Tutkimukset ja raportit
Sähköautot EU:n autokannassa: täyssähkö- ja hybridiautojen osuudet ja muutokset korjaamoille
BEV-, PHEV- ja hybridiautojen osuudet EU:n autokannassa ja ensirekisteröinneissä (ACEA): vaikutus koulutukseen, laitteisiin, kapasiteettiin ja varastoon.

Tärkeimmät havainnot
- ACEAn mukaan täyssähköautojen (BEV) osuus EU:n henkilöautokannasta oli vuonna 2024 2,3 %, ladattavien hybridien (PHEV) 1,4 % ja ulkoisesti ladattamattomien hybridien (HEV) 5,0 %. Noin 256 miljoonasta autosta se tarkoittaa suuntaa-antavasti 5,9 miljoonaa täyssähköautoa.
- EU:n uusissa rekisteröinneissä tammi–syyskuussa 2026 samojen luokkien osuudet olivat ACEAn mukaan 22,7 %, 10,1 % ja 36,3 %. Korjaamon työmääräinten rakenne muuttuu siksi hitaammin kuin autoliikkeiden tarjonta.
- Maiden väliset erot ovat suuria. Vuoden 2024 henkilöautokannassa täyssähköautojen osuus oli Tanskassa 12,1 %, Saksassa 3,3 % ja Tšekissä 0,5 % (ACEA).
- Täyssähköautot vievät korjaamolta polttomoottorin huollon ja tuovat tilalle voimalinjan, akun ja latauksen vianmäärityksen. Ladattavissa hybrideissä ja hybrideissä moottorin huolto säilyy, ja sähköjärjestelmä tulee lisäksi.
- Suurjännitetöiden osaamista ja laitteita tarvitsee myös korjaamo, johon sähköistettyjä autoja tulee vain yksittäin. Kalliit osat, kuten ajoakku, tilataan vasta vahvistettua korjausta varten.
Sähköautot autokannassa muuttavat korjaamoiden työtä eri tavalla ja hitaammin kuin niiden kasvava osuus autoliikkeissä antaa ymmärtää. Myyntitilasto näyttää, millaisia autoja tulee lisää. Koko autokannan rakenne näyttää, mitä huoltoon ja korjattavaksi tulee tänään. Huoltopäällikkö tarvitsee molemmat näkökulmat: autokannan tämän päivän kapasiteettia varten ja uudet rekisteröinnit koulutusta ja laitteita varten tuleville vuosille. Täyssähköautot on samalla erotettava hybrideistä, koska ne tuovat korjaamoon erilaista työtä.
Mitä BEV, PHEV ja HEV merkitsevät korjaamolle?
Yhteisen nimityksen sähköistetyt autot alle kätkeytyy erilaisia voimalinjoja. Niiden osuuksia ei siksi voi suoraan muuntaa suurjännitepätevyyden omaavan asentajan työmääräimiksi.
| Luokka | Voimalinja ja lataus | Mitä se merkitsee korjaamolle |
|---|---|---|
| BEV – täyssähköauto | Sähkökäyttö, ulkoisesti ladattava ajoakku | Polttomoottoriin liittyvät työt jäävät pois. Alusta, renkaat, jarrut ja ilmastointi säilyvät. Sähkökäytön ja latauksen vianmääritys lisääntyy. |
| PHEV – ladattava hybridi | Polttomoottori ja sähkökäyttö, ulkoinen lataus | Korjaamon on hallittava molemmat järjestelmät ja niiden välinen tiedonsiirto. |
| HEV – ulkoisesti ladattamaton hybridi | Polttomoottori, jota täydentää sähkökäyttö | Polttomoottorin huolto säilyy. Sähkötöiden laajuuden määrää kyseisen järjestelmän rakenne. |
Pelkkä merkintä ”hybridi” ei riitä varaosien tilaamiseen eikä työn jakamiseen. Voimalinjan tarkka versio on tiedettävä jo auton vastaanotossa. Muuten työmääräin päätyy asentajalle, jolla ei ole vaadittavaa osaamista, tai sille tilataan väärä varaosa.
Omneticissa Workshop-moduuli hallinnoi työmääräintä tarjouksesta auton vastaanoton, varaosien ja suunnittelun kautta laskutukseen asti. Auton ja voimalinjan tiedot pysyvät näin samalla työmääräimellä, kun huoltoneuvoja siirtää sen varastolle ja korjaamolle. Rivit voidaan jakaa asiakkaan, takuun ja vakuutusyhtiön kesken sekä merkkikorjaamossa että riippumattomassa korjaamossa.
Mitkä ovat sähköautojen osuudet EU:n autokannassa?
ACEAn raportin Vehicles on European roads 2026 mukaan EU:ssa oli vuonna 2024 liikenteessä noin 256 miljoonaa henkilöautoa. Bensiiniautojen osuus autokannasta oli 49,2 % ja dieselautojen 38,4 %. Sähköistettyjen voimalinjojen yhteenlaskettu osuus autokannasta oli siis alle kymmenesosa. Suuntaa-antavasti kyse on 5,9 miljoonasta täyssähköautosta, 3,6 miljoonasta ladattavasta hybridistä ja 12,8 miljoonasta hybridistä. Huoltokysynnän pohjan muodostavat edelleen polttomoottoriautot.
Henkilöautokanta: EU ja valitut maat
Osuus henkilöautokannasta vuonna 2024, lähde: ACEA Vehicles on European roads 2026.
| Markkina | BEV | PHEV | HEV |
|---|---|---|---|
| EU | 2,3 % | 1,4 % | 5,0 % |
| Tanska | 12,1 % | 4,5 % | 1,8 % |
| Ruotsi | 7,2 % | 6,3 % | 4,2 % |
| Alankomaat | 6,1 % | 4,1 % | 7,4 % |
| Belgia | 5,1 % | 5,5 % | 3,2 % |
| Saksa | 3,3 % | 2,0 % | 5,2 % |
| Ranska | 2,8 % | 1,8 % | 5,8 % |
| Tšekki | 0,5 % | 0,3 % | 0,2 % |
Huoltoverkostolle tästä seuraa markkinakohtaisesti erilainen investointijärjestys. Tanskan toimipiste tarvitsee laajemman valmiuden täyssähköautoihin kuin yksikkö, jossa käy pääasiassa polttomoottoriautoja. Belgiassa ja Ruotsissa suuri osa sähköistetystä autokannasta on ladattavia hybridejä. Korjaamon on siellä siksi hallittava sekä sähkökäyttö että polttomoottori samassa autossa.
Sähköautojen osuus liittyy autokannan ikään. Tanskassa keskimääräinen henkilöauto oli vuonna 2024 9,8 vuotta vanha, Tšekissä 16,5 vuotta ja EU:ssa 12,7 vuotta (ACEA). Missä autokanta on vanhempi, sähköistyminen saapuu korjaamoihin myöhemmin. Autokannan ikää maittain käsitellään tarkemmin artikkelissa Euroopan autokannan keski-ikä.
Suuria eroja on usein myös yhden maan sisällä. Merkkipainotus, yritysasiakkaiden osuus ja vastaanotettavien autojen ikä voivat viedä paikallisen korjaamon kauas kansallisesta keskiarvosta. Kansallinen tilasto näyttää suunnan. Oman korjaamon kapasiteetti on jaettava sen työmääräinten rakenteen mukaan.
Miksi osuus uusissa rekisteröinneissä poikkeaa autokannasta?
Uudet rekisteröinnit ovat tietyn ajanjakson lisäys. Autokantaan kuuluvat myös aiempina vuosina myydyt autot, jotka ovat edelleen liikenteessä. Sähköistettyjen uutuuksien suurempi osuus siirtyy siksi korjaamon asiakaskuntaan vähitellen.
Henkilöautojen uudet rekisteröinnit
Osuus uusista rekisteröinneistä tammi–syyskuussa 2026, lähde: ACEA, syyskuun 2026 rekisteröintikatsaus. Kansalliset osuudet on laskettu rekisteröintimääristä.
| Markkina | BEV | PHEV | HEV |
|---|---|---|---|
| EU | 22,7 % | 10,1 % | 36,3 % |
| Tanska | 81,7 % | 0,5 % | 10,8 % |
| Ruotsi | 42,9 % | 23,9 % | 7,7 % |
| Alankomaat | 41,2 % | 22,4 % | 27,7 % |
| Belgia | 39,1 % | 5,9 % | 11,4 % |
| Saksa | 27,2 % | 11,1 % | 28,5 % |
| Ranska | 31,4 % | 5,8 % | 43,3 % |
| Tšekki | 7,4 % | 5,1 % | 24,5 % |
Absoluuttisina lukuina EU:ssa rekisteröitiin ACEAn mukaan tammi–syyskuussa 2026 1 931 465 uutta täyssähköautoa, 860 257 ladattavaa hybridiä ja 3 090 530 hybridiä. Kolmessa vuodessa autokannan sähköistetty rakenne muuttuu useimmilla markkinoilla huomattavasti. Nopeimmin siellä, missä sähköistetyt autot ovat jo nyt rekisteröinneissä enemmistönä. Tämä seuraa kahden taulukon välisestä erosta, eikä se ole virallinen ennuste.
Uudemmat kansalliset tiedot vahvistavat muutoksen. Saksan liikennevirasto KBA:n mukaan täyssähköautojen osuus Saksan henkilöautokannasta oli 1.1.2026 4,1 % (2 034 260 autoa) ja ladattavien hybridien 2,3 %. Vuonna 2024 osuudet olivat ACEAn mukaan 3,3 % ja 2,0 %.
Muutoksen huomaavat ensin merkkikorjaamot. Saksan vuoden 2025 tietojen mukaan merkkikorjaamot tekivät 86 % alle kolmen vuoden ikäisten autojen huolloista. Kuusi vuotta vanhempien ja sitä vanhempien autojen huolloista 56 % tehtiin riippumattomissa korjaamoissa ja 39 % merkkikorjaamoissa. Sähköistetyt autot ovat autokannassa pääosin nuoria, joten riippumattomiin korjaamoihin niitä tulee suuremmin määrin muutaman vuoden viiveellä. Kapasiteettia polttomoottoriautoille tarvitsevat kuitenkin molemmat korjaamotyypit myös tulevina vuosina.
Miten huoltotöiden rakenne muuttuu?
Sähköistyminen ei vähennä huoltotyötä tasaisesti. Osa määräaikaisista töistä katoaa, osa säilyy ja osa työstä siirtyy vaihdoista vianmääritykseen.
| Alue | BEV | PHEV ja HEV | Vaikutus toimintaan |
|---|---|---|---|
| Polttomoottori | Ei moottoriöljyn ja sytytystulppien vaihtoja eikä pakoputkiston korjauksia | Moottorin huolto säilyy huolto-ohjelman mukaisena | Huoltotarjonta jakautuu voimalinjan mukaan. |
| Jarrut | Jarrutusenergian talteenotto vähentää kitkajarrujen käyttöä | Jarrutusenergian talteenotto rakenteen ja ajotilan mukaan | Jarrupalat kuluvat vähemmän, mutta levyt voivat ruostua ja mekanismit jumittua. |
| Renkaat ja alusta | Kulumiseen vaikuttavat auton massa, pyöränkulmat ja ajotapa | Sama arviointi kyseisen version mukaan | Renkaat valitaan auton hyväksyttyjen arvojen mukaan, ei voimalinjan tyypin mukaan. |
| Vianmääritys | Voimalinja, akku, lataus, lämmönhallinta | Lisäksi yhteistoiminta polttomoottorin kanssa | Työmääräin tarvitsee vianmääritysaikaa, teknistä tietoa ja pääsyn auton järjestelmiin. |
Yleispätevä prosenttiluku sähköautojen suuremmasta renkaiden kulutuksesta ei sovi suunnitelmaan. Massa, ajotapa, pyöränkulmat ja rengasmalli vaikuttavat yhdessä. Kausikapasiteetin ja rengasvaraston suunnittelussa enemmän arvoa on omalla mallikohtaisella vaihtotilastolla.
Samankokoinen auto, erilainen työ
Eron näyttää hyvin Volkswagen Golf. 110 kW:n Golf VII 2.0 TDI (valmistettu 2013–2019) tuo töitä dieselmoottorin ja sen apulaitteiden ympäriltä. Golf GTE:ssä (2014–2018, järjestelmäteho 150 kW) on sekä polttomoottori että ulkoisesti ladattava sähkökäyttö. Volkswagen ID.3:ssa on takapyöriä vetävä 150 kW:n sähkömoottori ja akku, jonka käyttökelpoinen kapasiteetti on 58 kWh (Pro Performance) tai 77 kWh (Pro S). Korjaamon huomio siirtyy siinä voimalinjaan, lataukseen ja lämmönhallintaan.
Samankokoisille autoille ei siksi voi antaa yhtä huoltopakettia. Ladattavassa hybridissä polttomoottorin vähäinen ajomäärä ei lisäksi kumoa sen huollon aikavälejä.
Millaista koulutusta ja laitteita korjaamo tarvitsee?
Sähköauton renkaanvaihto ja sen suurjännitejärjestelmään kohdistuva työ ovat kaksi eri työn laajuutta. Korjaamon on määriteltävä selvästi, mitkä asentajat saavat tehdä mitäkin töitä ja miten työmääräin siirretään erikoisosaajalle.
Esimerkki Tšekistä on joulukuusta 2022 voimassa ollut pätevyysstandardi 26-095-H. Se kattaa auton saattamisen jännitteettömään tilaan, sen varmistamisen mittaamalla, suojauksen jännitteen palautumista vastaan, eristysresistanssin mittauksen ja sarjadiagnostiikan. Kokeen välineistöön se lukee suojavarusteet, ajantasaisen teknisen dokumentaation, vianmäärityksen ja mittauslaitteet. Pätevyys- ja turvallisuusvaatimuksia säätelevät kussakin maassa paikalliset määräykset ja valmistajan ohjeet. Koko Euroopan kattavassa huoltoverkostossa pätee sama toimintaperiaate: jokaiseen työtyyppiin kuuluvat valtuutetut ihmiset, laitteet ja menettely.
Investoinnin pitäisi kattaa koko työprosessi:
- Tekninen tieto ja vianmääritys: mallikohtaiset menetelmät ja mahdollisuus tehdä määrätyt testit.
- Mittaus- ja suojavarusteet: sallittujen töiden laajuuden mukaan, mukaan lukien niiden säännöllinen tarkastus.
- Työpiste ja käsittely: järjestely tehtävien töiden mukaan, erityisesti kun korjaamo suunnittelee ajoakun irrottamista.
- Sijaistettavuus: jokaisessa vuorossa vähintään kaksi suurjännitepätevyyden omaavaa henkilöä, jotta työmääräimet eivät ole yhden erikoisosaajan varassa.
Jokaisen korjaamon ei tarvitse korjata ajoakkujen sisäosia. Tavallisen huollon ja vianmäärityksen oma korjaamo hoitaa itse. Erikoistuneen akkukorjauksen voi siirtää yhteistyökumppanin korjaamolle.
Miten kapasiteetti ja varaosavarasto suunnitellaan?
Kapasiteettia kannattaa seurata sekä voimalinjatyypin että työlajin mukaan. Sähköistettyjen autojen kokonaismäärä peittää eron kausittaisen renkaanvaihdon ja satunnaisen latausvian etsimisen välillä.
| Toiminnan tilanne | Kapasiteetin ja koulutuksen painopiste | Varaston painopiste |
|---|---|---|
| Polttomoottoriautot hallitsevat, sähköistettyjä työmääräimiä tulee yksittäin | Turvallinen vastaanotto, rajatut pätevyydet ja reitti erikoiskorjauksen siirtämiselle | Varasto nykyisen kulutuksen mukaan; sähkökäytön kalliit osat tilataan työmääräimelle. |
| Täyssähköautojen ja hybridien säännöllinen huolto | Koulutettujen asentajien sijaistettavuus, vianmääritys ja erikoisosaamisen mukainen suunnittelu | Voimalinjaversioittain eritellyt varaosat, kulutuksen ja toimitusaikojen seuranta. |
| Erikoistuminen sähkökäyttöön ja vaativampiin korjauksiin | Varusteltu työpiste, syvempi vianmääritys ja työvaiheiden jatkuvuus | Tietyille korjauksille varatut varaosat; nopeasti kiertävät nimikkeet erillään kalliista kokoonpanoista. |
Myytyjen tuntien rinnalla on seurattava myös tehtyä vianmääritysaikaa, varaosien odottamista ja saman vian vuoksi toistuvia käyntejä. Muuten kasvava työmääräinten määrä peittää erikoisosaajan lukkiutuneen kapasiteetin. Omneticin Time-keeping kirjaa tehdyn työajan suoraan työmääräimelle ja sen riveille. Näin näkyy, vastaavatko myydyt tunnit tehtyjä tunteja ja miten kuormitettuja yksittäiset asentajat ja toimipisteet ovat.
Varastossa varaosien tarkan tunnistamisen merkitys kasvaa. Jo polttomoottoriautoissa, jotka muodostavat nykyään suurimman osan työmääräimistä, versioita on paljon. Kolmannen sukupolven uudistetussa Škoda Octaviassa (2017) oli neljä TSI-bensiinimoottoria, neljä TDI-dieseliä ja yksi maakaasumoottori, tehot 63–135 kW, käsivaihteistolla tai DSG-vaihteistolla. Renault Clio IV (2012–2019) oli saatavana 90 hv:n 0.9 TCe -kolmisylinterisellä bensiinimoottorilla ja 1.5 dCi -dieselillä 75, 90 ja 110 hv:n versioina. Sähköistetyt versiot tuovat lisää erilaisia jarru-, jäähdytys- ja sähköosia. Ajoakkujen ja kalliiden tehoelektroniikkaosien ei pidä maata varastossa ”varmuuden vuoksi”, vaan ne hankitaan vasta vahvistettua korjausta varten. Omneticin Warehouse varaa varaosat avoimille työmääräimille, vapauttaa ne työmääräimen muuttuessa tai peruuntuessa ja auttaa ABC-analyysin sekä varastokohtaisten minimien ja maksimien avulla löytämään liikkumattomat varaosat.
Mihin kannattaa kiinnittää huomiota
- Korjaamon suunnittelu uusien rekisteröintien perusteella. Ne näyttävät muutoksen suunnan, eivät huoltokäyntien nykyistä rakennetta.
- Päällekkäisten luokkien yhteenlaskeminen. KBA ilmoittaa 1.1.2026 hybridien kokonaisosuudeksi 8,8 %, ja ladattavat hybridit (2,3 %) sisältyvät siihen. Joka laskee luvut yhteen, laskee ladattavat hybridit kahteen kertaan. Vertailla voi vain sisällöltään samoja luokkia.
- Sähköistetyn työmääräimen sekoittaminen suurjännitetyöhön. Työn laajuuden ja asentajan pätevyyden on vastattava toisiaan.
- Vianmääritys pelkän vikamuistin perusteella. Lataukseen tai lämmönhallintaan liittyvissä ongelmissa on kirjattava myös olosuhteet, joissa vika syntyi.
- Polttomoottoriautojen varaston ennenaikainen purkaminen. Bensiini- ja dieselautojen yhteenlaskettu osuus EU:n autokannasta oli vuonna 2024 87,6 %, ja ne muodostavat edelleen suurimman osan huolto- ja korjauskysynnästä.
Omnetic yhdistää työmääräimen, kapasiteetin ja varaosat
Sekakorjaamossa ei riitä, että suunnitellaan vapaita työpaikkoja. Korjauksen ajankohta riippuu työn vaativuudesta, siitä, mikä asentaja saa työskennellä autolla, ja varaosien saatavuudesta. Kun nämä tiedot ovat erillisissä taulukoissa ja järjestelmissä, jonkun on siirrettävä jokainen muutos käsin.
Omnetic käyttää kaikissa moduuleissa DMS Coressa yhtä yhteistä ajoneuvon, asiakkaan, työmääräinten ja rahaliikenteen tietuetta, joten tietoja ei kirjoiteta uudelleen moduulista toiseen.
- Planner ehdottaa korjauksen ajankohtaa työn vaativuuden, tarvittavan erikoisosaamisen ja korjaamon todellisen kapasiteetin perusteella. Se osoittaa työt asentajille osaamisen ja saatavuuden mukaan, ottaa huomioon varastossa olevat varaosat ja mukauttaa suunnitelmaa viiveen, poissaolon tai työmääräimen muutoksen yhteydessä. Suunnitelmasta päättää korjaamon työnjohtaja.
- Workshop ja Warehouse pitävät työmääräimen ja varaosat yhdessä: sähköauton korjausta varten varattu varaosa näkyy sekä työmääräimellä että varastokortilla kaikissa toimipisteissä.
- Vaiheittainen käyttöönotto: Omneticin käytön voi aloittaa yhdellä moduulilla ja lisätä muita myöhemmin. Nykyiset järjestelmät, esimerkiksi valmistajan portaali tai kirjanpito-ohjelmisto, liitetään avoimen alustan kautta.
Omneticin esittelyn voi sopia, ja siinä voi käydä läpi sekakorjaamon suunnittelun sekä työmääräinten yhteyden varastoon.
Aiheeseen liittyvät artikkelit
- Autokannan keski-ikä Euroopassa: EU-maiden vertailu ja vaikutukset huoltoon ja varaosiin
- Korjaamon työnsuunnittelu: miten suunnitelma tehdään uudelleen viiveen, asentajan poissaolon ja puuttuvien varaosien vuoksi
- EU:n katsastusuudistus: tilanne marraskuussa 2026 ja mahdolliset vaikutukset korjaamoihin ja jälleenmyyjiin
Usein kysytyt kysymykset
Tarvitseeko korjaamo latauslaitteen jokaiselle työpaikalle?
Ei. Latauspaikkojen määrä määräytyy korjausten rakenteen, vianmäärityksen kulun ja autojen asiakkaille luovuttamisen mukaan. Korjaamo pitäisi järjestää niin, ettei latauksessa oleva auto varaa korjauspaikkaa.
Mitkä tiedot auttavat, kun vastaanotetaan auto, jossa on latausvika?
Lataustapa, paikka, jossa ongelma ilmeni, käytetty kaapeli, auton ilmoitukset ja latauksen keskeytymisen olosuhteet. Valokuva vikailmoituksesta tallentaa vian, joka ei välttämättä ilmene korjaamokäynnin aikana.
Onko akun varaustaso sama asia kuin sen kunto?
Ei. Varaustaso (SoC) kuvaa akkuun tällä hetkellä varastoitunutta energiaa, kunto (SoH) akun yleistä tilaa. Käytetyn sähköauton sisäänostossa painoarvoa on vianmääritystuloksella, jossa on ilmoitettu mittausmenetelmä ja -olosuhteet, ei näytöllä näkyvän toimintamatkan valokuvalla.
Lähteet
- https://www.acea.auto/files/ACEA_Report-%E2%80%93-Vehicles_on_European_roads_2026.pdf
- https://www.acea.auto/files/Press_release_car_registrations_September_2026.pdf
- Kraftfahrt-Bundesamt: Der Fahrzeugbestand am 1. Januar 2026
- https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-2004/hodnotici-standard
- https://www.volkswagen-newsroom.com/en/vehicle-data-golf-7-profile-20039
- https://uploads.vw-mms.de/system/production/files/vwn/016/185/file/a22d2c891d2a3fb4edb2510a8cb63b4aef305cb0/The_new_ID_3_-_International_Media_Drive.pdf?1595402445=
- https://cdn.skoda-storyboard.com/2017/02/170207-%C5%A0KODA-OCTAVIA-Press-Kit.pdf
- https://imprensa.renaultgroup.com/historia-do-renault-clio/?lang=por
- https://www.omnetic.com/fi/dms-core
- https://www.omnetic.com/fi/korjaamo
- https://www.omnetic.com/fi/suunnittelija
- https://www.omnetic.com/fi/varasto
- https://www.omnetic.com/fi/tyoajanseuranta
- https://www.omnetic.com/fi/usein-kysytyt-kysymykset
- https://www.kfz-sh.de/fileadmin/user_upload/weitere_Fotos/DATreport2026.pdf