,0% |
| Danemarca | 12,1% | 4,5% | 1,8% |
| Suedia | 7,2% | 6,3% | 4,2% |
| Țările de Jos | 6,1% | 4,1% | 7,4% |
| Belgia | 5,1% | 5,5% | 3,2% |
| Germania | 3,3% | 2,0% | 5,2% |
| Franța | 2,8% | 1,8% | 5,8% |
| Cehia | 0,5% | 0,3% | 0,2% |
Pentru o rețea de service, de aici rezultă o altă ordine a investițiilor în funcție de piață. O sucursală din Danemarca are nevoie de o pregătire mai amplă pentru BEV decât o unitate unde vin în principal mașini cu motor cu ardere internă. În Belgia și în Suedia, o mare parte a parcului electrificat o reprezintă hibrizii plug-in. Atelierul trebuie, așadar, să stăpânească acolo atât propulsia electrică, cât și motorul cu ardere internă la aceeași mașină.
Ponderea mașinilor electrice este legată de vârsta parcului. În Danemarca, autoturismul mediu avea în 2024 o vârstă de 9,8 ani, în Cehia de 16,5 ani, iar în UE de 12,7 ani (ACEA). Acolo unde parcul este mai vechi, electrificarea ajunge mai târziu în ateliere. Vârsta parcului pe țări este analizată în detaliu în articolul Vârsta medie a parcului auto din Europa.
Diferențe mari apar și în interiorul aceleiași țări. Orientarea pe mărci, ponderea clienților corporativi și vârsta mașinilor primite pot îndepărta considerabil un service local de media națională. Statistica națională arată direcția. Capacitatea propriului atelier trebuie împărțită în funcție de structura comenzilor sale.
De ce diferă ponderea în înmatriculările noi de cea din parc?
Înmatriculările noi reprezintă creșterea dintr-o anumită perioadă. Parcul auto include și mașinile vândute în anii anteriori, care continuă să circule. Ponderea mai mare a noutăților electrificate se transmite, așadar, treptat în baza de clienți a service-ului.
Înmatriculări noi de autoturisme
Ponderea în înmatriculările noi din ianuarie–septembrie 2026, sursa: ACEA, raportul privind înmatriculările din septembrie 2026. Ponderile naționale sunt calculate din numărul de înmatriculări.
| Piața | BEV | PHEV | HEV |
|---|---|---|---|
| UE | 22,7% | 10,1% | 36,3% |
| Danemarca | 81,7% | 0,5% | 10,8% |
| Suedia | 42,9% | 23,9% | 7,7% |
| Țările de Jos | 41,2% | 22,4% | 27,7% |
| Belgia | 39,1% | 5,9% | 11,4% |
| Germania | 27,2% | 11,1% | 28,5% |
| Franța | 31,4% | 5,8% | 43,3% |
| Cehia | 7,4% | 5,1% | 24,5% |
În cifre absolute, în UE s-au adăugat în ianuarie–septembrie 2026, potrivit ACEA, 1.931.465 de BEV noi, 860.257 de PHEV și 3.090.530 de HEV. În trei ani, structura electrificată a parcului se va deplasa vizibil pe majoritatea piețelor. Cel mai rapid acolo unde mașinile electrificate predomină deja astăzi în înmatriculări. Acest lucru rezultă din diferența dintre cele două tabele și nu este o prognoză oficială.
Datele naționale mai recente confirmă această evoluție. Potrivit autorității germane KBA, la 1 ianuarie 2026, BEV reprezentau 4,1% din parcul de autoturisme german (2.034.260 de mașini), iar hibrizii plug-in 2,3%. Pentru 2024, potrivit ACEA, ponderile erau de 3,3% și 2,0%.
Schimbarea o vor resimți mai întâi service-urile autorizate. Potrivit datelor germane pentru 2025, service-urile autorizate au efectuat 86% din întreținerea mașinilor mai noi de trei ani. La mașinile de șase ani și peste, 56% din întreținere a revenit atelierelor independente și 39% service-urilor autorizate. Mașinile electrificate din parc sunt în majoritate tinere, așa că vor ajunge în număr mai mare în atelierele independente cu o întârziere de câțiva ani. Capacitate pentru mașinile cu motor cu ardere internă vor avea însă nevoie ambele tipuri de unități și în anii următori.
Cum se va schimba structura comenzilor de service?
Electrificarea nu reduce uniform munca de service. Unele operațiuni periodice dispar, altele rămân, iar o parte din lucru se mută de la înlocuiri la diagnosticare.
| Domeniu | BEV | PHEV și HEV | Impactul asupra activității |
|---|---|---|---|
| Motor cu ardere internă | Fără schimburi de ulei de motor și de bujii și fără reparații ale sistemului de evacuare | Întreținerea motorului rămâne conform planului de service | Oferta de service se împarte în funcție de sistemul de propulsie. |
| Frâne | Recuperarea energiei limitează utilizarea frânelor cu fricțiune | Recuperarea energiei în funcție de construcție și de regimul de rulare | Plăcuțele se uzează mai puțin, dar discurile pot coroda, iar mecanismele se pot gripa. |
| Anvelope și tren de rulare | Uzura este influențată de masa mașinii, geometrie și stilul de condus | Aceeași evaluare în funcție de varianta concretă | Anvelopele se aleg în funcție de parametrii omologați ai mașinii, nu de tipul de propulsie. |
| Diagnosticare | Propulsie, baterie, încărcare, management termic | În plus, interacțiunea cu motorul cu ardere internă | Comanda necesită timp de diagnosticare, informații tehnice și acces la sistemele mașinii. |
Un procent universal de consum mai mare de anvelope la mașinile electrice nu își are locul în plan. Masa, stilul de condus, geometria și tipul anvelopelor acționează împreună. Pentru planificarea capacității sezoniere și a stocului de anvelope, propria statistică a schimburilor pe modele are o valoare mai mare.
Clasă de mașină similară, lucru diferit
Diferența este bine ilustrată de Volkswagen Golf. Golf VII 2.0 TDI cu o putere de 110 kW (producție 2013–2019) aduce lucrări legate de motorul diesel și de accesoriile acestuia. Golf GTE (2014–2018, putere de sistem de 150 kW) are atât motor cu ardere internă, cât și propulsie electrică cu încărcare externă. Volkswagen ID.3 are un motor electric de 150 kW care antrenează roțile din spate și o baterie cu o capacitate utilizabilă de 58 kWh (Pro Performance) sau 77 kWh (Pro S). La acesta, atenția atelierului se mută către propulsie, încărcare și managementul termic.
Mașinilor de aceeași mărime nu li se poate atribui, așadar, un singur pachet de service. La un hibrid plug-in, în plus, un kilometraj redus parcurs cu motorul cu ardere internă nu anulează intervalele de timp ale întreținerii acestuia.
De ce instruire și echipamente are nevoie atelierul?
Schimbarea anvelopelor unei mașini electrice și intervenția asupra sistemului ei de înaltă tensiune sunt două volume de lucru diferite. Service-ul trebuie să stabilească clar ce tehnicieni au voie să efectueze ce operațiuni și cum se transmite comanda unui specialist.
Un exemplu din Cehia este standardul de calificare 26-095-H, valabil din decembrie 2022. Acesta include aducerea mașinii în stare fără tensiune, verificarea acestei stări prin măsurare, protecția împotriva restabilirii tensiunii, măsurarea rezistenței de izolație și diagnosticarea de serie. Pentru echipamentele de examen menționează mijloacele de protecție, documentația tehnică actualizată, diagnosticarea și aparatura de măsură. Cerințele de calificare și de securitate se stabilesc în fiecare țară după reglementările locale și instrucțiunile producătorului. Pentru o rețea de service la nivel european este valabil același principiu operațional: fiecărui tip de lucrare îi corespund persoane autorizate, echipamente și o procedură.
Investiția ar trebui să acopere întregul proces de lucru:
- Informații tehnice și diagnosticare: proceduri pentru modelul concret și posibilitatea de a efectua testele prescrise.
- Echipamente de măsură și de protecție: în funcție de volumul lucrărilor permise, inclusiv verificarea lor periodică.
- Postul de lucru și manipularea: amenajarea în funcție de operațiunile efectuate, mai ales când service-ul planifică demontarea bateriei de tracțiune.
- Interschimbabilitatea: în fiecare tură, cel puțin două persoane cu competență pentru înaltă tensiune, pentru ca respectivele comenzi să nu depindă de un singur specialist.
Nu orice service trebuie să repare bateriile de tracțiune în interior. Întreținerea obișnuită și diagnosticarea pot fi făcute de propriul atelier. Reparația specializată a bateriei poate fi transmisă unui atelier partener.
Cum se planifică capacitatea și stocul de piese?
Este bine ca capacitatea să fie urmărită atât după tipul de propulsie, cât și după tipul lucrării. Numărul total de mașini electrificate ascunde diferența dintre schimbul sezonier de anvelope și căutarea unui defect intermitent la încărcare.
| Situația unității | Prioritatea pentru capacitate și instruire | Prioritatea pentru depozit |
|---|---|---|
| Predomină mașinile cu ardere internă, comenzile electrificate vin sporadic | Recepție sigură, competențe delimitate și o cale pentru transmiterea reparațiilor specializate | Stocuri în funcție de consumul actual; piesele scumpe pentru propulsia electrică se comandă pe comandă de service. |
| Întreținere periodică a BEV și a hibrizilor | Interschimbabilitatea tehnicienilor instruiți, diagnosticarea și planificarea în funcție de specializare | Piese diferențiate după variantele de propulsie, urmărirea consumului și a termenelor de livrare. |
| Specializare pe propulsie electrică și reparații complexe | Post de lucru echipat, diagnosticare aprofundată și succesiunea pașilor de lucru | Piese rezervate pentru reparații concrete; articolele cu rotație rapidă separate de ansamblurile costisitoare. |
Pe lângă orele facturate, trebuie urmărite și timpul de diagnosticare lucrat, așteptarea pieselor și vizitele repetate pentru același defect. Altfel, numărul în creștere al comenzilor ascunde capacitatea blocată a specialistului. Time-keeping din Omnetic trece timpul lucrat direct pe comandă și pe pozițiile ei. Se vede astfel dacă orele facturate corespund celor lucrate și care este gradul de încărcare al fiecărui tehnician și al fiecărei sucursale.
În depozit crește importanța identificării exacte a pieselor. Chiar și la mașinile cu motor cu ardere internă, care reprezintă astăzi majoritatea comenzilor, variantele sunt numeroase. Škoda Octavia a treia generație, după faceliftul din 2017, avea patru motoare TSI pe benzină, patru TDI diesel și unul pe CNG, cu puteri de 63–135 kW și cu cutie de viteze manuală sau DSG. Renault Clio IV (2012–2019) oferea un motor pe benzină cu trei cilindri 0.9 TCe de 90 CP și un diesel 1.5 dCi în versiunile de 75, 90 și 110 CP. Variantele electrificate adaugă alte componente diferite de frânare, răcire și electrice. Bateriile de tracțiune și piesele scumpe de putere nu trebuie să stea pe stoc „pentru orice eventualitate”, ci se cumpără abia pentru o reparație confirmată. Warehouse din Omnetic rezervă piese pentru comenzile de service deschise, le eliberează la modificarea sau anularea comenzii și, cu analiza ABC și stocurile minime și maxime pentru fiecare depozit, ajută la identificarea pieselor fără mișcare.
La ce trebuie să fiți atenți
- Planificarea atelierului după înmatriculările noi. Acestea arată direcția schimbării, nu structura actuală a vizitelor în service.
- Adunarea categoriilor care se suprapun. KBA indică la 1 ianuarie 2026 o pondere totală a hibrizilor de 8,8%, iar hibrizii plug-in (2,3%) fac parte din aceasta. Cine adună cele două cifre numără PHEV de două ori. Se pot compara doar categorii cu același conținut.
- Confundarea unei comenzi pentru o mașină electrificată cu lucrul la înaltă tensiune. Volumul operațiunii și competența tehnicianului trebuie să se potrivească.
- Diagnosticarea doar din memoria de defecte. La problemele de încărcare sau de management termic trebuie consemnate și condițiile în care a apărut defectul.
- Desființarea prematură a stocurilor pentru mașinile cu ardere internă. Mașinile pe benzină și diesel reprezentau împreună, în 2024, 87,6% din parcul UE și generează în continuare majoritatea cererii de întreținere și reparații.
Omnetic leagă comanda, capacitatea și piesele
Într-un atelier mixt nu este suficient să planificați posturile libere. Termenul reparației depinde de complexitatea lucrării, de tehnicianul care are voie să lucreze la mașină și de disponibilitatea pieselor. Când aceste date se află în tabele și sisteme separate, cineva trebuie să transfere manual fiecare modificare.
Omnetic rulează toate modulele pe aceeași înregistrare comună a vehiculului, a clientului, a comenzilor și a banilor din DMS Core, astfel încât datele nu se transcriu de la un modul la altul.
- Planner propune termenul reparației în funcție de complexitatea lucrării, de specializarea necesară și de capacitatea reală a atelierului. Alocă lucrul tehnicienilor în funcție de competențe și disponibilitate, ține cont de piesele din depozit și ajustează planul la întârzieri, absențe sau modificări ale comenzii. Decizia asupra planului îi aparține șefului de atelier.
- Workshop și Warehouse țin împreună comanda și piesele: o piesă rezervată pentru reparația unei mașini electrice este vizibilă atât la comandă, cât și pe fișa de stoc, la nivelul tuturor sucursalelor.
- Implementare treptată: Omnetic poate fi folosit începând cu un singur modul, iar celelalte pot fi adăugate ulterior. Sistemele existente, de exemplu portalul producătorului sau software-ul de contabilitate, se conectează prin platforma deschisă.
Programați o demonstrație Omnetic și parcurgeți planificarea unui atelier mixt, precum și legătura dintre comenzi și depozit.
Articole similare
- Vârsta medie a parcului auto din Europa: comparație între țările UE și efecte asupra service-ului și pieselor
- Planificarea lucrărilor în atelier: cum se replanifică la întârzieri, absența unui tehnician și piese lipsă
- Revizuirea inspecției tehnice periodice în UE: situația în noiembrie 2026 și posibilele efecte asupra service-urilor și dealerilor
Întrebări frecvente
Are nevoie service-ul de un încărcător la fiecare post de lucru?
Nu. Numărul punctelor de încărcare depinde de structura reparațiilor, de desfășurarea diagnosticării și de predarea mașinilor către clienți. Atelierul ar trebui amenajat astfel încât o mașină aflată la încărcare să nu blocheze un post de reparații.
Ce informații ajută la recepția unei mașini cu un defect la încărcare?
Tipul de încărcare, locul unde a apărut problema, cablul folosit, mesajele afișate de mașină și împrejurările întreruperii. O fotografie a mesajului de eroare surprinde un defect care poate să nu se manifeste în timpul vizitei în service.
Este nivelul de încărcare al bateriei același lucru cu starea ei de sănătate?
Nu. Starea de încărcare (SoC) descrie energia stocată în acel moment, iar starea de sănătate (SoH) descrie condiția bateriei. La achiziția unei mașini electrice rulate contează un rezultat de diagnosticare cu metoda și condițiile de măsurare indicate, nu o fotografie a autonomiei de pe afișaj.
Surse
- https://www.acea.auto/files/ACEA_Report-%E2%80%93-Vehicles_on_European_roads_2026.pdf
- https://www.acea.auto/files/Press_release_car_registrations_September_2026.pdf
- Kraftfahrt-Bundesamt: Der Fahrzeugbestand am 1. Januar 2026
- https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-2004/hodnotici-standard
- https://www.volkswagen-newsroom.com/en/vehicle-data-golf-7-profile-20039
- https://uploads.vw-mms.de/system/production/files/vwn/016/185/file/a22d2c891d2a3fb4edb2510a8cb63b4aef305cb0/The_new_ID_3_-_International_Media_Drive.pdf?1595402445=
- https://cdn.skoda-storyboard.com/2017/02/170207-%C5%A0KODA-OCTAVIA-Press-Kit.pdf
- https://imprensa.renaultgroup.com/historia-do-renault-clio/?lang=por
- https://www.omnetic.com/ro/dms-core
- https://www.omnetic.com/ro/workshop
- https://www.omnetic.com/ro/planner
- https://www.omnetic.com/ro/warehouse
- https://www.omnetic.com/ro/time-keeping
- https://www.omnetic.com/ro/intrebari-frecvente
- https://www.kfz-sh.de/fileadmin/user_upload/weitere_Fotos/DATreport2026.pdf